Menu ucznia

Warszawa

Kalendarz szkolny

poprzednim miesiącu październik 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4
week 41 5 6 7 8 9 10 11
week 42 12 13 14 15 16 17 18
week 43 19 20 21 22 23 24 25
week 44 26 27 28 29 30 31


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Ożywić Pola
Podsumowanie projektu „Czy sarna jest żoną jelenia”
Wpisany przez Jadwiga Wiśniewska   
piątek, 22 grudnia 2017 16:30

13 grudnia 2017r. w auli szkoły podsumowano szkolny projekt edukacyjny pod tytułem „Czy sarna jest żoną jelenia?”. Celem szeregu przedsięwzięć w tym zakresie było wzbogacanie wiedzy uczniów na temat wybranych zwierząt łownych zamieszkujących nasze lasy, łąki i pola; kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody w najbliższym środowisku; budzenie wrażliwości dzieci i młodzieży na los dzikich zwierząt i kształtowanie estetycznego wyobrażenia o przyrodzie. W ramach projektu odbyły się lekcje przeprowadzone przez myśliwego z KŁ nr 159 „Bór”, rodzinny konkurs plastyczny pod nazwą „Rodziny zwierząt dziko żyjących w lesie, na łące i polu”; szkolny konkurs wiedzy pod nazwą „Czy sarna jest żoną jelenia?” oraz zbiórka kasztanów i żołędzi z przeznaczeniem na karmę dla zwierząt leśnych. W podsumowaniu projektu uczestniczyli wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i p. Dyrektor oraz zaproszeni goście: p. Magdalena Kokosza z Nadleśnictwa Włocławek i p. Maciej Ignaczak z KŁ nr 159 „Bór”. Pani leśnik ugruntowała wiedzę uczniów na temat zwierzyny płowej, żyjącej w naszych lasach, na łąkach i polach: łosi, jeleni, saren. Pan myśliwy omówił zasady właściwego dokarmiania zwierząt dziko żyjących zimą. Żaden uczeń naszej szkoły nie pomyli już jelenia z sarną i odpowiedzialnie będzie dokarmiał ptaki i zwierzęta. Uczniowie najbardziej zaangażowani projekt zostali nagrodzeni.

Więcej…
 
Czy sarna jest żoną jelenia?
Wpisany przez Jadwiga Wiśniewska   
wtorek, 12 grudnia 2017 23:12

6 grudnia 2017r. gościł w naszej szkole p. Maciej Ignaczak - myśliwy z KŁ nr 159 „Bór” z trofeami myśliwskimi. Odwiedzał uczniów w klasach i przybliżał im sylwetki i tryb życia zwierząt łownych. Przekonał dzieci, że sarna nie jest żoną jelenia. Te dwie „panie” różnią się nie tylko wielkością, ale również wyglądem. Żyją w różnych środowiskach. Sarny, czyli kozy żerują na polach, łąkach i obrzeżach lasów, a jelenie, łanie - w lesie. Oczywiście jedne i drugie spotkać można w różnych środowiskach, ale jest to rzadkością. Żadnego problemu w rozpoznawaniu siebie nie stwarzają łosie. Ich wielka głowa, nawet bez poroża i długie nogi są tak charakterystyczne, że bez trudu je rozpoznajemy. Samce saren, jeleni i łosi mają na głowach poroża, po których je rozróżniamy. Warto dodać, że poroże kozła to parostki, byka jelenia – wieniec, byka łosia – łopaty. Uczniowie mieli możliwość przekonać się, że nosić na głowie takie poroże, nie jest łatwo. Waży kilka kilogramów. Im starsze zwierzęta, tym większe poroże. Jest niezbędne w obronie własnej i własnej rodziny oraz stanowi element ozdobny samca. Co roku jest zrzucane i wyrasta nowe, jeszcze piękniejsze. Uczniowie mieli okazję obejrzeć „fajki” i „szable” dzika oraz dowiedzieć się różnych ciekawostek o tym zwierzęciu. Lekcje były bardzo ciekawe i wzbudzały wiele emocji i mnóstwo pytań. Pan M. Ignaczak cierpliwie udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania i te dotyczące zwierząt, i te dotyczące działalności myśliwych. Tłumaczył w sposób zrozumiały dla uczniów, że myśliwi polują na zwierzęta, gdyż dbają o różnorodność zwierząt w przyrodzie. Organizują też dla zwierząt dokarmianie, a także wsiedlają w naturalne środowisko gatunki zagrożone wyginięciem. I w jednej i w drugiej akcji uczniowie naszej szkoły niejednokrotnie uczestniczyli.

