• Rozpoczynamy Rekrutację do Projektu Unijnego

     • 27 lutego 2023 r. rozpoczęliśmy rekrutację do projektu nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608 pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę” realizowanego przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

      W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z uczniami szkoły, na którym koordynator projektu przedstawił informacje o programie oraz zasady rekrutacji.

      1. Projekt skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalu, którzy w roku szkolnym 2022/23 uczęszczają do klas VI, VII oraz do klas VIII.

      2. W ramach projektu uczestnicy zakwalifikowani wezmą udział w zagranicznej mobilności edukacyjnej, która odbędzie się w Grecji w terminie 28.05-10.06.2023 r.

      3. W ramach projektu uczniowie zakwalifikowani do udziału brać będą udział w zajęciach przygotowawczych do mobilności, zajęciach w szkole partnerskiej oraz zaplanowanym programie kulturowym, ewaluacji oraz działaniach upowszechniających rezultaty projektu.

      4. Warunkiem koniecznym do uczestnictwa w projekcie jest podpisanie przez uczestnika Regulaminu Uczestnictwa, Regulaminu Rekrutacji oraz wszystkich niezbędnych dokumentów związanych bezpośrednio z realizacją działań projektu.

      5. Szkoła zapewnia uczestnikom projektu bezpłatny transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz pełne ubezpieczenie w trakcie realizacji zagranicznej mobilności edukacyjnej.

      6. W trakcie trwania mobilności edukacyjnej opiekunami uczestników będą nauczyciele, którzy zaangażowani zostaną w projekt.

      Wyjazd edukacyjny jest bezpłatny dla młodzieży

      Każdy uczeń, który będzie chciał wziąć udział w rekrutacji jest zobowiązany do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, złożenia go w gabinecie pedagoga szkoły, a także zapoznania się i podpisania Regulaminu Uczestnictwa oraz Regulaminu Rekrutacji (w przypadku uczniów niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych).

      Zgłoszenia chętnych uczniów należy składać osobiście do dnia 6 marca 2023 r.

      Komisja Rekrutacyjna spośród złożonych formularzy na podstawie przyznanych punktów wyłoni 30 uczestników projektu.

      Harmonogram rekrutacji:

      - 27.02.2023 r. – rozpoczęcie rekrutacji,

      - 27.02.2023 r. – spotkanie informacyjne dla uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie,

      - 6.03.2023 r. – zamknięcie zgłoszeń,

      - 7.03.2023 r. – ogłoszenie wyników rekrutacji.

      - 13.03.2023 r. – możliwość składania odwołań od decyzji Komisji Rekrutacyjnej

      Dokumenty do pobrania: https://www.spkowal.pl/a/erasmus...

     • Wiem co jem! Jak ograniczyć cukier w diecie?

     • 23.02.2023r. na godzinie wychowawczej klasę 7a i 6b odwiedziła p. Katarzyna Rzadkowolska - dietetyk kliniczny, wykładowca akademicki na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Akademii Mazowieckiej w Płocku; członek: Polskiego Towarzystwa Dietetyki (PTD) i Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO). P. Katarzyna przeprowadziła zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne nt. "Wiem co jem! jak ograniczyć cukier w diecie". Uczniowie w trakcie spotkania odczytywali z etykiet napojów, przekąsek ile cukru one zawierają. Niestety wielu stwierdziło, że po wypiciu jednego napoju przekraczają dzienną normę spożytego cukru. Miejmy nadzieję, że niektórzy uczniowie zmienią odrobinę swoje nawyki żywieniowe.

      Dziękujemy p. Katarzynie Rzadkowolskiej za ciekawe zajęcia.

     • ZDOBYLIŚMY MISTRZA POWIATU WŁOCŁAWSKIEGO W PIŁCE SIATKOWEJ

     • 21.02.2023 r. w naszej szkole odbyły się zawody z programu „Igrzyska dzieci i młodzieży” w piłce siatkowej. Udział w rozgrywkach brały drużyny z 4 szkół: SP Kowal, SP 1 Brześć Kujawski, SP Izbica Kujawska i SP Kłóbka. Po wygranym meczu z SP Kłóbka w barażach, nasi uczniowie awansowali do „finału trzech”. W finale Szkoła Podstawowa w Kowalu zwyciężyła najpierw z drużyną z Brześcia Kujawskiego, a potem z reprezentantami szkoły w Izbicy Kujawskiej. Takim sposobem nasi zawodnicy zostali mistrzami powiatu włocławskiego 2022/2023.

