• Narysuj krasnala!

     • Drodzy uczniowie,

      Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami ogłasza ZABAWĘ na weekend!!!

      Narysuj lub namaluj swojego Krasnala według wskazówki na zdjęciu poniżej i załącz zdjęcie swojego dzieła w komentarzu pod tym postem . Zapraszamy do zabawy

      Skrzaty Mikołaja przesyłają wszystkim pozdrowienia

     • KONKURS!!! KONKURS!!!

     • Jak co roku, 6-go grudnia w naszej szkole obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, potocznie Mikołajki, który zapowiada nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem nauczycielki języka angielskiego oraz niemieckiego organizują dla Was konkurs " Napisz do Św.Mikołaja" "Write to Santa", "Schreibe an den Weihnachtsmann" Wasze zadanie będzie polegało na napisaniu listu do Świętego Mikołaja i przedstawienie go w formie pracy plastycznej. Utrudnieniem będzie fakt, iż będzie to list (praca)w języku angielskim lub niemieckim…… Termin nadsyłania prac: 7 grudnia 2020 r. Zdjęcie pracy przesyłamy do nauczycieli uczących języków obcych. ZACHĘCAMY WAS DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE !!!

     • Pożegnanie śp. Heleny Kierzkowskiej

     •  

      Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 26 listopada 2020 r. w wieku 86 lat zmarła p. Helena Kierzkowska wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Kowalu. Pani Helena Kierzkowska w Szkole Podstawowej w Kowalu pracowała w latach 1957-1991, jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Była bardzo oddanym pedagogiem oraz wychowawcą wielu pokoleń dzieci i młodzieży z Kowala i okolic. Msza święta żałobna odprawiona zostanie w kościele p.w. Św. Urszuli w Kowalu dnia 28 listopada 2020 roku o godz. 11.00. Pogrzeb odbędzie na Cmentarzu Parafialnym w Kowalu.

      Wyrazy współczucia Rodzinie Zmarłej składają Burmistrz, Dyrektor Szkoły Podstawowej wraz z gronem pedagogicznym oraz pracownikami administracji i obsługi.

     • Sprzątamy nasze lasy

     • Miło nam donieść, że komisja konkursowa Nadleśnictwa Włocławek dokonała podsumowania  konkursu ,,Sprzątamy nasze lasy”, na który wpłynęły 43 prace. Członkowie jury dokonali oceny nadesłanych prac pod  kątem zgodności z przyjętym regulaminem, oryginalności, pomysłowości interpretacji tematu, walorów edukacyjnych i promocyjnych oraz zaangażowaniu w wykonanie pracy. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Są to uczniowie klasy II a, których wychowawczynią jest Krystyna Krawiecka:

       Lena Błaszczyk

       Zosia Kosiorowska

       Jakub Kościeszyński

       

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Nagrody zostaną wręczone po powrocie uczniów do szkoły.

     • Chrońmy lasy przed pożarami

     • W dniu 13.11.2020 r. w siedzibie Nadleśnictwa Włocławek odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu „Chronimy lasy przed pożarami”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na zagrożenie pożarowe    w lasach oraz  kształtowanie właściwych postaw i zachowań wobec przyrody. Na konkurs w kategorii wiekowej klas I- III wpłynęło 68 prac. Miło nam donieść, że wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

      II miejsce zdobyła  Laura Kopacka  - uczennica  kl. II  a - wychowawca Krystyna Krawiecka

      Wyróżnienie  otrzymał Szymon Czapski - uczeń kl. I b - wychowawca Anna Mularska

       

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Nagrody zostaną wręczone po powrocie uczniów do szkoły.

     • KOMUNIKAT KIEROWNIKA INSPEKTORATU EDUKACJI I SPORTU URZĘDU MIASTA KOWAL

     • Kierownik Inspektoratu Edukacji i Sportu informuje, że wydawane są wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Osoby zainteresowane proszone są o pobieranie druków, które udostępnione są dla Państwa w holu szkoły. Kompletny wniosek należy złożyć do dnia 4 grudnia 2020 r.

      W holu szkoły zostanie ustawiona skrzynka, do której prosimy włożyć wypełnione dokumenty w zaklejonej kopercie.

      Decyzje w sprawie przyznania świadczenia będą wydawane do dnia 11 grudnia 2020 r.

     • Dzieciaki wiedzą co zdrowe!

