• W Kucykolandii

     • Klasa II a z wychowawczynią panią Krystyną Krawiecką i panią Katarzyną Janicką udała się na wycieczkę do Kucykolandii. Na miejscu przywitała nas Pani właścicielka, która oprowadziła dzieci po stajniach i przekazała wiele ciekawych informacji na temat koni. Po herbacie i pysznym cieście drożdżowym rozpoczęła się nauka jazdy na kucykach. Nasi uczniowie byli dzielni i odważnie przystąpili do lekcji. Z uwaga słuchali wskazań instruktorek, które pełniły rolę asekurującą, zapewniając bezpieczeństwo osobie jeżdżącej na danym koniu. Dzieci oczekując na swoją kolejkę do jazdy konnej, miały atrakcyjne zabawy i konkursy z animatorem.

      Po wyczerpującej zabawie uczniowie zjedli przepyszną grochówkę. Niektórzy prosili nawet o dokładkę. Teraz z nowymi siłami mogli przystąpić do czyszczenia kucyków. Gabi, Szalona i Czarna chętnie poddawały się wszystkim zabiegom. Wiele radości sprawiło dzieciom karminie koni. Zwierzęta łagodnie przyjmowały suchy chleb z dłoni dzieci. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie, wszyscy zostali zaproszeni na kiełbaskę z grilla i watę cukrową.

      Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil. Zabawa była wspaniała, dzieci szczęśliwe, wszystkim dopisywał humor. To był bardzo przyjemny wyjazd, który długo będziemy pamiętać.

     • Zdalne nauczanie czy lekcje kocykowe? Co wybieramy w Naszej Szkole?

     • Klasa 2b w dniach 17, 18 czerwca szukając ochłody w ten gorący czas przeniosła się na lekcje kocykowe pod szkolne drzewa. Dzieci pilnie pracowały i dopisywały im humory. A że lekcje związane były z poznawaniem planet, w weekend wykonały dzieła w postaci makiet i modeli planet.

      Efekt lekcji na świeżym powietrzu wspaniały.

      Brawo 2b

     • Wycieczka rowerowa

     • W piątek tj. 18 czerwca bieżącego roku w ramach Kółka Turystyczno – Krajoznawczego wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową do miejscowości Krzewent. Jedenastu uczniów naszej szkoły miało okazję  podziwiać z wieży widokowej  uroki Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. W drodze powrotnej podjechaliśmy nad jezioro Dzilno,    gdzie wspólnie       z klasami czwartymi piekliśmy nad ogniskiem kiełbaski  i  graliśmy w piłkę. Opiekunami wycieczki byli p. Cezary Piątek i p. Janusz Przywitowski.

     • Laureatka konkursu Fotograficznego „W Obiektywie  Młodego Kujawiaka”

     • Miło nam poinformować, że laureatką konkursu fotograficznego „W obiektywie Młodego Kujawiaka” w kategorii wiekowej 13- 15 lat została  uczennica  naszej szkoły z klasy VIII b – Julia Majewska. Jako nagrodę otrzymała trzy walizki podróżne. .

      Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci  i młodzież w wieku od 6 do 18 lat    z terenu Stowarzyszenia LGD ( gminy: Baruchowo, Boniewo, Brześć Kujawski, Choceń, Fabianki, Izbica Kujawska, Kowal, Miasto Kowal, Lubraniec, Lubien Kujawski, Lubanie, Włocławek).  Przedmiotem fotografii były: krajobrazy, zabytki, folklor, przyroda, architektura oraz urokliwe miejsca, które znajdują się na terenie wyżej wymienionych obszarów. Należało  wykonać maksymalnie  3 fotografie, następnie je wywołać,  zapisać na CD/ DVD/ pendrive i dostarczyć do biura Stowarzyszenia LGD.

       Julce serdecznie  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Różowa Skrzyneczka w Szkole Podstawowej w Kowalu!

