• Spotkanie trzecioklasistów z ratowniczką medyczną

     • 28.05.2024r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła pani Aleksandra Kosiorowska - ratowniczka medyczna, a prywatnie mama naszych uczniów Jasia i Zosi. Na spotkaniu ratowniczka udzielała instruktażu oraz zademonstrowała sposób postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Przypomniała ważne numery telefonów alarmowych. Ratowniczka poinstruowała nas jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Opowiedziała jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność i pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pani Aleksandra wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Uświadomiła uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie ćwiczyli podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem. Największą furorę zrobiły ćwiczenia w opatrywaniu ran (spokojnie Kochani Rodzice, te bandaże to tylko ćwiczenia).Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia, choć mamy nadzieję nie wykorzystywać tej cennej lekcji w praktyce.

     • "Każdy inny- wszyscy równi" - podsumowanie

     • Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat uznania za udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Społecznego ,,Każdy inny- wszyscy równi ". Celem projektu było uwrażliwienie społeczności szkolnej i lokalnej na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz kształtowanie tolerancji i empatii wobec tych osób. W ramach akcji uczniowie realizowali różne inicjatywy i akcje.

       

      Podsumowanie działań - w ramach realizacji zadań uwzględniliśmy następujące dni:

      • Polski Tydzień Świadomości ADHD;

      • Międzynarodowy Dzień Białej Laski;

      • Miesiąc świadomości Mutyzmu Wybiórczego;

      • Międzynarodowy Dzień Niewidomych;

      • Dzień chorych na Padaczkę;

      • Światowy Dzień Zespołu Downa;

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu;

      • Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną;

      • Światowy dzień Braillle'a;

      Zadania realizowane w ramach Projektu:

      1. Własnoręczne przygotowanie „wypukłych kartek pocztowych” i przekazanie ich do Domu Pomocy Społecznej w Kowalu.

      2. Zorganizowanie akcji „Biegnij dla Autyzmu”.

      3. Stworzenie prezentacji multimedialnej poświęconej sławnym osobom z ADHD.

      1. Stworzenie broszur/ulotek na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu.

      2. Własnoręczne przygotowanie pacynek „Chromosomniaków” w związku z obchodami Dnia Osób z Zespołem Downa i przekazanie ich do przedszkola.

      3. Tworzenie świątecznych bombek i przekazanie ich do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu.

      4. Udział w Olimpiadzie sportowej osób ze SPE (Zimowe Igrzyska Klas Młodszych).

      5. Przeprowadziliśmy w klasach pierwszych wyjątkowe zajęcia pod hasłem ,,Dzień z białą laską i alfabetem Braille'a”.

      6. W bieżącym roku szkolnym przygotowano także gazetki szkolne na temat: funkcjonowania osób z ADHD, Epilepsji, Dysleksji, Mutyzmu Wybiórczego, funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz Osób Niewidomych i alfabetu Braillle'a.

      Raz jeszcze dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom zaangażowanym w realizację całej akcji. Koordynatorki – Katarzyna Czerwińska i Aneta Grześ.

     • „Dzień Dziecka i Dzień Sportu” w naszej szkole – „…żeby świat szczęśliwy był.”

     • ”Czy wy wiecie” - Jan Brzechwa

      Czy wy wiecie, czy wy wiecie,

      Ile dzieci jest na świecie?

      Kto by to policzyć mógł

      Tyle serc, i rąk, i nóg?

      A choć dzieci jest tak dużo,

      Wszystkie wspólnej sprawie służą,

      Wszystkie pragną, pragną z całych sił,

      Żeby świat szczęśliwy był.

      Dzień Dziecka to nie tylko jedno z ulubionych świąt dzieci, to też niepowtarzalna okazja, aby celebrować dziecięce talenty i kreatywność w szkole. W dniu 29 czerwca z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w naszej szkole czekały na naszych uczniów liczne atrakcje. Wszystkie nasze szkolne dzieci wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Dla dzieci przygotowano:

      - dmuchaną strefę zabaw na trawie

      - AgiMacje (zabawy taneczne, czarowanie baniek mydlanych, baniek dymnych, zamykanie w bańce)

      - stoisko, przy którym można było pomalować sobie twarze, wykonać tatuaż

      - grill z pysznymi pieczonymi kiełbaskami

      - stoisko z maszyną produkującą świeży, pachnący popcorn

      - na deser smaczne lody

       

      Dzieci wzięły także udział w grach kocykowych i zabawach sportowych. Każdy uczeń miał do przejścia tor przeszkód, na końcu którego czekała na niego nagroda.

      Dzień pełen emocji, radości i uśmiechu, nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Burmistrza Miasta Kowal p. Eugeniusza Gołembiewskiego oraz Rady Rodziców naszej szkoły.

