• Pierwszoklasiści na koncercie zespołu Kujawy

     • Pierwszego Dnia Wiosny nasi pierwszoklasiści wybrali się do Włocławskiego Centrum Kultury Browar B na koncert zespołu Kujawy pt. ,,Dumni z pochodzenia”. Nasi uczniowie zapoznali się z najpopularniejszymi utworami, tańcami oraz strojami ludowymi z pięciu regionów Polski: Kaszub, Kujaw, Ziemi Łowickiej, Śląska i Żywiecczyzny. Starsi widzowie mieli okazję do przypomnienia sobie ludowych zabaw dziecięcych, takich jak : ,,Budujemy mosty”, ,,Stary niedźwiedź”, ,,Mam chusteczkę haftowaną”, ,,Chodzi lisek” itp. Pierwszoklasiści wielkimi owacjami nagradzali występujących. Najwięcej entuzjazmu wykazywali, gdy wśród artystów widzieli swoją koleżankę Żywię Bukowską, która od kilku lat tańczy w zespole.                                                             Na zakończenie koncertu przedstawiciele widowni wzięli udział w konkursie na rozpoznawanie strojów ludowych z poszczególnych regionów, a w nagrodę zostali obdarowani ekologicznymi torbami z motywem kujawskim. W drodze powrotnej dzieci nuciły śpiewanki z zabaw dziecięcych. To był wspaniały wyjazd.

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • 21 marca tradycyjnie jak co roku nasi uczniowie spędzili w lesie. Spacerując ścieżkami szukali pierwszych zwiastunów wiosny. Na miejscu nad jeziorem czekało już na nich ognisko. Dla chętnych został zorganizowany Leśny Bieg „Po zdrowie”. Trasa nie należała do łatwych, prowadziła leśnymi drogami, zatem sportowcy musieli uważać na wystające korzenie drzew i kamienie. Na mecie na najszybszą trójkę zawodników z poszczególnych klas czekały medale. W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Nadleśnictwa Włocławek za zakup kiełbasek oraz przygotowanie ogniska. Dziękujemy także p. M. Ignaczakowi, który także i w tym roku wsparł nas swoją wiedzą na temat flory i fauny  GWPK oraz odpowiadał na pytania zainteresowanych uczniów.

     • Światowy Dzień Zespołu Downa

     • 21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów jest symboliczna. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej.

      Jest to dzień skarpetek nie do pary, które symbolizują niedopasowane chromosomy. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

      Dodatkowo młodzież z klas VIA i VIB z wielkim entuzjazmem przyłączyła się do akcji tworzenia „chromosomniaków”, czyli pacynek, maskotek z kolorowych skarpetek. Pomysły uczniów były przeróżne. Część z tych efektownych „dzieł” zostanie przekazana naszym młodszym przedszkolnym kolegom i koleżankom, pozostałe możemy już teraz podziwiać na holu szkoły.

      Jest to kolejny projekt zrealizowany w ramach akcji „Każdy inny – wszyscy równi” – koordynatorzy p. A. Grześ i p. K. Czerwińska.

      Dziękujemy p. C. Piątkowi za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

     • DOVE SELF-ESTEEM

     • Bierzemy udział w programie Dove Self-Esteem skierowanym do młodzieży w celu rozwiązania problemu niskiej samooceny i negatywnego postrzegania swojego ciała. 

     • Podnosimy nasze umiejętności cyfrowe

     • W dzisiejszych czasach posiadanie kompetencji cyfrowych jest konieczny w każdym zawodzie. Podążanie za rozwojem cyfrowym jest niezwykle ważne zarówno dla nauczycieli jak i uczniów.

      W naszej szkole dbamy o regularne podnoszenie umiejętności cyfrowe. W ostatnim czasie grono pedagogiczne szkoliło się na seminarium: "Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie".