     • Z inicjatywy przewodniczącej SU Magdaleny Targas, oraz byłej uczennicy Oliwii Kruszki pojawiła się w naszej szkole Różowa Skrzyneczka. Zadaniem akcji jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, ma ona jednak również na celu edukowanie dojrzewających dziewcząt i przełamywanie tematu tabu, jakim jest menstruacja.

      W naszej szkole skrzyneczka znajduje się w damskiej toalecie na parterze.

      Gratulujemy inicjatywy.

     • Jak dbać o zęby?

     • Zdrowe zęby są niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej oraz zdrowia całego organizmu. Ich obecność umożliwia swobodne spożywanie pokarmów oraz prawidłową wymowę. Dzieci, które mają zdrowe zęby, chętniej się uśmiechają i czują się pewniej w kontaktach z rówieśnikami. Dbanie o zdrowie zębów chroni dzieci przed dolegliwościami bólowymi, szerzeniem się stanu zapalnego w organizmie, a także przed utratą zębów. Umiejętność dbania o zdrowie zębów powinna być rozwijana od najmłodszych lat w domu, żłobku, przedszkolu i szkole w ramach edukacji zdrowotnej oraz programów profilaktyki próchnicy zębów. 

      W poniedziałek 14 czerwca i w środę 16 czerwca, we wszystkich klasach młodszych naszej szkoły odbyły się zajęcia warsztatowe na temat dbania o higienę jamy ustnej. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła p. Justyna Walczak, studentka stomatologii. Podczas zajęć uczniowie poznali budowę zębów, ich rodzaje i rolę oraz mieli okazję poćwiczyć właściwe szczotkowanie na modelu szczęk. Dowiedzieli się również, jak duży wpływ na stan uzębienia ma dieta. Prowadząca zachęcała do regularnego odwiedzania dentysty, który może dostrzec wczesne zmiany próchnicowe i podjąć odpowiednie działania, często bezbolesne. Im wcześniej takie działania zostaną podjęte, tym dłużej dziecko będzie mogło się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem. 

      Dziękujemy Pani Justynie za ciekawe zajęcia, dzięki którym wielu uczniów mogło przełamać swój lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym i zrozumieć, że sami mają duży wpływ na stan swoich zębów.  

     • Sukces naszej Uczennicy!

     • 14 czerwca 2021 roku odbyło się w Śmiłowicach wręczenie nagród w XV Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim im. Leona Stankiewicza. Miło nam poinformować, że w kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły z klasy III b - Patrycja Stanna. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

     • Szanowni Rodzice, 

      Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

       

      Organizacja szczepień

      Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
      i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

       

      Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

      Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

       

      Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

      Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

      • zgodę rodzica,
      • kwestionariusz,
      • kwalifikację lekarza,
      • szczepienie.

       

      Harmonogram szczepień po wakacjach

      Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

       

      Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

      • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
      • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
      • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

       

      Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

      Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

       

      Dlaczego warto się zaszczepić?

      Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

       

      Jak działa szczepionka?

      Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

       

      Ministerstwo Edukacji i Nauki

      Departament Informacji i Promocji

     • Mamy finalistkę Interdyscyplinarnego Konkursu Kuratoryjnego !!!

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Szkoła Podstawowa w Kowalu ma kolejnego finalistę konkursu kuratoryjnego w roku szkolnym 2020/2021. Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach  została uczennica klasy VIII b Aleksandra Pawlak.

      Celem konkursu, w którym Aleksandra wzięła udział jest wychowanie do wartości poprzez pokazanie postaci Wielkich Polaków, szczególnie związanych z regionem kujawsko – pomorskim. Tegoroczna edycja zatytułowana „Prymas Stefan Wyszyński na tle historii Polski w XX i XXI wieku”  poświęcona była życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia.  Konkurs od etapu szkolnego do jego zakończenia na terenie województwa organizuje Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, zaś współorganizatorami są: Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Civitas Christiana, Zgromadzenie św. Michała Archanioła, Fundacja Centrum Edukacji Młodzieży, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu, Mat-Bud.