      Gratulujemy naszym chłopakom i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach „Mikołaj Kopernik i jego czasy”

     • Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIIIb Julia Wietrzykowska wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach. W tym roku tematem przewodnim był - Mikołaj Kopernik i jego czasy. Swoją przygodę z astronomem uczennica rozpoczęła już w listopadzie, kiedy to wygrała konkurs szkolny. W lutym zaś pojechała na kolejny etap rejonowy, w którym rywalizowała z najlepszymi uczniami z sześciu miast m.in z Włocławka, Lipna, Radziejowa czy Brześcia. Zadania konkursowe na każdym etapie obejmowały wybrane wiadomości i umiejętności nie tylko z historii, ale również z wos, geografii i języka polskiego. Poziom był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani. Tym bardziej cieszy fakt, że dostała się do kolejnego, już wojewódzkiego etapu, czyli do ścisłego finału.

      Gratulacje dla zdolnej uczennicy i podziękowania dla opiekuna pani Pauli Krawieckiej.

      Trzymamy kciuki za finał, który odbędzie się już w marcu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

     • WYSTĘPY TEATRU LALKOWEGO DLA DZIECI Z KOWALA I OKOLIC

     • Dziś dzieci z Kowala i okolic odwiedził na zaproszenie "Stowarzyszenia Aktywny Kowal" Największy Objazdowy Teatr Lalek PINOKIO. W ramach podziękowania za wsparcie akcji charytatywnej "Święty Mikołaj przyjeżdża do Kowala" dzieci z Przedszkola Miejskiego w Kowalu, Gminnego Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego w Grodztwie oraz ze Szkoły Podstawowej w Kowalu obejrzały dwa przedstawienia: "Kłamstwa Kozy" oraz "O chłopcu z drewna".

      Spektakle wystawiono w Auli Szkoły Podstawowej w Kowalu.

      W pierwszym spektaklu w sposób humorystyczny ukazano dzieciom, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci.

      Losy głównego bohatera drugiego spektaklu miały za zadanie nauczyć dzieci, że jedynie uczciwą pracą możemy się wzbogacić.

      Oba spektakle bardzo się dzieciom spodobały. Cieszymy, że taką formą prezentu wywołaliśmy uśmiechy na twarzach najmłodszych mieszkańców naszego lokalnego środowiska.


     • 23 lutego - DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

     • 23 lutego w Polsce obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja to CHOROBA, a nie chwilowa słabość, która sama minie. Depresja to ciągły smutek, brak motywacji do działania, stałe poczucie winy, niska samoocena, myśli samobójcze, zaburzenia snu, apetytu, koncentracji, bóle brzucha, bóle głowy i mięśni.

      DEPRESJA to CHOROBA, którą się leczy, a nie pozostawia samą sobie. Leczenie depresji to skuteczna psychoterapia, farmakoterapia, wsparcie rodziny i najbliższych.. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą na świecie. W czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polaków chorych na depresję.

      Nie lekceważ objawów jeśli u Ciebie występują. Powiedz o nich rodzinie, przyjacielowi, wychowawcy, pielęgniarce szkolnej. Zgłoś się do psychologa, pedagoga. Na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci pomorze. Nie jesteś sam! Jeśli nie jesteś gotowy by o tym rozmawiać z kimś bliskim, skorzystaj z pomocy telefonicznej bądź on-line