     • FESTIWAL ZAWODÓW

     • W dniu 14 marca 2024 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole FESTIWAL ZAWODÓW. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego zaprosiliśmy przedstawicieli różnych profesi, aby uczniowie mogli zapoznać się z ich specyfiką i w przyszłości świadomie wybrać swój zawód. Młodzież spotkała się policjantami, strażakami, żołnierzami, weterynarzami, ratownikami medycznymi, urzędnikami i prawnikiem. W spotkaniu wsparli nas przede wszystkim rodzice naszych uczniów, byli uczniowie a także lokalni urzędnicy i przyjaciele szkoły. W Festiwalu Zawodów wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych. Miło nam było także gościć uczniów Zespołu Szkół w Kowalu. Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy: wojskowym - st. sierż. Robertowi Majewskiemu, st. sierż. Adamowi Niklewiczowi; strażakom - st. kpt. Joachimowi Zefertowi i st. asp. Łukaszowi Zefertowi; policjantom - asp. sztab. Tomaszowi Podgórskiemu, sierż. Przemysławowi Lipowkiemu, podkom. Radosławowi Woźniakowi, insp. Magdalenie Soczyńskiej i insp. Edycie Żakowieckiej; ratownikom medycznym - Lidii Gawrysiak i Zbigniewowi Ziółkowskiemu. Dziękujemy także: p. Magdalenie Grzegórskiej – lekarzowi weterynarii, p. Dawidowi Bińkowskiemu – adwokatowi, p. Szymonowi Strucińskiemu – sekretarzowi miasta Kowal, p. Katarzynie Sekleckiej – insp. ds. księgowości. Dziękujemy także p. Katarzynie Janickiej - doradcy zawodowemu naszej szkoły oraz wspierającej ją p. Paulinie Ostrowskiej - psycholog.

     • Dzień Kobiet na basenie.

     • Dnia 11 marca klasy 2a i 2b wraz z opiekunami wybrały się do AquaParku w Kutnie. Wyjazd ten to prezent dla koleżanek z okazji Dnia Kobiet. Dzieci miały okazję skorzystania z wielu atrakcji wodnych, największą frajdą były oczywiście zjeżdżalnie basenowe. Czas upłynął bardzo szybko a uczniowie zapewnili, że chcą przyjechać tu ponownie. 

     • Targi Edukacyjne 2024

     • Tradycją naszej szkoły są wyjazdy na Targi Edukacyjne, które odbywają się w Hali Mistrzów we Włocławku. Uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawcy p. Emili Zasady oraz p. pedagog Katarzyny Janickiej wybrali się 07.03.3024 r. do Włocławka celem zapoznania z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie miasta.

      Uczniowie mogli porozmawiać zarówno z uczniami uczęszczającymi do wybranej placówki a także zapytać nauczycieli o kierunki kształcenia i warunki rekrutacji.

      Ważny a zarazem trudny wybór przed naszymi uczniami.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie kosztów transportu.

     • Obchody Dnia Kobiet

     • Obchody Dnia Kobiet

       

      Dnia 7 marca w Remizie OSP odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. Występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kowalu dedykowane były wszystkim paniom z naszego środowiska. Miło nam było gościć podczas uroczystości burmistrza miasta Kowal Eugeniusza Gołembiewskiego, sekretarza miasta Szymona Strucińskiego, Radę Rodziców reprezentowaną przez Panie Katarzynę Rzadkowolską, Annę Jasińską i Sylwię Sudomir.

      Zaproszenie na naszą uroczystość przyjęły także Panie radne Anna Skrzypińska, Katarzyna Wróbel, Beata Pawlak oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich (z przewodniczącą Genowefą Szatkowską), Rady Seniorów, Koła Emerytów i Rencistów w Kowalu a także pensjonariusze DPS Kowal.

      Szczególnie serdecznie powitaliśmy mamy i babcie wszystkich występujących dzieci.

      Scenariusz części artystycznej przygotowały nauczycielki naszej szkoły p. Monika Rosiak i p. Katarzyna Czerwińska. W przygotowaniach dzieci do występów udział brały także p. Barbara Snopkowska, Krystyna Krawiecka, Monika Alabrudzińska i Barbara Tomicka.

      Uczniowie przygotowali dla widowni wędrówkę przez wieki ukazując, jak obchodzono dzień kobiet w kolejnych epokach. Dzieci zaprezentowały piękne upominki taneczne i muzyczne. Przygotowany program wywołał wiele uśmiechu i radości na twarzach zaproszonych gości.

      Uroczystość swoją obecnością  i wspaniałym występem uświetniła także grupa taneczna Energy Dance p. Kingi Koneckiej.

      Na koniec spotkania życzenia uśmiechu, radości i zadowolenia wszystkich paniom złożyli Pan Eugeniusz Gołembiewski burmistrz naszego miasta wraz z sekretarzem Szymonem Strucińskim.

      Dyrektor Szkoły p. Anna Prokopiak-Lewandowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wspaniałego muzyczno-tanecznego koncertu.

       

     • Wiem co jem! Jak ograniczyć cukier w diecie?