      Warto zauważyć, iż konkurs interdyscyplinarny wymaga bardzo szerokiej wiedzy z różnych dziedzin nauki takich jak historia, WOS, j. polski, geografia, religia. Aleksandra przygotowania przez p. Annę Prokopiak-Lewandowską wykazała się taką wiedzą, przechodząc z wysokim wynikiem przez etap szkolny konkursu, następnie pokonała zwycięsko etap rejonowy i przeszła do etapu wojewódzkiego wraz z najlepszymi uczniami z całego województwa.

      Wysoki wynik, jaki Aleksandra Pawlak uzyskała w finałowym etapie, stał się podstawą do nadania jej przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty tytułu Finalisty Konkursu.

       

      Oli serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

     • Międzynarodowy konkurs – „Kangur Matematyczny” – sukcesy naszych uczniów

     • Uczniowie Naszej Szkoły od lat biorą aktywnie udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. W tegorocznej edycji Kangur 2021, która ponownie odbyła się w formie stacjonarnej, wzięło udział 26 uczniów klas II-VIII w czterech kategoriach wiekowych: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet. W konkursie organizowanym przez  Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przy współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskim Towarzystwem Matematycznym  uczniowie maja za zadanie rozwiązanie jednorazowego testu z zadaniami matematycznymi.  W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.  Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu.

      Najlepszy wynik w Naszej Szkole w kategorii Maluch otrzymała uczennica klasy IV b – Weronika Lewandowska (105 pkt). Bardzo dobry wynik uzyskał także uczeń klasy II a – Daniel Mielczarek (86,25%) w kategorii Żaczek.

      Ponadto czworo uczniów SP Kowal uzyskało wyróżnienia:

      Kategoria Maluch

      - Oskar Dybowski – klasa III b – 85 pkt

      - Wojciech Grzesiak – klasa III a – 79 pkt

      - Izabela Pawłowska – klasa III b – 76,25 pkt

      Kategoria Kadet

      - Szymon Lewandowski – klasa VIII b – 78,75 pkt

       

      Wszystkim wyróżnionym uczniom a także przygotowującym ich nauczycielom składamy serdeczne gratulacje.

       

       

       

     • Ekologiczny świat 2021

     •    8 czerwca 2021 r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu XX edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Ekologiczny świat”. Głównymi celami tego konkursu są: wzbogacanie wiedzy na temat wybranych zwierząt łownych i chronionych zamieszkujących nasze lasy, łąki i pola; kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody w najbliższym środowisku; budzenie wrażliwości dzieci i młodzieży na los dzikich zwierząt oraz kształtowanie estetycznego wyobrażenia o przyrodzie. W ramach tegoż konkursu przeprowadzono Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól” oraz pod taką samą nazwą Międzyszkolny Konkurs Plastyczny. W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne wzięli w nim udział tylko uczniowie naszej szkoły. Spośród 36 uczniów, zmagających się z testem wiedzy, laureatami zostali: 

       

      w kategorii I - uczniowie klasy I – III:
      1 miejsce – Patrycja Stanna z kl. IIIb 
      2 miejsce – Antoni Ziółkowski  z kl. IIIb
      3 miejsce – Zuzanna Czerwińska z kl. Ib                                                                           

       

      w kategorii II – uczniowie klas IV – VI
      1 miejsce – Magdalena Wnukowska z kl. VIc 
      2 miejsce – Julita Jóźwiak z kl. VIb  
      3 miejsce – Julia Wietrzykowska z kl. VIb                                                                 

       

      w kategorii III – uczniowie kl. VII, VIII
      1 miejsce – Julia Majewska z kl. VIIIb 
      2 miejsce – Katarzyna Seklecka z kl. VIIIb 
      3 miejsce –  Anna Klitkowska z kl. VIIa 

      Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie, jak zawsze od samego początku konkursu, prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i komisja konkursowa wyłoniła laureatów dopiero po kilku dogrywkach. W jury zasiadali:  dyrektor naszej szkoły, przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku oraz nauczycielki przyrody i biologii. Komisja przyznała także wyróżnienia i podziękowania, które otrzymali:

       w kl. I-III:

