GAZETKA SZKOLNA

Z PIERWSZEJ ŁAWKI

Gazetka uczniów Publicznego Gimnazjum im. Piotra Tylickiego w Kowalu

         3 listopada 2015r.

Święto Niepodległości

        11 listopada w obecnych czasach jest dla większości Polaków po prostu dniem wolnym od pracy   i szkoły. Wszyscy cieszą się, że będą mogli spędzić dzień wolny od codziennych obowiązków w gronie rodziny czy też przyjaciół. Należy zastanowić się jednak czy powyższe podejście jest tym właściwym. W tym dniu każdy z nas- dziecko, dorosły czy też osoba w podeszłym wieku powinna uzmysłowić sobie, że ten dzień dla nas – Polaków powinien być ważny. Tak naprawdę niewielu ludzi pamięta i zwraca uwagę na to, że 11 listopada jest jednym z najważniejszych dni w historii Polski, czyli naszej ojczyzny. Od prawie 100 lat jest to dzień radości i przyjemności, należy jednak wspomnieć ilu ludzi w czasach zaborów czy też I wojny światowej oddało swoje życie, abyśmy my mogli spędzać 11 listopada w naszym domach w wolnej Polsce. Należy zwrócić uwagę na to, jakie wydarzenia doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska powoli traciła swoją wolność. Zaczęło się od roku 1772, w którym to Prusy, Austria i Rosja dokonały I rozbioru naszej ojczyzny. Polska straciła wtedy pewną część swojego terytorium. W roku 1793 miał miejsce II rozbiór Polski, zaś III w 1795 i doprowadził on do całkowitego rozpadu naszego kraju. Wtedy też Polska na długie lata zniknęła z map. Przez ten czas wielu Polaków walczyło o to, aby ich kraj wydostał się spod niewoli zaborców. Organizowano liczne powstania, m.in. powstanie styczniowe czy też listopadowe, które niestety nie przyniosły zamierzonych skutków. Szansą na odzyskanie niepodległości okazała się być I wojna świata, jednak na samym początku nie było to tak oczywiste. Polacy już na początków wojny starali się poruszyć sprawę polską, dlatego też tworzyli liczne organizacje mające na celu zrzeszanie narodu i walkę. Dopiero pod koniec wojny pojawiła się prawdziwa szansa na odzyskanie niepodległości, którą jak wiemy, Polacy doskonale wykorzystali. Należy jednak przypomnieć, jak do tego doszło. Dopiero na przełomie października i listopada 1918 roku w Austro- Węgrach doszło do rozpadu, Rosja była pochłonięta rewolucją, która wybuchła w 1917 roku, zaś Niemcy widocznie przegrywali wojnę. Wtedy też Polacy utworzyli Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która pod przewodnictwem księdza Józefa Londzina sprawowała rządy. Powstały także rożne inne organizacje, które miały podobne cele i zadania. Były to np. Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej,  Polska Komisja Likwidacyjna powstała w Krakowie na czele, której stanął zasłużony dla historii Polskiej Wincenty Witos. Pod koniec października zaczęto przejmować władzę w znacznych częściach naszego kraju. Już po paru dniach, czyli 10 listopada było jasne, że Polsce udało się odzyskać niepodległość, ponieważ wtedy do kraju powrócił Józef Piłsudski, który 11 listopada przejął władzę  w państwie i wysłał do USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch depeszę z informacją   o powstaniu niezależnego, wolnego państwa polskiego. Polaków ogarnęła ogólna radość, jednak nie był to koniec trudnych zadań, jakie czekały Polskę, ponieważ nie miała ona do końca ukształtowanych granic (o które w późniejszych czasach nasz kraj stoczył wojnę, np. z Rosją).

W późniejszych latach w pełni zrozumiano ważność dnia 11 listopada w historii Polski, dlatego też w 1937 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił ten dzień świętem narodowym. Jak ważny to dzień  dla nas Polaków i naszej historii świadczy ilość dzieł związanych z tą uroczystością. Są to liczne     wiersze, piosenki itp. Dlatego my, żyjący w wolnej Polsce, powinniśmy przywiązywać większą uwagę  do 11 listopada i nie traktować go tylko i wyłącznie jako dnia wolnego od pracy czy też szkoły. Prawie 100 lat temu to właśnie tego dnia rozważyły się losy naszego państwa, dlatego spędźmy ten dzień jak prawdziwi patrioci, chociaż przez chwilę wróćmy do historii Polski.