 
Wsiedlanie kuropatw
Wpisany przez Jadwiga Wiśniewska   
poniedziałek, 27 listopada 2017 20:09

24 listopada 2017r. członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunką Jadwigą Wiśniewską na zaproszenie Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” uczestniczyli w akcji wsiedlania kuropatw na łąkach rakutowskich. Była to niezwykła lekcja przyrody przeprowadzona po raz kolejny przez myśliwych. Uczniowie z bliska obserwowali i dotykali kuropatwy. Dowiedzieli się od hodowcy tych ptaków, skąd pozyskuje jaja do ich rozmnażania i jak odbywa się odchów oraz przygotowywanie ptaków do wypuszczenia w naturalne środowisko. Myśliwi – p. Zbigniew Piotrkowski i p. Maciej Ignaczak przedstawili stan populacji kuraków na naszym terenie i omówili ich tryb życia. Na wolność wypuszczono z klatek ponad sto kuropatw. Wszystkie wzbijały się w górę i po kilkunastometrowym locie lądowały na łące. Nawołując się swoistymi głosami zbierały się w stada i rozglądały się po okolicy.

Więcej…
 
Puchar dla szkoły
Wpisany przez Jadwiga Wiśniewska   
poniedziałek, 27 listopada 2017 20:06

23 listopada 2017r. delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu - Natalia Dominiak i Aleksandra Pawlak z kl. Vb, Martyna Szatkowska z kl. VIb i Wiktoria Szatkowska z kl. Va wraz z opiekunką – p. Jadwigą Wiśniewską uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu wojewódzkiego programu edukacji przyrodniczo-ekologiczno-łowieckiej pod nazwą „Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom”. Program ten wspólnie realizowany jest przez koła łowieckie i współpracujące z nimi szkoły. Z jednej strony edukuje dzieci i młodzież w dziedzinie przyrody i podstawowych form jej ochrony, a z drugiej strony w sposób umiejętny, dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci przybliża problematykę łowiecką i rolę myśliwych w procesie ochrony środowiska.

Więcej…
 
II miejsce dla naszej szkoły
Wpisany przez Jadwiga Wiśniewska   
poniedziałek, 27 listopada 2017 20:04

14 listopada 2017r. w Urzędzie Miejskim we Włocławku odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji programu edukacji przyrodniczo-ekologiczno-łowieckiej pod nazwą „Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom”. W uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku uczestniczyło 12 szkół i 2 przedszkola z rejonu byłego województwa włocławskiego. Naszą szkołę reprezentowali: uczennice - Julia Terpińska z kl. IVb, Julia Majewska z kl. Vb, Alicja Paprocka z kl. VIb oraz p. Jadwiga Wiśniewska – koordynator programu w szkole i p. Maciej Ignaczak – koordynator z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” we Włocławku. Miło mi poinformować, że nasza szkoła uplasowała się na zaszczytnym drugim miejscu.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 8

Ważne daty

Cz Paź 29
Ślubowanie Klas Pierwszych

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Statystyki strony

Artykułów : 1625
Zakładki : 19

Licznik odwiedzin

Dzisiaj76
Wczoraj143
Tydzień523
Miesiąc4103
Wszystkie926010

Dzwonki

  1. 8.00 - 8.45
  2. 8.55 - 9.40
  3. 9.50 - 10.35
  4. 10.45 - 11.30
  5. 11.45 - 12.30
  6. 12.40 - 13.25
  7. 13.30 - 14.15
  8. 14.20 - 15.05
  9. 15.10 - 15.55

Przyjazna Szkoła

Pobierz bezpłatny program PIT Projekt 2017!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl

Z wielką radością informujemy,

że Stowarzyszenie Rodziców na

Rzecz Pomocy Szkołom ,,Przyjazna Szkoła"

w ramach projektu - stanowiącego realizację

pomocy  Stowarzyszenia w Akcji

,,1% dla mojej szkoły"

w kwocie 9234,70 zł zakupiliśmy dwie

tablice interaktywne, znaki drogowe

do miasteczka ruchu

drogowego i stroje sportowe.

Zakupione pomoce służą realizacji

 procesu dydaktycznego w naszej szkole.