      Weronika Piszczan z kl. IIIa, Franciszek Kruszewski z kl. IIIb, Michał Kitowski z kl. IIIa, Iza Pawłowska z kl. IIIb, Lena Jasińska z kl. IIa, Staś Sadowski z kl. IIa, Ola Gamalczyk z kl. Ia, Michalina Walczak z kl. IIIb, Mateusz Poliński z kl. Ib

      w kl. IV-VI

      Martyna Nowakowka z kl. IVa, Basia Czaplicka z kl. IVb, Weronika Lewandowska z kl. IVb, Hanna Seklecka z kl. VIa, Oliwia Sobczak z kl. VIa, Lena Smolińska z kl. VIb, Jakub Grzywacz z kl. VIa, Alicja Chełminiak z kl. IVb, Szymon Szydłowski z kl. IVb,

      w kl. VII - VIII

      Julia Terpińska z kl. VIIb, Alicja Kozłowska z kl. VIIb, Julia Sikorska z kl. VIIIb, Jakub Kozakowski z kl. VIIIb, Szymon Wojciech Barańki z kl. VIIb, Amelia Czapowska z kl. VIIa, Oliwia Majewka z kl. VIIb, Filip Czapowski z kl. VIIa, Szymon Pawłowski z kl. VIIa

      Konkurs plastyczny skupił 8 uczniów, którzy techniką dowolną przedstawili bohaterów tegorocznej edycji „Ekologicznego świata”. Namalowali portret lub rodzinę sarny w naturalnym środowisku. Komisja konkursowa,  w skład której weszli: nauczycielka plastyki, dyrektor i wicedyrektor szkoły oraz przedstawiciel LOP-u wyłoniła zwycięzców, którymi zostali:                                                                                

      Kategoria I                                                                                                                         

      1 miejsce – Łucja Targas z kl. VIb

      I miejsce – Lena Murzyńska z kl. IVa

      III miejsce – Katarzyna Seklecka z kl. VIIIa 

      Podziękowania za udział otrzymali również:

      Alicja Kozłowska z kl. VIIb, Piotr Pietruszewski z kl. IVb, Oliwia Korpusińska z kl. Va, Martyna Jabłońska z kl. VIa, Alicja Kacprzyk z kl. VIc. Prace plastyczne uczestników konkursu podziwiać można na wystawie na korytarzu szkolnym.

      W tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną na podsumowanie konkursu „Ekologiczny świat” nie przybyli do szkoły goście, którzy od samego początku wspierają jego ideę. Spośród nich obecni byli tylko przedstawiciele organizacji, którzy od lat zgodnie z regulaminem układają pytania konkursowe.  Byli: p. Maciej Ignaczak - myśliwy z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” i p. Jadwiga Wiśniewska z Zarządu LOP Okręg Włocławek, jednocześnie organizatorka konkursu.                                   

      Tradycją konkursu „Ekologiczny świat” jest nagradzanie wszystkich jego uczestników dyplomami, nagrodami lub upominkami. Nagrody w konkursie wiedzy ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, a w konkursie plastycznym – Rada Rodziców. Nagrody wraz z dyplomami wręczyli laureatom, wyróżnionym i uczestnikom konkurów - myśliwy - p. Maciej Ignaczak i dyrektor szkoły - p. Anna Prokopiak - Lewandowska. Na zakończenie XX edycji konkursu przyrodniczego pn. „Ekologiczny świat” p. Dyrektor szkoły podziękowała fundatorom nagród za hojność i wspieranie szkolnych działań na rzecz ochrony przyrody. Szczególne słowa podziękowania skierowała do uczniów – uczestników konkursu, bez których konkurs by się nie odbył. Podziękowała im za trud i czas poświęcony na przygotowanie się do zmagań konkursowych. Pogratulowała ogromnej wiedzy i nieprzeciętnych umiejętności plastycznych oraz życzyła sukcesów w dalszych konkursach. Wyrazy wdzięczności przekazała również organizatorkom konkursu: p. Jadwidze Wiśniewskiej, p. Danucie Zbonikowskiej, p. Elżbiecie Czaplickiej i p. Barbarze Zielińskiej –Tomickiej oraz p. Katarzynie Janickiej za pomoc w bieżącej organizacji konkursu.