                                                                                                            Opracował Jakub Suchomski kl. I  b

 

Otwarcie „Rycykowego Zakątka”

     21 października odbyło się oficjalne otwarcie ogrodu edukacyjnego „Rycykowy Zakątek” umiejscowionego wokół Pracowni Dydaktycznej Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, przy ul. Kołłątaja 24 w Kowalu.                             

Miejsce zaprojektowane zostało z myślą o grupach szkolnych i przedszkolnych, które podczas lekcji terenowych mogą pogłębiać swoją wiedzę przyrodniczą i ekologiczną. Teren  bogaty w szatę roślinną wyposażony został w konstrukcje o charakterze edukacyjnym oraz elementy małej architektury. Dzięki piktogramom ogród podzielony został z na różne szlaki tematyczne.                                                                                                               Ogród wywarł na zwiedzających duże wrażenie. Mamy nadzieję, że nieraz odwiedzimy „Rycykowy Zakątek” w Kowalu, ponieważ można się tam naprawdę wiele nauczyć, a przy okazji dużo dowiedzieć.

                                                                                                          Opracowała Jagoda Latowska kl. II a

 

Dzień Edukacji Narodowej

   13 października 2015 r. w auli Zespołu Szkół Samrządowych w Kowalu przy ul. Piwnej 20 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W przedstawieniu wzięli udział nauczyciele, uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście.

Najpierw gimnazjaliści zaprezentowali krótki spektakl, który pokazał, że praca nauczyciela nie jest wcale taka łatwa, jak się wydaje. Następnie młodzież wyrecytowała piękne wiersze na temat obchodzonego święta. Póżniej Pan Burmistrz Miasta Kowala Eugeniusz Gołembiewski wraz z Panią Dyrektor Jadwigą Śpibida wręczyli nagrody zasłużonym nauczycielom. Potem grono pedagogiczne wraz z uczniami szkoły pożegnało Panią Alicję Czekaj, która po wieloletnim stażu odeszła na emeryturę. Następnie wręczono jej kwiaty, drobny upominek, a także wykonano pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor i podsumowała uroczyste zebranie.

Nauczyciele byli zadowoleni oraz wzruszeni. Cała akademia przebiegła w miłej atmosferze. Ukazanie osiągnięć obecnie uczących nauczycieli przyniosło ogromną satysfakcję i dumę z wykonywanej pracy. Wszyscy  byli bardzo zadowoleni i wzruszeni.

                                                                                                    Opracowała  Martyna Latowska kl. II a

 

Sprawozdanie z wycieczki do teatru

     W poniedziałek  5 października 2015 r. klasy I a i II a Publicznego Gimnazjum w Kowalu pojechały na wycieczkę do Teatru Powszechnego w Łodzi , aby obejrzeć przedstawienie  pt. „ Boeing , Boeing”.

Sztuka opowiada o Maksie, który ma trzy narzeczone. Każda jest stewardesą i każda uważa, że jest jedyną kobietą w życiu bohatera. Młodzież była bardzo zainteresowana tym przedstawieniem. Na sali panował radosny nastrój – publiczność naprawdę dobrze się bawiła. Po zakończeniu występu uczniowie naszego gimnazjum udali się na warsztaty teatralne o historii teatru. Podczas nich uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, pracowania w grupie i odegrania własnych scenek.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie wrócili do autokaru, aby dotrzeć do Kowala.

                     Opracowała Anna Krawiecka kl. II a

 

 

Jak radzić sobie z jesienią?

Wielu z nas jesień kojarzy się z kolorowymi liśćmi, promykami ciepłego słońca, ciepłym deszczem,  z pięknymi płaszczami i szalikami w kratkę. No i fakt, czasami widzę ją tak. Choć więcej tu błota i zimna niż się myśli.

Widzę tylko pochmurne dni i depresję czyhającą na nas za oknem. Jesień to taki czas, w którym  ludzie potrzebują więcej energii niż zawsze, ale nie ma jej więcej. Zdarzy się każdemu zachorować. Przeziębienie normalna rzecz. Ale musimy sobie z tym radzić. Gorąca herbata z miodem i cytryną, ciepłe skarpety powinny załatwić sprawę. Mimo tego deszczu i błota jesień jest najpiękniejszą z czterech pór roku. Czerwone, pomarańczowe i złote liście zdobią lasy i ulice. Złe samopoczucie można zmienić spotkaniem   z przyjaciółmi lub czytaniem ciekawej książki. Na wszystko jest sposób, trzeba tylko chcieć!!!

