Programy
Powiatowy Inspektorat Sanitarny we Włocławku:
„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”
Program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych dla placówek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki, poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.
"Czyste powietrze wokół nas"
Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
Dobre sposoby na choroby
Program skierowany do dzieci 5-6 letnich przedszkolnych oraz uczniów I klas szkoły podstawowej.
Profilaktyka chorób obejmuje przede wszystkim troskę o higienę osobistą, szczepienia ochronne, higienę wody, higienę żywienia i żywności, izolację od nosicieli i osób chorych, higienę zakwaterowania i snu. Celem programu jest poznanie zagrożeń związanych z czynnikami zakaźnymi (np. bakteriami, wirusami), utrwalenie wiedzy na temat troski o higienę osobistą i wdrażanie do dbałości o zdrowie własne i rówieśników.„Szkoła do hymnu”
"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji MEN z 2019 r. i 2018 r. („Rekord dla Niepodległej”). Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zapraszają szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w rocznicę niepodległości. Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zgłoszą swój udział w akcji otrzymują pamiątkowy dyplom.
„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” – program edukacyjny
W ramach realizacji programu edukacyjnego pt. „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”, dzieci z grupy Misie, Tygryski i Sówki uczestniczyły w zajęciach, których celem było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z kleszczami oraz poznanie skutecznych metod ochrony przed nimi. Podczas zajęć dzieci: poznały wygląd kleszcza, ucząc się go rozpoznawać, dowiedziały się, gdzie najczęściej można spotkać kleszcze (np. w trawie, krzewach, lasach i parkach), omówiły zasady bezpiecznego zachowania na łonie natury, poznały metody zapobiegania ukąszeniom – odpowiedni ubiór, stosowanie środków odstraszających oraz konieczność sprawdzania ciała po powrocie ze spaceru. Zajęcia odbyły się w formie pogadanki, prezentacji ilustracji oraz zabaw edukacyjnych. Dzięki temu dzieci zdobyły cenną wiedzę w przystępny i atrakcyjny sposób, ucząc się dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
2,, Dobre sposoby na choroby zakaźne" - realizacja Programu Edukacyjnego w grupie Biedronek i Pszczółek
W tym tygodniu dzieci z grupy Biedronki
i Pszczółki
zrealizowały Program Edukacyjny pt: ,, Dobre sposoby na choroby zakaźne”.
Przedszkolaki słuchały piosenki pt. „Mydło lubi zabawę”
oraz naśladowały ruchem mycie całego ciała. Opowiedziały historyjkę obrazkową pt. „Od Brudusia do Pucusia”. Przypomniały zasady prawidłowego mycia rąk
i wymieniły sytuacje, podczas których ta czynność jest niezbędna. Wiedzą, że bakterie i wirusy
są tak małe i można zobaczyć je tylko pod mikroskopem.
Dzieci zapoznały się z przedmiotami służącymi do zachowania higieny.
Podzieliły ich nazwy na sylaby, odczytywały wyrazy, układały podpisy pod obrazkami. Dowiedziały się o różnych chorobach zakaźnych panujących na świecie. Nazwały sposoby chroniące ludzi przed tymi chorobami. Wysłuchały wiersza J. Korczakowskiej pt. „Przedszkolak”.
Wymieniły czynności, które pomagają zapobiegać chorobom. Wykonały pracę plastyczną. Kolorowały wirusy i bakterie, które wcześniej oglądały na ilustracji.
4Program Edukacji Antynikotynowej ,, Czyste powietrze wokół nas"
Dzieci z grupy ,Biedronki
i Pszczółki
wzięły udział w Programie Edukacji Antynikotynowej ,, Czyste powietrze wokół nas”
, którego głównym celem jest zwiększenie wiedzy społeczności przedszkolnej w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego
oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. Koordynatorem programu jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Przeprowadzony został cykl pięciu zajęć: Wycieczka– poszukiwanie źródeł dymu, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”
, „Jak unikać dymu papierosowego?”. Dzieci poznały postać Dinka,
który prowadził je przez zagadnienia związane z tematem. Podczas zajęć dzieci obserwowały źródła dymu w czasie wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując prace dotyczące źródeł dymu. Dzieci kolorowały także postać Dinka
i tabliczkę „Zakaz palenia”
. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach i pracach plastycznych.
9