      Bardzo dziękujmy dyrekcji szkoły i nauczycielom, szczególnie paniom wychowawczyniom klas I-III za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu, życzliwość i zrozumienie podczas jego organizacji.                                                 

                                                                        Organizatorzy:     

         Jadwiga Wiśniewska, Danuta Zbonikowska, Elżbieta Czaplicka, Barbara Zielińska-Tomicka

     • Plenerowy pokaz zawodów w ZSIŚ

     • Szanowni Uczniowie i Rodzice z klas 8 SP

      Serdecznie zapraszamy na PLENEROWY POKAZ ZAWODÓW, który odbędzie się 12.06.2021r. (sobota) w godz. 9.00-12.00. W pięknym otoczeniu szkoły będziecie mogli porozmawiać z nauczycielami, zapoznać się z ofertą szkoły, a także dla chętnych umożliwimy przejście procedury rekrutacyjnej.

      Szczegóły na załączonym plakacie.

      Serdecznie zapraszamy!

      Społeczność ZSIŚ w Toruniu

     • Dzień Dziecka i Dzień Sportu

     • 1 czerwca do Szkoły Podstawowej w Kowalu wróciła dziecięca radość i sportowe emocje. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, już od godzin porannych czekały na dzieci zabawy i atrakcje na świeżym powietrzu. Jak ważne jest to święto dla wszystkich dzieci, przekonaliśmy się widząc radość na twarzach najmłodszych.

      Dla uczniów szkoły w Kowalu zostały zaplanowane na ten dzień gry i zabawy sportowe oraz inne atrakcje. Na dziedzińcu szkoły czekały na najmłodszych Klowny, które „czarowały” dla dzieci ogromne bańki mydlane oraz obdarowywały uczniów balonami. Następnie dzieci mogły skorzystać z zabaw na dmuchańcach (zjeżdżalni) oraz trampolinie. Radości było co niemiara.

      Na szkolnym boisku zostały przygotowane konkurencje sportowe. Tradycyjnie Dzień Dziecka w naszej szkole łączony jest z Dniem Sportu. W tym roku, ze względu na obowiązujący jeszcze reżim sanitarny, uczniowie nie mogli konkurować ze sobą pomiędzy klasami. Wszystkie aktywności i konkurencje na świeżym powietrzu odbywały się w gronie kolegów z własnej klasy. Mimo to dzieci bardzo dobrze bawiły się mogąc wypróbować swoje umiejętności w rzucie do kosza, torze z przeszkodami, przeciąganiu liny czy zabawami z hula-hop.

      Nie zabrakło także atrakcji dla miłośników muzyki. W całej szkole od samego rana rozbrzmiewały dźwięki muzyki, zapraszające uczniów do tańca. Oczywiście dzieci chętnie włączyły się w zabawę, a przyszkolny plac zabaw zamienił się w salę taneczną.

      Zwieńczeniem całego dnia były pyszne lody śmietankowe. Dzieci otrzymały także prezenty w postaci piłek do siatkówki i piłki nożnej.

      Dzień pełen emocji, radości i uśmiechu, nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Burmistrza miasta Kowal oraz Rady Rodziców za co cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania.