                                        Opracowała Aleksandra Ziółkowska kl. II a

Konkursy szkolne w październiku

Tradycyjnie w październiku odbywają się szkolne etapy konkursów przedmiotowych organizowane przez Kuratorium Oświaty. To najbardziej prestiżowe konkursy wiedzy, których stawką jest zwolnienie z danej części egzaminu gimnazjalnego. Nasza szkoła, jak co roku, chętnie bierze udział w tych rozgrywkach.

Do drugiego etapu – rejonowego- zakwalifikowali się:

 

PRZEDMIOT

IMIĘ

I

NAZWISKO

 

KLASA

 

PUNKTY

PROCENT

ZDOBYTYCH

PUNKTÓW

 

CHEMIA

 

Mateusz Kostrzewski

II

 

29

 

72,5

 

GEOGRAFIA

 

Anna Wałęsa

 

III

 

71

 

71

 

 

 

MATEMATYKA

 

Angelika

Czachowska

 

Natalia Wróblewska

 

Tomasz Przybyszewski

III

III

III

 

26

27

26

 

65

67,5

65

 

FIZYKA

Angelika Czachowska

 

Szymon Zasada

 

Zuzanna Malinowska

III

 

III

III

 

16

 

16

 

16

 

66,7

 

66,7

 

66,7

 

BIOLOGIA

Kinga Chełminiak

 

Natalia Ogłodzińska

II

II

42

 

41

70

 

68,3

 

Konkursy nie należały do łatwych. Pytania były trudne i podchwytliwe. Atmosfera w salach egzaminacyjnych była miła, a jednocześnie pełna napięcia. Uzyskane wyniki potwierdzają dobre przygotowanie uczniów.

                                                                                                            Opracował Konrad Strzelecki kl. II a

 

 

XXVI Turystyczny Zlot Młodzieżowy Szkół Gimnazjalnych                   

    W dniach 16-18.10.2015 r. grupa uczniów z Kowala, w składzie: Zuzanna Malinowska (kapitan), Tomasz Przybyszewski, Karolina Pasternak, Miłosz Maślanka, Aleksandra Kusznier, Jan Snopkowski, Wiktoria Matczak oraz Eryk Ciechanowski, wraz z opiekunem: panem Mariuszem Klimaszewskim wybrała się na XXVI Turystyczny Zlot Młodzieżowy Szkół Gimnazjalnych, który odbył się w Złejwsi Wielkiej.

Impreza rozpoczęła się w piątek 16 października 2015 r. Na miejscu, po ok. 2 godz. jazdy okazało się,   że będziemy rywalizować z pięcioma innymi grupami (z Mogilna, 2 drużynami ze Złejwsi Wielkiej  i 2 drużynami z Czyżewa). Reprezentantom naszej szkoły zostało od razu przydzielone miejsce spania,  a mianowicie sala lekcyjna od języka angielskiego w tamtejszej szkole. Po zaaklimatyzowaniu się (które nie obyło się oczywiście bez wielu żartów i śmiechu), zostaliśmy zaproszeni do udziału w pierwszej konkurencji – prezentacji anglojęzycznego filmiku dotyczącego wakacji, który należało przygotować wcześniej.   W tej rywalizacji nasza drużyna zajęła dopiero 4. miejsce. Następnie odbył się konkurs piosenki prawdziwej z lat osiemdziesiątych. Również i w tej konkurencji kowalakom nie poszło najlepiej (ponownie 4. miejsce). Dobra passa zaczęła się dopiero w 3 konkurencji: dyktandzie, które najlepiej ze wszystkich napisała Zuza, zwiększając morale drużyny. Pierwszy dzień zakończył Nocny Bieg Patrolowy, w którym kowalska ekipa zajęła ponownie  1 miejsce. Przed snem młodzież z naszej szkoły zaprzyjaźnia się z innymi grupami podczas sparingu w piłkę nożną.

