HARCERSTWO

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

3 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie drużyn Hufca ZHP Powiatu Włocławskiego z okazji minionego (22 lutego) Dnia Myśli Braterskiej. Miejscem rozpoczynającym spotkanie była Szkoła Podstawowa w Kowalu, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne w poszczególnych pionach. Następnie wspólnie udaliśmy się do parku im. Kazimierza Wielkiego, gdzie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem króla. Tam odbył się apel rozpoczynający uroczystość. Na zakończenie odbyło się świeczkowisko kończące obchody Dnia Myśli Braterskiej.

WIECZORNICA

Początek listopada kojarzy się nam ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To czas modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin, a także tych, za których nikt się już nie modli.
Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, gdyż wartość narodu mierzy się jego stosunkiem do przodków. W naszej szkole listopadowa zaduma udzieliła się wszystkim- dorosłym i dzieciom. 2 listopada 2017 r. podczas wieczornicy pod hasłem „Pamiętajmy” harcerze oraz uczniowie gimnazjum i szóstej klasy pod opieką p. Urszuli Bronikowskiej, p. Marzeny Rynieckiej, p. Janusza Przywitowskiego, p. Roberta Stranca przedstawili montaż słowno–muzyczny mówiący przemijaniu, samotności, niepotrzebnym lęku przed śmiercią oraz oddali hołd zmarłemu w ubiegłym roku p. Mariuszowi Klimaszewskiemu i wszystkim bliskim. Refleksyjny i wzruszający program przybliżył atmosferę i nastrój święta oraz skłonił do przemyśleń na temat przemijania.

ZLOT W LUBIENIU

24-25 marca 2017 r. odbył się zlot „Akcja pod Arsenałem” z okazji jej 74 rocznicy. Rozpoczęliśmy go uroczystym apelem, na którym wszystkie drużyny się zameldowały. Pozostała część wieczoru została przeznaczona na zajęcia integracyjne. Najlepszym punktem programu okazał się taniec zwany „belgijką”. Ta zabawa dostarczyła niewątpliwie wielu uśmiechów na twarzach uczestników! Wieczorem, kiedy zostały wyłączone wszystkie światła na sali, część osób udała się na wartę. Dla nielicznej grupy czekała niespodzianka w postaci przyrzeczenia harcerskiego. Gratulujemy naszym druhom Inez oraz Kacprowi wstąpienia w harcerskie szeregi! Następnego dnia, zaraz po posiłku, rozpoczęliśmy bieg patrolowy związany z tematem zlotu. Zmierzyliśmy się z: rozpaleniem ogniska, wykonaniem opatrunku i zaszyfrowaniem rozkazów. Myślę, że prawdziwą przygodą było odwrócenie uwagi Niemca i odebranie skrzyni, z którą udaliśmy się do punktu kontrolnego. Podczas wykonywania zadania spotkaliśmy się także z tematyką przygotowania do odbicia Rudego. Wieczorem przeszliśmy do Centrum Kultury w Lubieniu, tam też odbyła się uroczysta wieczornica, która obfitowała w śpiew i recytacje harcerskich utworów poetyckich. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników biegu patrolowego. Ogromnym zaskoczeniem okazało się zdobycie pierwszego miejsca przez naszą drużynę w klasyfikacji generalnej! Zwycięstwo zmotywowało nas do dalszej pracy i przygotowań do następnych spotkań.

 

25 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie drużyn Hufca ZHP Włocławek- powiat z okazji minionego (22 luty) Dnia Myśli Braterskiej. Apel rozpoczynający odbył się przy szkole w Kruszynie. Następnie  graliśmy w zabawy integracyjne. Zostało rozpalone ognisko, przy którym wszyscy harcerze mogli się ogrzać i pośpiewać piosenki. O godzinie 17 wszyscy kolumną przeszliśmy do świetlicy w Świętosławiu, gdzie odbyło się podsumowanie spotkania i wręczenie druhom i druhnom odznaczenia za pełnioną służbę.  Po zakończeniu wszyscy ustawiliśmy się w kręgu i komendantka hufca, phm. Katarzyna Jankowska przekazała Iskierkę Przyjaźni.

Aleksandra Kusznier, Wiktoria Matczak

 

W dniach 23-25 września br. w naszym hufcu odbyły się Manewry Harcerskie pt. „HARCMAGEDON”. Jest to nowe przedsięwzięcie, podjęte przez naszą kadrę. Zaliczamy je do udanych i wpisujemy do stałych wydarzeń odbywających się na terenie naszego hufca. W piątek wszyscy uczestnicy wzięli udział w akcji „Wylosuj Anioła”, która polega na stworzeniu kartki dla dzieci leżących w szpitalach na oddziałach onkologicznych. Był to naprawdę piękny gest ze strony naszych harcerzy! Tuż po twórczości artystycznej odbyła się integracja przybyłych patroli, na której śmiechu i zabawy było co nie miara. W sobotę, której wszyscy niecierpliwie wyczekiwali, odbyły się Powiatowe Biegi na Orientację w Szczutkowie. Podczas biegu uczestnicy mieli okazję nauczyć się lub przypomnieć sobie bardzo przydatnych umiejętności. Jednocześnie punktów było wiele, a czas ograniczony, zatem nie sposób było dotrzeć na wszystkie. Na każdym punkcie uczestnicy otrzymywali zadanie dotyczące technik harcerskich. Na jednym z nich musieli rozłożyć namiot, na innym ułożyć ognisko czy też wykazać się umiejętnościami dotyczącymi ratownictwa medycznego. Wieczorem usiedliśmy wspólnie przy ognisku, zajadając kiełbaski z ogniska. Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy i w niedzielę wszyscy opuściliśmy bazę. Do następnych Manewrów HARCMAGEDON musimy poczekać cały rok. Przez ten czas możemy wspominać pierwszą edycję manewrów oglądając zdjęcia w galerii.

Paulina Glonek

Informacje zasiągnięte ze storny Hufiec Włocławek powiat.

 

ZLOT DRUŻYN STARSZOHARCERSKICH
W dniach 11-12 marca 2016 roku w Choceniu odbył się zlot drużyn starszoharcerskich pod nazwą „Hakuna Matata”. Pierwszego dnia drużyny miały okazję się lepiej poznać, zostały podzielone na patrole, każdy patrol wybrał patrolowego. W godzinach wieczornych po kolacji patrole wzięły udział w świeczkowisku, na którym poruszane były kwestie życia harcerskiego i nie tylko. Nocą, gdy wszyscy już spali organizatorzy zbudzili patrole, by wzięły udział w grze terenowej po szkole w celu odnalezienia „walizki Kopernika”. Niedługo po zakończeniu biegu kilka osób z drużyny z Kowala oraz Kruszyna oficjalnie zostało harcerzami otrzymując krzyż harcerski. W drugim dniu zlotu patrole brały udział w zajęciach z pierwszej pomocy, węzłów, nauki alfabetu migowego oraz zajęciach rozwijających ich wyobraźnię. Każdy uczestnik otrzymał znaczek zlotowy oraz ogromną dawkę wiedzy i emocji. W godzinach popołudniowych każdy wyruszył w podróż do swojego domu.