Szkolne Koło Pierwszej Pomocy

    • Działalność Koła

    • Szkolne koło pierwszej pomocy rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2023 r. z inicjatywy ratownika medycznego p. Zbigniewa Ziółkowskiego i przy opiece p. Emili Zasady.

     Uczniowie spotykają się regularnie na zajęciach teoretycznych za które odpowiedzialna jest p. Zasada oraz na praktycznych, które prowadzi p. Ziółkowski. Uczniowie systematycznie pozyskują wiedzę w zakresie bandażowania, zaopatrywania ran, unieruchamiania kończyn, a także zakładania szyny Kramera.

     O tym jak ważną rzeczą jest umiejętność udzielania pomocy nie trzeba nikogo zapewniać. Wśród naszych uczniów znaleźli się chętni, którzy chcą posiąść zarówno wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne, aby w razie potrzeby podjąć czynności ratujące życie.

      

     Członkowie:

     1. Aleksandra Skibińska
     2. Wiktor Pawłowski
     3. Bartosz Majewski
     4. Jakub Ziółkowski
     5. Adrian Wałęsa
     6. Filip Ślepek
     7. Wojciech Nakonowski
     8. Alicja Chełminiak
     9. Zofia Pawłowska
     10. Piotr Pietruszewski
     11. Dominik Czachowski
     12. Dominik Brzozowski
     13. Malwina Strzelecka
     14. Oliwia Korpusińska
     15. Iga Kaźmierska
     16. Alicja Maciejewska
     17. Maja Rosłaniak
     18. Kacper Czachowski
     19. Szymon Sobczak

      

      

     Sukces drużyny na VI Powiatowych Mistrzostwach Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej "Śpieszmy z pomocą" w Śmiłowicach – czerwiec 2023 r.

     Drużyna w składzie Julia Pawlak, Agata Sadowska i Hanna Seklecka pod opieką Emili Zasady zdobyły I miejsce w mistrzostwach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziewczęta na początek miały do rozwiązania test teoretyczny, a następnie przystąpiły do zadań praktycznych. W trakcie zmagań musiały udzielić pomocy poszkodowanym z różnymi urazami od oparzeń, zadławień aż po utratę kończyny. Dziewczyny pokonały osiem pozorowanych stacji i wykazały się wiedzą, umiejętnościami i pracą zespołową. Poprawnie oceniały sytuację, dbały o własne bezpieczeństwo i wzorowo wzywały pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy.

   • 30 kwietnia 2024 po raz kolejny uczniowie należący do Szkolnego Kółka Pierwszej Pomocy doskonalili swoje umiejętności pod bacznym okiem ratownika medycznego p. Zbigniewa Ziółkowskiego. Na zajęciach uczniowie zostali podzieleni na zespoły trzy, czteroosobowe i musieli udzielić poszkodowanemu pomocy adekwatnej do obrażeń. Uczniowie zmagali się ze złamaniami, krwotokami, padaczką, cukrzycą, omdleniem oraz zatrzymaniem krążenia. Poza właściwym rozpoznaniem dolegliwości uczniowie musieli we właściwy sposób powiadomić służby ratunkowe, co okazało się dla wielu problematycznym zadaniem.

    W dalszym ciągu będziemy poszerzać wiedzę i umiejętności z tej niezwykle ważnej dziedziny.

    Dziękujemy niezawodnemu p. Zbigniewowi Ziółkowskiemu za wsparcie.

   • VII Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej "Śpieszmy z pomocą "

    4 czerwca 2024 r. troje uczniów: Aleksandra Skibińska, Wiktor Pawłowski oraz Jakub Ziółkowski reprezentowali Szkolne Koło Pierwszej Pomocy na Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Uczniowie rozpoczęli zmagania od napisania testu, który był związany z edukacją dla bezpieczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Następnie zespół uczestniczył w ośmiu pozorowanych akcjach ratunkowych na różnych stanowiskach, przy których czekali wykwalifikowani pracownicy służb medycznych i oceniali działania grupy. Uczniowie musieli zmierzyć się z amputacją dłoni, zasłabnięciem kierowcy, złamaniem kończyny dolnej i górnej, krwotokiem z nosa, zadławieniem niemowlaka oraz osoby dorosłej, oparzeniem, ciałem obcym w ciele, padaczką. Zespół z Kowala wykazał się dużą wiedzą oraz umiejętnościami i wywalczył II miejsce w mistrzostwach.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17

    Numery wewnętrzne:

    -10-Sekretariat
    -11-Dyrektor Szkoły
    -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
    -13-Administracja
    -14-Księgowość
    -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20
    87-820 Kowal
    87-820 Kowal
    Poland
  • Logowanie