     • Wiosenne wycieczki do lasu

     • W tym roku uczniowie długo oczekiwali na wiosenne wyprawy do lasu. Kilkunastoletnią tradycją naszej szkoły jest witanie wiosny w lesie, ale ze względu na nauczanie zdalne było to niemożliwe. Gdy tylko dzieci kl. I-III wróciły do szkoły, spełniło się ich marzenie. W najpiękniejszym miesiącu – maju wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Ewą Człapińską, p. Anną Mularską, p. Krystyną Krawiecką, p. Katarzyną Czerwińska, p. Anną Giergielewicz, p. Moniką Rudzińską oraz p. Anetą Grześ, p. Robertem Strancem, p. Justyną Sztypką, p. Katarzyną Janicką i p. Jadwiga Wiśniewską wybrały się do lasu nad jezioro Dzilno. Pogoda była wspaniała, humory dopisywały, a las pachniał cudownie. Uwolnieni od maseczek na twarzy, wszyscy chłonęli i podziwiali zapach leśnych olejków eterycznych. Uczniowie poznawali las wszystkimi zmysłami, wyjątkowo wyostrzonymi po okresie przymusowego pobytu w domu. Ze względu na obostrzenia epidemiczne każda klasa była w lesie osobno. Radość bycia razem z kolegami i koleżankami była ogromna. Dzieci darzyły się wzajemną życzliwością i szacunkiem. Odpowiedzialnie zachowywały się wobec przyrody. Uczniowie klas pierwszych i drugich rozpoznawali pospolite drzewa i krzewy oraz rośliny zielne występujące w naszych lasach. Nie umknęły ich uwagi tropy zwierząt zostawione na leśnej drodze oraz w pobliżu jeziora. Podziwiali motyle, ważki, żuczki oraz śpiew ptaków. Spontanicznie i pięknie śpiewali piosenki, a wtórowała im leśna muzyka. Pierwszoklasiści byli mistrzami w rozwiązywaniu krzyżówek tematycznie związanych z lasem. Dzieci z kl. IIa wspaniale poradziły sobie z pytaniami w konkursie przyrodniczym i otrzymały zasłużone nagrody od p. wychowawczyni.

      Uczniowie klas trzecich utrwalili wiadomości na temat piętrowej budowy lasu. Z wielkim zainteresowaniem rozpoznawali drzewa, krzewy, rośliny i zwierzęta w poszczególnych warstwach lasu.  Poznali również roślinność oraz zwierzęta żyjące w jeziorze.Poza  ogromnym zaangażowaniem w lekcje przyrody, wszyscy uczniowie wspaniale zdali egzamin z pieczenia kiełbasek przy ognisku. Na uwagę zasługuje fakt, że nie wpadła do ogniska żadna kiełbaska, a te upieczone po mistrzowsku, smakowały wybornie. Nie zabrakło również czasu na wspólne zabawy, a przede wszystkim emocjonującą  grę w piłkę.

      Wszyscy uczestnicy wrócili do szkoły pełni wrażeń i z nadzieją na kolejną wycieczkę. 

      W imieniu uczestników wycieczek serdecznie dziękujemy p. Annie Szatkowskiej – wicedyrektor szkoły za ich zorganizowanie, a p. Jadwidze Wiśniewskiej i p. Krystynie Krawieckiej za przeprowadzenie żywych lekcji przyrody.

       

                                                                                                           Jadwiga Wiśniewska

       

     • Laureaci konkursu literackiego „Przywróć naszą planetę”

     • Celem szkolnego konkursu literackiego pod hasłem „Przywróć naszą planetę” było: promowanie zachowań ekologicznych, rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody, zachęcenie do prezentowania talentów literackich, kształtowanie umiejętności pisania, rozwijanie wyobraźni i wyrabianie wrażliwości twórczej, wyrabianie nawyku dbałości o kulturę języka na różnych poziomach (ortograficznym, interpunkcyjnym, leksykalnym, składniowym, fleksyjnym, graficznym).