      Dziękujemy wszystkim wychowawcom, nauczycielom, obsłudze szkoły za pomoc w zorganizowaniu kolejnego wspaniałego Dnia Dziecka.

       

     • Nagrody w konkursie „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”

     • Nagrody w konkursie „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”

      W dniu 28 maja 2024 r. troje uczniów klas czwartych naszej szkoły wzięło udział w gali finałowej konkursu „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”. Konkurs został zorganizowany przez IV LO w Bydgoszczy w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.

      Laureatami konkursu zostali:

      Kategoria historyczna – „Życie codzienne w średniowiecznym mieście" (lapbook)

      II miejsce

      Lewandowski Mikołaj – klasa 4b

      Kategoria plastyczna - „Wielkie czyny Kazimierza Wielkiego" (komiks)

      III miejsce

      Pasternak Mateusz – klasa 4a

      Kategoria multimedialna – „Śladami Kazimierza Wielkiego" (wirtualny spacer po swojej miejscowości)

      Wyróżnienie

      Poliński Mateusz – klasa 4b

      Oprócz odebrania nagród laureaci konkursu mogli wysłuchać wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki adiunkta Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy pt. „Śladami Kazimierza Wielkiego - historia i pamięć". Na koniec uroczyści wszyscy uczestnicy gali wzięli udział w Quizie wiedzy o Kazimierzu Wielkim.

     • Pasowanie na Czytelnika

     • Jak co roku pod koniec maja, bibliotekarz szkolny, pan Robert Stranc organizuje dla uczniów klas pierwszych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kowalu „Pasowanie na Czytelnika”. Uroczystość ta odbyła się dzisiaj,tj.23 maja i była ogromnym przeżyciem dla dzieci. Na początku uroczystości uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek oraz zasad zachowania się w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Później uczniowie, na ręce Pani dyrektor Anny Prokopiak Lewandowskiej złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz każdy z uczniów może już wypożyczyć swoją pierwszą książkę!

      Na zakończenie uroczystości pani Lila Borkowska, kierownik biblioteki, życzyła pierwszakom, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja do czytania a pan Robert Stranc wręczył dzieciom słodki upominek.

      Pierwszaki dziękują za przyjęcie ich w poczet czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalu.

     • Pogadanka na temat higieny cyfrowej na spotkaniu z rodzicami

     •  W dniu 23.05.2024 r. dla rodziców naszej szkoły została przeprowadzana pogadanka na temat higieny cyfrowej, tj. chroniących zdrowie zachowań związanych z używaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych, zwłaszcza Internetu i urządzeń ekranowych. Pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska przybliżyła rodzicom informacje z konferencji: „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!”, zorganizowanej w dniu 20 maja 2024 r. przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu. https://sosw.torun.pl/aktualnosci-sosw-2/ogromny-sukces-osrodka-korczaka-w-toruniu

      Rodzice mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat skutków uzależnień od smartfonów i innych urządzeń multimedialnych, konsekwencji używania smartfonów przez małe dzieci ale także osoby dorosłe oraz o działaniach globalnych korporacji, które tak projektują swoje aplikacje, aby stawały się one uzależniające.

      Zachęcamy Państwa do zainteresowania się tematem higieny cyfrowej. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/

      Problem uzależniania od multimediów dotyczy nie tylko dzieci ale w przede wszystkim osób dorosłych. Na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mogą Państwo wypełnić anonimowy Test Higieny Cyfrowej https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/

      Zachęcamy także to obejrzenia nagrania z konferencji „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo

      Skutki uzależnienia od multimediów:-

      badania pokazały ubytek istoty szarej mózgu u osób uzależnionych od telefonów komórkowych. Zachodzące u tych ludzi fizjologiczne zmiany były zbieżne z zaobserwowanymi wcześniej u narkomanów.Istota szara, jest odpowiedzialna za pamięć, inteligencję, używanie języka, czytanie, pisanie

      - depresja, lęk i niskie poczucie własnej wartości (zwłaszcza u nastolatek)

      - konflikty z najbliższymi, rodziną, zerwanie kontaktów społecznych

      - problemy ze wzrokiem, bóle mięśni, zaburzenia snu- pojawianie się złości, ataków paniki, lęków, rozdrażnienia, agresja

      - problemy z koncentracją, rezygnacja z wszelkich form innego spędzania czasu, zaniedbywanie obowiązków- odczuwanie poczucia bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy telefon jest naładowany i ma dostęp do Internetu.

      Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/

      Problem uzależniania od multimediów dotyczy nie tylko dzieci ale w przede wszystkim osób dorosłych. Na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mogą Państwo wypełnić anonimowy Test Higieny Cyfrowej https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/Zachęcamy także to obejrzenia nagrania z konferencji „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo

     • Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży

     • Akademia Prawa dla Dzieci i MłodzieżyW dniu 21 maja 2024 r. odwiedził naszą szkołę p. Jacek Cudny - radca prawny, pisarz, wykładowca. Od lat łączy on wykonywanie zawodu radcy prawnego z pisaniem książek i działalnością dydaktyczną.Dziś poprowadził dla uczniów naszej szkoły warsztaty z programu Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci. Dowiedzieli się także o odpowiedzialności prawnej za niewłaściwe zachowania w mediach społecznościowych.

     • Audycja muzyczna

     • W poniedziałek 20.05 odbyła się kolejna audycja muzyczna. Tym razem uczniom przybliżono budowę instrumentów dętych oraz działalność orkiestry dętej. Podczas prezentacji uczniowie mogli usłyszeć prawdziwy saksofon, klarnet czy trąbkę. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. Audycję przygotował Robert Stranc

     • Komunia Rocznicowa

     • Podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja uczniowie klas czwartych świętowali pamiątkę swojego pierwszego spotkania z Panem Jezusem w sakramencie Eucharystii.

      Przyjmując Jezusa w Komunii Świętej pogłębiają nie tylko relację z Nim, ale także zdobywają umiejętność rozróżniania dobra i zła. Niech to doświadczenie wzbogaca ich codzienność.

     • Dzień Pszczoły

     • Z okazji przypadającego 20 maja Dnia Pszczoły, dzieci z klas I a i I b uczestniczyły w spotkaniu  z panem Tomaszem Narazińskim - nauczycielem z zawodu, a pszczelarzem z zamiłowania. Podczas spotkania dzieci  dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat życia i zwyczajów tych pracowitych owadów oraz  jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pan Tomasz  opowiedział nam jak i z czego powstaje miód, skąd biorą się jego nazwy oraz jakie ma wartości odżywcze. Teraz już wiemy jak pszczoły zbierają pyłek, ile muszą odwiedzić kwiatów, aby powstała kropla miodu, jak długo żyją, co robią w nocy,  jak się porozumiewają i rozmnażają, jaką rolę pełni pszczela matka, robotnice i trutnie. Dużą atrakcją było przymierzenie stroju pszczelarza oraz obejrzenie sprzętów, których używa pszczelarz w swojej pracy. Delektowaliśmy się też  pysznym miodkiem.

      Dziękujemy panu Tomaszowi za bardzo ciekawe spotkanie.

     • Pierwsza Komunia Święta

     • W niedzielę 12 maja 2024 roku uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej. Przyjęcie do serca Pana Jezusa w sakramencie Eucharystii to ogromne przeżycie dla wszystkich dzieci, ale także dla ich bliskich. Ogromne podziękowania za wszelką życzliwość i pomoc w przygotowaniu tej pięknej uroczystości. Niech radość wynikająca z bliskości Pana Jezusa motywuje uczniów do czynnego udziału w liturgii i religijnym życiu w rodzinie i parafii.

     • Miła niespodzianka

     • W czwartek naszą szkołę odwiedził Pan Maciej Ignaczak, myśliwy  Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” oraz Radny Miasta Kowal. Pan Maciej przekazał uczniom zakwalifikowanym do etapu międzyszkolnego konkursu  "Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól" niespodziankę  w postaci prezentów. Takie gesty nie tylko sprawiają  dzieciom ogromną radość, ale także wyjątkowo je  motywują. Jeszcze raz  serdecznie dziękujemy za wkład w organizację konkursu  i wsparcie naszych uczniów.

     • Wycieczka klas czwartych do Warszawy

     •  W dniu 7 maja 2024 roku uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawczyń: p. Barbary Snopkowskiej i p. Marzeny Rynieckiej oraz p. Anety Grześ i p. Lucyny Guziejewskiej udali się na wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy. Czwartoklasiści rozpoczęli wycieczkę od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć –aby uruchomić eksponat. Największą atrakcją były jednak roboty, które dzięki sztucznej inteligencji potrafiły odpowiadać na przeróżne pytania zadawane przez uczniów. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali metrem do Stadionu Narodowego. Dzieci mogły zobaczyć najbardziej prestiżowe miejsca stadionu, zasiąść w szatniach piłkarzy, miejscach przeznaczonych dla komentatorów czy kibiców. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście w Warszawie. Tam uczniowie zobaczyli m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, dzwon, który spełnia życzenia, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i pomnik Małego Powstańca. Wieczorem - zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach - dotarli do Kowala. Taka wycieczka to doskonała forma nauki i integracji. Uczniowie klasy IV b z wychowawczynią, dziękują za wsparcie finansowe Radzie Rodziców.