Kolejny dzień zlotu, rozpoczął się rywalizacją sportową, w której trzy wytypowane osoby z drużyn miała przejść tor przeszkód (ponownie 1. miejsce). Po tej konkurencji odbyły się dodatkowe zawody w piłkę nożną. Drużyna z miasta Kazimierza Wielkiego doszła aż do finału, ponosząc tylko jedną porażkę.   W ostatnim meczu nasza młodzież spotkała się z drużyną ze Złejwsi Wielkiej, z którą przegrała pierwszy mecz. Zaciętą rozgrywkę musiały rozstrzygnąć rzuty karne, w których wygraliśmy. Na radość jednak nie było dużo czasu, ponieważ musieliśmy przystąpić do kolejnej rywalizacji – tańca polonez. Kowalska ekipa powtórnie dała z siebie wszystko i stanęła na samym szczycie podium. Złe pasmo dopadło nasz zespół ponownie w konkursie wiedzy   o solidarności (ostatnie miejsce). Nie popadając jednak w zły nastrój, nasza drużyna popisała się znów w nocnym marszu na orientację, zajmując trzecie miejsce, tuż za obiema drużynami gospodarzy. Jakże długi, drugi dzień zakończyła konkurencja plastyczna, która wymagała wielkiej kreatywności od uczestników. Zmęczona kowalska drużyna, dała się tylko pokonać ekipie                 z Mogilna, zajmując tym samym drugie miejsce. Organizatorzy, chcąc wynagrodzić uczestnikom dwudniowy trud, zaplanowała dyskotekę, na którą udał się prawie cały zespół.

Ostatni dzień należał do najradośniejszych ze wszystkich, ponieważ właśnie w niedzielę, nasza drużyna odebrała puchar, zajmując pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji. Oprócz nagrody głównej kowalski zastęp przywiózł komplet dyplomów, podarunki dla uczestników i wiele dobrego humoru. Do Kowala uczniowie powrócili ok. godz. szesnastej. Nie było jednak nikogo, kto z busa wysiadłby zdenerwowany   z powodu długiej podróży. Wszyscy mimo zmęczenia, zadowoleni byli ze zdobycia miejsca na podium. Każdy wyrażał chęć ponownego uczestnictwa w kolejnym zlocie, aby ponownie godnie reprezentować naszą szkołę.

 Opracował Tomasz Przybyszewski kl. III a

 Nowa tradycja?

   W czwartek 28 października bieżącego roku odbył się ,,Bal Wszystkich Świętych”, zorganizowany przez księdza Tomasza Króla, oraz apel przygotowany przez panią Monikę Rosiak  i pana Janusza Przywitowskiego.

Na godzinie wychowawczej uczennice klas trzecich gimnazjum poprowadziły  krótki apel. Jego tematem były obchody Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Dziewczyny za pomocą wierszy   i opowiadań wprowadziły młodzież w refleksyjny nastrój.

Na koniec pan Janusz Przywitowski zaśpiewał z zebranymi piosenki religijne. Na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się ,,Bal Wszystkich Świętych’’ zorganizowany przez księdza Tomasza Króla. Opiekunami na dyskotece byli wychowawcy poszczególnych klas. Uczniom szkoły podstawowej, jak i gimnazjum, bardzo podobała się potańcówka. Oprócz niej wodzirej prowadził różne zabawy w grupach.

Z uśmiechem na twarzy można przyznać, że pomysł przeprowadzenia wieczornicy zamiast halloween bardzo spodobał się uczniom .

                                                            Opracowała Angelika Czachowska kl. III b

                                                      JESIENNA ROZRYWKA v

Ułóż rozsypanki literowe z kategorii, ,,smaki jesieni”

U  I  S  R  Z  K  G                      R G Y Z B                  Z O R E C H Y C  

__ __ __ __ __ __ __                __ __ __ __ __           __ __ __ __ __ __ __ __

Y P Z E O R R T W                     A D I Y N                  U A B I K R

__ __ __ __ __ __ __ __ __        __ __ __ __ __         __ __ __ __ __ __

 

CIEKAWOSTKI

1. Szkliwo znajdujące się na zębach jest najtwardszą substancją w ludzkim ciele.

2. Wulkany mogą wyrzucać w atmosferę pyły i gazy na wysokość 50 kilometrów.

 

HUMOR

Na lekcji j. polskiego:

– Jasiu, powiedz nam kiedy używamy wielkich liter?

– Kiedy mamy słaby wzrok!

 

Ojciec pyta syna:

– Co robiliście dziś na matematyce?

– Szukaliśmy wspólnego mianownika

– Coś podobnego! Kiedy ja chodziłem do szkoły, też szukaliśmy wspólnego mianownika!

Że też nikt go do tej pory nie znalazł!

 

PRZYSŁOWIA

1.W jesieni gdy tłuste ptaki, mróz w zimę nie byle jaki.

2.Deszcz z początkiem listopada mrozy w styczniu zapowiada.

                                                                                                          Opracował Konrad Strzelecki kl. II a

 

Redagowali:  Jakub Suchomski, Jagoda Latowska, Martyna Latowska, Anna Krawiecka, Aleksandra Ziółkowska, Konrad Strzelecki, Tomasz Pzybyszewski, Angelika Czachowska, Miłosz Buziewski.