      Komisja Konkursowa  w składzie: p. Anna Szatkowska – wicedyrektor szkoły, p. Jadwiga Wiśniewska i p. Urszula Bronikowska – koordynatorki konkursu, p. Lucyna Guziejewska – nauczycielka j. polskiego, p. Danuta Zbonikowska i p. Elżbieta Czaplicka – nauczycielki przyrody i biologii oraz p. Monika Rudzińska – nauczycielka kl.I-III 18 maja br., biorąc pod uwagę oryginalność, zawartość merytoryczną,  artystyczny charakter utworu, poprawność stylistyczną i językową, ortograficzną i interpunkcyjną oraz zgodność ocenianych prac z określoną w regulaminie formą postanowiła nagrodzić:

      w kl. I-III

      Szymona Czapskiego z kl. 1b za wiersz  i Zuzannę Jakubowską z kl. 1a za rymowankę

      oraz wyróżnić Amelię Baranowską z kl. 1b za rymowankę

      w kl. IV-VI

      Julię Wietrzykowską z kl. VIb za opowiadanie

      w kl. VII – VIII

      Julię Majewską i Dominikę Skowrońską z kl. VIIIb za przemówienia.

      Komisja odstąpiła od przyznawania miejsc ze względu na małą ilość prac konkursowych.

      Nagrody i dyplomy zostaną wręczone laureatom konkursu 1 czerwca 2021 r.

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom konkursu za zainteresowanie tematem i poświęcony czas.

      Bardzo dziękujemy Urzędowi Miasta Kowal za ufundowanie nagród w tym konkursie.

       

                                                                                        Jadwiga Wiśniewska

     • Szkolny konkurs plastyczny „Przywróć naszą planetę” rozstrzygnięty!

     • Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Ziemi z hasłem przewodnim „Przywróć naszą planetę” zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny o tej tematyce, którego celem było: uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, popularyzowanie wiedzy o gatunkach zagrożonych, uwrażliwienie na potrzeby ochrony środowiska, rozwijanie zdolności twórczych i zainteresowań przyrodniczych oraz promowanie zachowań ekologicznych.

      Uczniowie klas I-III mieli wykonać rysunki, wyklejanki lub wydzieranki, a uczniowie klas IV – VIII - plakat promujący hasło przewodnie „Przywróć naszą planetę”.

      Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Szatkowska – wicedyrektor szkoły, p. Jadwiga Wiśniewska, p. Barbara Zielińska -Tomicka i p. Monika Rudzińska – organizatorki konkursu dnia 14 maja po wnikliwej ocenie prac, biorąc pod uwagę: realizację tematu, estetykę, pomysłowość i oryginalność prac zdecydowała o następującym przyznaniu nagród i wyróżnień:

      Kategoria– kl. 1-3

      I miejsce ex aequo

      Wiktor Chrobociński z kl. 3b i Franciszek Kruszewski z kl. 3b

      II miejsce ex aequo

      Zuzanna Czerwińska z kl.1b i Zofia Tomczak z kl.1b

      III miejsce ex aequo

      Martyna Woźniak z kl. 3a i Laura Seklecka z kl. 2a

      Wyróżnienie

      Mateusz Pasternak z kl. 1a, Julia Smolińska z kl. 3b, Patrycja Stanna z kl. 3b i Lena Wietrzykowska z kl. 1a

      Kategoria– kl. 4-6

      I miejsce ex aequo

      Łucja Targas z kl. 6b i Julia Wietrzykowska z kl. 6b

      II miejsce ex aequo

      Mikołaj Buziewski z kl. 4b i Magdalena Wnukowska z kl. 6c

      III miejsce ex aequo

      Nowakowska Martyna z kl. 4a i Bartłomiej Rutkowski z kl. 4a

      Wyróżnienie

      Barbara Czaplicka z kl. 4b, Gabriela Czerwińska z kl. 4a, Weronika Lewandowska z kl. 4b i Alicja Kacprzyk z kl. 6c

      Nagrody szczególne:

      Agata Sadowska – kl. 6c i Zosia Wesołowska z kl. VIc

      Kategoria kl. VII-VIII

      I miejsce - Julia Majewska z kl. VIIIb

      Społeczność szkolna może podziwiać najpiękniejsze prace na tablicach ściennych na korytarzach szkolnych i mamy nadzieję, że zastosuje ich przesłanie ekologiczne w życiu codziennym.