     • Dziś klasy 2a i 2b odwiedziła dr n.med Katarzyna Rzadkowolska - dietetyk kliniczny, wykładowca akademicki na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej, członek: Polskiego Towarzystwa Dietetyki (PTD) i Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO). Pani Katarzyna przeprowadziła zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne nt. "Wiem co jem!jak ograniczyć cukier w diecie".

      Uczniowie w trakcie spotkania odczytywali z etykiet napojów, przekąsek ile cukru one zawierają. Niestety wielu stwierdziło, że po wypiciu jednego napoju przekraczają dzienną normę spożytego cukru. Miejmy nadzieję, że niektórzy uczniowie zmienią odrobinę swoje nawyki żywieniowe.

      Dziękujemy Pani Kasi za ciekawe zajęcia.

     • Uroczystość rozdania nagród

     • w konkursie "Chcę oddychać czystym powietrzem"

      Uroczystość rozdania nagród w konkursie "Chcę oddychać czystym powietrzem"

      W dniu 4 marca 2024 r. w Auli Szkoły Podstawowej w Kowalu miała miejsce uroczystość rozdania nagród w konkursie „Chcę oddychać czystym powietrzem”. To już druga edycja konkursu, którego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem zanieczyszczonego powietrza i jego wpływu na zdrowie człowieka. Wiedza, jaką uczniowie zdobyli podczas przygotowań do konkursu wpłynęła na świadomość szkodliwości emisji zanieczyszczeń pochodzących z pieców i kotłowni opalanych paliwem stałym. Promocja zachowań proekologicznych była zawsze elementem edukacji w Szkole Podstawowej w Kowalu.

      W uroczystości rozdania nagród udział wzięli: burmistrz miasta Kowal Eugeniusz Gołembiewski, sekretarz miasta Szymon Struciński, przewodniczącą Rady Rodziców Katarzyna Rzadkowolska, p. Daniel Przybyszewski - inspektor do spraw ochrony środowiska oraz p. Jadwiga Wiśniewska i Elżbieta Czaplicka (organizatorki konkursu z ramienia Szkoły Podstawowej w Kowalu).

      P. Daniel Przybyszewski przedstawił uczestnikom uroczystości prezentację na temat działań podejmowanych w Kowalu w ramach programu „Czyste powietrze”. Głos zabrał również p. burmistrz E. Gołembiewski zachęcając dzieci i młodzież do propagowania wiedzy na temat ochrony środowiska.

      Laureaci konkursów:

      - KONKURS WIEDZOWY:

      Klasy 1-3

      I. Miłosz Kwiatkowski 3a

      II. Olga Kopczyńska 3b

      III. Wojciech Grzelak 3b

      Wyróżnienia: Lena Ziółkowska, Kornelia Rudzińska

      Klasy 4-6

      I. Aleksandra Podlewska 4b

      II. Lena Jasińska 5a

      III. Zuzanna Czerwińska 4b

      Wyróżnienia: Wiktor Chrobociński 6b

      Klasy 7-8

      I. Igor Czarniak 7 b

      II. Zofia Pawłowska 7b

      III. Wiktor Pawłowski 7a

      Wyróżnienia: Szymon Szydłowski 7b, Zofia Woźniak 7a

      - KONKURS PLASTYCZNY:

      Szkoły ponadpodstawowe:

      I. Wilińska Klaudia (Zespół Szkół w Kowalu)

      Klasy 7-8

      I. Martyna Nowakowska

      Klasy 4-6

      I. Amelia Adamska

      Klasy 1-3

      I. Adrian Rakociński

      II. Antoni Wesołowski, Liwia Rogińska

      III. Oliwier Wałęsa

      Wyróżnienia: Oliwia Balińska, Wojciech Gamalczyk, Oliwia Gawłowska, Alan Czachowski, Kacper Wrześniak

      Serdeczne podziękowania składamy na ręce p. burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu. Za wsparcie finansowe dziękujemy także Stowarzyszeniu „Aktywny Kowal”. Ogromne podziękowania należą się p. J. Wiśniewskiej oraz E. Czaplickiej za przygotowanie oraz przeprowadzenie konkursu. Warto zaznaczyć, że udział w nim wzięło ponad 100 uczestników.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17

     Numery wewnętrzne:

     -10-Sekretariat
     -11-Dyrektor Szkoły
     -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
     -13-Administracja
     -14-Księgowość
     -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20
     87-820 Kowal
     87-820 Kowal
     Poland
   • Logowanie