     • Konkurs piosenki dziecięcej "Zaczarowany mikrofon"

     • 10 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 22 im. Janusza Korczaka odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki „Zaczarowany mikrofon”. Miło nam poinformować, że nasza uczennica Żywia Bukowska z klasy I a wyśpiewała drugie miejsce w kategorii klas 0-1. Gratulujemy udanego występu i życzymy dalszych sukcesów.

     • Sukces uczniów w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Powstaniu Warszawskim

     • Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że nasi uczniowie osiągnęli znaczący sukces w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Powstaniu Warszawskim, który odbył się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Wojewody, Prezydenta Miasta Bydgoszczy,

      Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

      Głównym celem konkursu było uczczenie wysiłków, ofiary, krwi i bohaterstwa żołnierzy Armii Krajowej podczas zmagań powstańczych. Uczniowie 78 szkół podstawowych z województwa kujawsko–pomorskiego w dniu 18.04.2024 zmagali się z udzieleniem poprawnych odpowiedzi na 50 pytań dotyczących przyczyn, przebiegu i skutków powstania warszawskiego.

      W konkursie brało udział kilkuset uczniów, spośród których Miłosz Skowroński z 7 b zajął zaszczytne 18. miejsce, zdobywając tytuł laureata, natomiast Zosia Pawłowska z 7 b została finalistką, plasując się na 46. miejscu. To ogromny powód do dumy i radości, widząc naszych uczniów na tak wysokich pozycjach. Ich determinacja, wysiłek i wiedza przyniosły im zasłużone wyróżnienie w tej prestiżowej rywalizacji. Pomocy i wsparcia uczniom w przygotowaniu do konkursu udzieliła p. Paula Krawiecka.

      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom ich wyjątkowego osiągnięcia i życzymy im dalszych sukcesów w ich dalszej drodze edukacyjnej.

      Uroczystość podsumowania Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim odbędzie się w dniu 14 czerwca 2024 roku o godzinie 10:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

     • KIERMASZ SŁODKOŚCI

     • Rodzice uczniów klasy 2a i 2b zorganizowali ,,Majowy kiermasz słodkości." Dzięki współpracy międzyklasowej oraz wielkiemu zaangażowaniu rodziców udało się zebrać kwotę, która pokryje część kosztów wycieczki krajoznawczej do Biskupina i Kruszwicy. Było słodko i smakowicie. Wychowawczynie klas bardzo dziękują .

      Krystyna Krawiecka

      Monika Alabrudzińska

     • PUCHAR TYMBARKU

     • W dniach 18-19 kwietnia w naszej szkole były zorganizowane rozgrywki „Puchar Tymbarku -ZPNS Edycja XXIV” na szczeblu powiatowym.

      Zawody były rozegrane w grupach wiekowych U10 i U12. Udział wzięły drużyny ze szkół w Lubrańcu, Kruszyna, Izbicy Kujawskiej, Warząchewki Polskiej, Modzerowa, Lubania, Chodcza. Nasi chłopcy ulokowali się na 2 (U12) i 3 (U10) pozycjach. Do finału wojewódzkiego dostały się drużyny z Lubrańca. Wygranym gratulujemy i życzymy powiedzenia podczas reprezentowanja naszego powiatu w finale województwa.

     • Pierwszoklasiści w lesie

     • W dniu 9 maja klasy 1a i 1b uczestniczyły w wycieczce do lasu nad j. Dzilno. Spacerując leśnymi ścieżkami dzieci podziwiały przyrodę oraz wsłuchiwały się w jej odgłosy. Przewodnikiem po lesie był pan Maciej Ignaczak, myśliwy  działający w Kole Łowieckim ,,Bór’’. Przy przepięknej, słonecznej pogodzie dzieci miały okazję poznać uroki lasu wiosną. Zdobyły także informacje na temat flory i fauny GWPK oraz uzyskały odpowiedzi na pytania, które zadawały na temat życia lasu. Wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywały wspaniałe humory podczas zabaw  i przy pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem.

      Uczniowie klasy 1a i 1b oraz wychowawczynie dziękują p. Ignaczakowi i Kołu Łowieckiemu ,,Bór”, które było sponsorem wycieczki oraz p. Katarzynie Woźniak za przygotowanie ogniska.

     • "Warto grać na fortepianie"

     • Uczniowie SP w Kowalu uczestniczyli w audycji pt.: "Warto grać na fortepianie". Zajęcia zorganizował p. Robert Stranc, który przybliżył uczniom budowę i historię fortepianu. Przedstawił również biografię Fryderyka Chopina, a także jego rodziny, która to mocno związana jest z naszym regionem.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17

     Numery wewnętrzne:

     -10-Sekretariat
     -11-Dyrektor Szkoły
     -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
     -13-Administracja
     -14-Księgowość
     -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20
     87-820 Kowal
     87-820 Kowal
     Poland
   • Logowanie