     • 8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania! Uczniowie klas 1- 3 postanowili uczcić ten fakt miedzy innymi uczestnicząc w akcjach prozdrowotnych. Na lekcjach rozmawiali o prawidłowym żywieniu, szczególną wagę przykładając do potrzeby spożywania warzyw i owoców Dzieci z klas pierwszych i drugich przygotowywały w klasach kolorowe kanapki w ramach projektu ,,Śniadanie daje moc”. Trzecioklasiści natomiast postanowili zachęcić do jedzenia warzyw swoje rodziny przygotowując dla nich talerz warzyw w ramach projektu ,,Dobrze jemy”. Miejmy nadzieje, że tak zdrowo, kolorowo i smacznie będą się wszyscy odżywiać nie tylko od święta. @szkolanawidelcu #dobrzejemy #talerzwarzyw

     • Tydzień Życzliwości

     • Świętujemy Tydzień Życzliwości w naszej szkole, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy.

     • X edycja akcji "Święty Mikołaj przyjeżdża do Kowala"

     • Stowarzyszenie „Aktywny Kowal” zwraca się z prośbą o wsparcie Bożonarodzeniowej Akcji „Święty Mikołaj przyjeżdża do Kowala”. X edycja akcji przypada w warunkach bardzo trudnych, stanu zagrożenia epidemicznego w związku z epidemią COVID-19. Nie jest możliwe zorganizowanie akcji bożonarodzeniowej w dotychczasowej formie, z udziałem dzieci i młodzieży. Zarząd stowarzyszenia pragnie jednak, także i w tym trudnym okresie, zorganizować X edycję, której celem będzie zbiórka środków finansowych na wsparcie dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci z Kowala i okolic przebywających w domach dziecka.

      Tegoroczna edycja będzie zorganizowana w grudniu 2020 r. w okresie okołoświątecznym.

      Zbieranie środków finansowych na wsparcie podopiecznych stowarzyszenia będzie odbywać się w następującej formie:

      - zbiórka do puszek (puszki stowarzyszenia wystawione w punktach użyteczności publicznej w Kowalu)

      - wpłaty na konto stowarzyszenia z dopiskiem „Święty Mikołaj przejeżdża do Kowala - X edycja”

      nr konta: 55 9557 0006 0014 3895 2000 0001 

      - licytacja internetowa:

      1. licytacja na portalu - facebook Stowarzyszenia „Aktywny Kowal” (https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Aktywny-Kowal-101071491280495). Rzeczy na licytację można przekazać do sekretariatu Szkoły Podstawowej w Kowalu do dnia 13 grudnia 2020 r.
      2. samodziene wystawienia rzeczy na licytację na własnym profilu na facebooku z dopiskiem „X edycja akcji Święty Mikołaj przyjeżdża do Kowala” zgodnie z regulaminem licytacji.

       

      Będziemy wdzięczni za wsparcie akcji poprzez przekazanie rzeczy, które mogłyby zostać wzorem lat ubiegłych zlicytowane na aukcji dobroczynnej, wpłaty na konto lub zbiórkę do puszek.

      Niech Święty Mikołaj pamięta o podopiecznych „Stowarzyszenia Aktywny Kowal” także w 2020 r.

     • Wystawa prac malarskich i pisarskich młodych mieszkańców Kowala - czyli gdzie udać się na spacer!

     • Wystawa prac malarskich i pisarskich młodych mieszkańców Kowala - czyli gdzie udać się na spacer!

      Literatura polska według młodzieży to projekt Fundacji AriAri, dofinansowany w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020 Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miasta Kowal i Stowarzyszeniem "Aktywny Kowal".

      Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście małych opowieści, utrwalonych latem 2020 r. kilkudziesięcioma obrazami, wykonanymi w różnych technikach malarskich i rysunkowych, przygotowanych przez młodych twórców z Kowala. Prace powstały pod opieką Anny Marcinkowskiej.

      Ideą projektu była wspólna praca młodych osób z artystami, zachęcająca do czytania i zabawy z językiem polskim. W 2020 kontynuowaliśmy współpracę z młodymi adaptatorami, którzy podjęli się opracowania tekstu literackiego w wybranej formie artystycznej. Poprzez wspólne stworzenie adaptacji polskiej literatury, chcieliśmy zainspirować do odkrywania, poznawania, utrwalenia, upowszechnienia polszczyzny oraz twórczej ekspresji.

      Głównym bohaterem plastyczno-literackich zmagań młodych adaptatorów jest książka Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie własnej wizji przygód zaginionych książkowych skarpetek, poprzez wykorzystanie różnorodnych środków plastycznych: farby, pastele olejne, kredki, jak i naturalnych, wyszukanych w najbliższym otoczeniu, jak liście, płatki kwiatów, trawy, piasek, kamyki, dające nieograniczone możliwości wyrażania twórczej ekspresji. Powstało blisko sto prac plastycznych i kilkanaście opowiadań podążających nowymi tropami przygód „skarpetkowych” bohaterów. Nie bez znaczenia był format tworzonych prac oraz sposób twórczego działania. Duży format papieru czy krosna malarskiego daje poczucie swobody i ułatwia twórczy rozmach, czemu także służy praca przy sztalugach na świeżym powietrzu. Tworząc własne  adaptacje, ważna jest także atmosfera, jaka powinna towarzyszyć podczas zajęć, klimat sprzyjający rozwijaniu wyobraźni, zadawaniu pytań, tworzący poczucie autonomii twórcy, w świecie, gdzie wszystko jest możliwe.

      Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, będącej w dobie pandemii alternatywną formą kontaktu z twórczymi dokonaniami naszych dzieci, lub choćby tylko sensownym powodem wyjścia z domu. 

       

      Anna Marcinkowska

     • Wirtualna wycieczka po Zamku Królewskim w Warszawie

     • W związku ze Świętem Niepodległości zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez Zamek Królewski w Warszawie filmu edukacyjnego o polskich symbolach narodowych.

      Mamy nadzieję, że będzie on dla uczniów ciekawą ilustracją i przybliżeniem wiedzy na ten temat.

      https://youtu.be/uyNvEsEJ72M

       

      Chcielibyśmy także zaprosić na wirtualny spacer po wnętrzach naszego Zamku w ramach tegorocznej edycji akcji „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich".

      Gościem specjalnym filmu „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem" jest Pani Małgorzata Kożuchowska, z którą można zwiedzić najpiękniejsze wnętrza Apartamentu króla Stanisława Augusta.

      https://youtu.be/XyH4KjWuPxo

     • 11 listopada - Święto Niepodległości

     • Drodzy uczniowie, jutro 11 listopada - Święto Niepodległości. W tym roku przyjdzie nam świętować w wyjątkowych warunkach - zdalnych. Zachęcamy Was jednak, abyście tego wyjątkowego dnia zrobili sobie zdjęcie z akcentem patriotycznym np. na tle flagi, z pomalowaną na biało-czerwono twarzą itp. Takie zdjęcia umieszczajcie na naszym szkolnym Facebooku.

      Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

     • Dzień Postaci z Bajek

     • 5 listopada 2020 r. korytarze i klasy w naszej szkole zamieniły się w bajkowy świat. Wszystko to dzięki uczennicom i uczniom klas 1-3, którzy postanowili uczcić swoich bajkowych idoli wcielając się w różne, barwne postacie. Księżniczki superbohaterowie, koty, a nawet jednorożce hasały w całej szkole. Pamiętaj, gdy Ci smutno, gdy Ci źle bajka zawsze pocieszy Cię.

     • Akcja Rady Rodziców - "Chryzantemy od każdej klasy"

     • Za sprawą Rady Rodziców i trójek klasowych, pojawiła się w Szkole Podstawowej w Kowalu z okazji Wszystkich Świętych, inicjatywa zakupu chryzantem od każdej klasy. Rodzice z Trójek klasowych postanowili zakupić kwiaty i w dniu 3 listopada postawić na grobie Nieznanego Żołnierza bądź zmarłego nauczyciela Szkoły Podstawowej w Kowalu. Akcja ma na celu upamiętnienie zmarłych, ale także zważywszy na obecną sytuację epidemiczną, wspomożenie lokalnych producentów kwiatów.

      W imieniu dyrekcji i nauczycieli składamy Rodzicom serdeczne podziękowania za zorganizowanie akcji. Daliście Państwo najmłodszym pokoleniom naszej społeczności wspaniały przykład pamięci o zmarłych oraz solidarności z osobami potrzebującymi wsparcia.

      PS. Zachęcamy do zamieszczania kolejnych zdjęć z akcji w komentarzach do posta. Dziękujemy

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • 29 października odbyła się w Szkole Podstawowej w Kowalu bardzo ważna uroczystość dla uczniów klas pierwszych. Pierwszaki przystąpiły do ślubowania i pasowanie na uczniów szkoły. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną świadkami tego wydarzenia byli tylko wychowawcy klas oraz dyrektor szkoły.

      Częścią artystyczną przywitały pierwszaków koleżanki i koledzy z klas drugich. Wierszem, tańcem i piosenką, w montażu słowno-muzycznym „Jak oni ślubują”, uświetnili uroczystość. Pięknie zaprezentowali się także pierwszoklasiści. Wspaniale zaśpiewali piosenki i wyrecytowali wiersze.

      W kulminacyjnym momencie święta, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska przyjęła uroczyste ślubowanie i pasowała najmłodszych włączając ich tym samym do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Oficjalna część uroczystości zakończyła się wykonaniem klasowych zdjęć.