      Nagrody i dyplomy laureatom oraz upominki pozostałym uczestnikom konkursu będą wręczone 1 czerwca 2021r.

      Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie. W konkursie uczestniczyło 85 uczniów, spośród których większość wykonała prace pod bacznym okiem p. Barbary Zielińskiej Tomickiej, której jesteśmy bardzo wdzięczni za zainteresowanie uczniów tym tematem. Pięknie dziękujemy Urzędowi Miasta Kowal za ufundowanie nagród.

      Jadwiga Wiśniewska

     • Harmonogram dojazdów BUS-em szkolnym

     • Dojazdy BUS-em szkolnym

      od 17 maja 2021 r.

      Dębniaki

      Przyjazd do szkoły: poniedziałek – piątek  7.20

      Powrót ze szkoły: poniedziałek – piątek  12.45; 15.15

       Rakutowo

      Przyjazd do szkoły: poniedziałek – piątek  7.35

      Powrót ze szkoły: poniedziałek – piątek  13.30; 15.00

       

       

     • 17-28 MAJA - NAUKA W SYSTEMIE HYBRYDOWYM

     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

      Przypominamy, iż w okresie od 17-28 maja 2021 r. zajęcia w naszej szkole będą odbywały się w systemie hybrydowym.

      1. KLASY I-III

      - nauka stacjonarna na terenie szkoły

      2. KLASY IV-VIII

      - zgodnie z wytycznymi MEiN uczniowie klasa IV-VIII zostają podzieleni na dwie grupy:

      I GRUPA – 4a, 4b, 5a, 8a, 8b (17, 18, 19, 20 maja b.r. - nauka stacjonarna na terenie szkoły; 21, 24, 28 maja - nauka zdalna)

      II GRUPA – 6a, 6b, 6c, 7a, 7b (17, 18, 19, 20 maja b.r. - nauka zdalna; 21, 24, 28 maja - nauka stacjonarna na terenie szkoły)

      Przypominamy ponadto, iż 25-27 maja są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (Egzaminy ósmoklasisty).

      Przypominamy także, że uczestnikami zajęć stacjonarnych mogą być wyłącznie uczniowie zdrowi, których domownicy nie przebywają w izolacji. Obowiązują znane przyjęte dotychczasowe szkole zasady: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja rąk.

      Szczegółowe procedury funkcjonowania szkoły w okresie epidemii, godziny przychodzenia/wychodzenia ze szkoły, plan lekcji, procedury organizacji zajęć oraz przerw międzylekcyjnych zostaną przypomniane uczniom na godzinach wychowawczych.

     • Dzień Bez Śmiecenia - 11 maja

     • Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i organizowanego w Polsce przez Rekopol O.O.O. SA.

      Celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.

     • Konkurs „Mój las” rozstrzygnięty!

     • Konkurs „Mój las” rozstrzygnięty.

      Od wielu lat, uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w konkursie „Mój las” organizowanym przez LOP i SITLiD.  XXXIV edycja konkursu, zakończyła się dla naszych dzieci ogromnym sukcesem.W  I kategorii wiekowej  I miejsce zajęła Zuzanna Czerwińska z klasy I b- opiekun Anna Mularska , III miejsce zajął Mikołaj Lewandowski, także uczeń klasy I b. Komisja przyznała dwa wyróżnienia, które otrzymała Zofia Kosiorowska  z klasy II a –opiekun Krystyna Krawiecka  oraz Alan Grześ z klasy III a - opiekun Anna Giergielewicz. Po raz pierwszy w tym roku, zostały przyznane nagrody za udział w konkursie. Otrzymali je uczniowie: Zofia Tomczak i Aleksandra Podlewska z klasy I b, Lena Jasińska i Zuzanna Ziółkowska z klasy II a oraz Jagoda Bartosiak z klasy III a. Praca Zuzi Czerwińskiej z I etapu szczebla regionalnego, została przesłana do zarządu głównego SITLiD w Warszawie. Laureatom i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

                                                                                                                                                     Anna Mularska