     • VIII Szkolne Igrzyska Olimpijskie Klas Młodszych

     • Czwartek 23 lutego był dla dzieci klas 1-3 ,,Olimpijskim Czwartkiem”. Na drugiej i trzeciej lekcji odbyły się ,,VIII Szkolne Igrzyska Olimpijskie Klas Młodszych”.  Zgromadzonych w małej sali gimnastycznej  uczniów powitała pani Dyrektor Anna Prokopiak - Lewandowska. Następnie przedstawiciele klas pierwszych dokonali zapalenia ,,znicza olimpijskiego”, który tradycyjnie towarzyszył młodym sportowcom do końca Igrzysk. Po wspólnej rozgrzewce uczniowie przystąpili do rywalizacji.  Potyczki odbywały się pomiędzy klasami równoległymi. Każda klasa wystawiła 8-osobowe drużyny, które zmagały się między sobą w trzech konkurencjach i  walczyły o medale.  Szansę wzięcia udziału w rozgrywkach mieli wszyscy uczniowie, gdyż mogli się zmieniać w kolejnych konkurencjach. Zmagania  oceniała Komisja Konkursowa, której przewodniczyła pani Dyrektor. Po zakończeniu potyczek sportowych we wszystkich klasach, pani Dyrektor wręczyła medale ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Igrzysk nastąpiło uroczyste zgaszenie ,,znicza olimpijskiego” , po czym podekscytowani uczniowie przeszli do klas ze swoimi wychowawczyniami.

     • OGŁOSZENIE O NABORZE DO KLASY PIERWSZEJ

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu informuje, że  od  dnia  01.03.2023 r. rozpoczyna się nabór wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024. Druk wniosku wraz z klauzulą informacyjną dostępny jest w wersji papierowej w sekretariacie szkoły oraz w wersji elektronicznej na stronie internetowej pod adresem https://www.spkowal.pl/a/dokumenty.

      Wypełnione wnioski będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy sekretariatu szkoły (7.00-15.00) do dnia 30 marca 2023 r. 

       

      UWAGA!!!

      Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu, zameldowanego na terenie Gminy Miasto Kowal, zobowiązani są do poinformowania dyrektora szkoły o realizacji obowiązku szkolnego w innej placówce oświatowej niż szkoła obwodowa (również poza granicami kraju) w terminie do 30 września każdego roku. W celu dopełnienia formalności należy wypełnić oświadczenie o miejscu realizacji obowiązku szkolnego (druk w wersji papierowej do pobrania w sekretariacie szkoły lub w wersji elektronicznej pod adresem https://www.spkowal.pl/a/dokumenty ) i dostarczyć do sekretariatu szkoły w w/w  terminie.

       

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (7.02)

     • Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 7 lutego, ale w wielu placówkach edukacyjnych obchody będą trwać aż do końca marca. Na stronie Polskiego Centrum Programu Safer Internet  zgłoszono ponad 2 tysiące lokalnych inicjatyw, a wśród nich: warsztaty, webinary, happeningi i konkursy. Dlaczego tak ważne jest, by wciąż od nowa brać pod lupę cyberbezpieczeństwo najmłodszych? Czy nie wszystko zostało już na ten temat powiedziane?

      Najnowsze badania pokazują, że relacje młodych ludzi z urządzeniami ekranowymi ulegają dynamicznym zmianom – a przede wszystkim stają się coraz bardziej zażyłe. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 96% nastolatków co najmniej raz dziennie korzysta z mediów społecznościowych. Przeciętny uczeń spędza w sieci ok. 4 godziny i 50 minut w tygodniu i ponad 6 godzin w weekendy. Sporą część tego czasu dzieci przeznaczają na oglądanie filmów i klipów na serwisach streamingowych lub grę w gry online. Tak intensywne korzystanie z internetu często ma swoje ciemne strony.  Ok. 43% nastolatków od 11 do 18 lat miało kontakt z treściami uznawanymi za szkodliwe i niebezpieczne.

      Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

      Tylko, jak się za to zabrać, gdy tak trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami?

      Dobrze jest towarzyszyć dziecku we wkraczaniu w świat mediów cyfrowych już od najmłodszych lat. Ogromne znaczenie ma uzgodnienie domowych zasad ekranowych oraz przerw w korzystaniu z urządzeń. Zanim dasz dziecku do ręki tablet, komórkę lub własnego laptopa aktywuj w nich odpowiednie zabezpieczenia i blokady. Wyjaśnij maluchowi, czemu służą ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i jak korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania lub trafi na niepokojące treści, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie.

      Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z multimediów można znaleźć w ulotce oraz artykułach „Pierwszy smartfon dla dziecka” oraz „Media społecznościowe – co musisz wiedzieć jako rodzic”.

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
   • Logowanie