• Julia Terpińska Finalistką Konkursu Kuratoryjnego

     • Miło nam poinformować o wielkim sukcesie naszej uczennicy Julii Terpińskiej, która w Konkursie Kuratoryjnym z Języka Polskiego uzyskała 87,5% pkt. możliwych do zdobycia i otrzymała tytuł Finalisty. Uczennicę do konkursu przygotowywała Pani Urszula Bronikowska.

      Jeszcze raz gratulujemy !!! 

     • 14 KWIETNIA - ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

     • 14 kwietnia obchodzimy 1056. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.

      W naszej szkole nie ma ucznia, który nie znałby tej daty. W ostatnich dniach poznały ją również dzieci z klas I-III, które uczęszczają do świetlicy. Nauczyciele świetlicy w krótkich słowach starali się przekazać informacje o tym jak ważne jest to wydarzenie. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych przez dzieci.

     • AUDYCJA PT. FORTEPIAN (BEZ) TAJEMNIC

     • 7 kwietnia odbyła się w naszej szkole audycja pt. "Fortepian (bez) tajemnic", którą poprowadził p. Robert Stranc, absolwent studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczniowie z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieści o tym niewątpliwym królu wśród instrumentów muzycznych.

     • Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej

     • Szanowni Rodzice, Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu na rok szkolny 2022/2023 została wywieszona na tablicy informacyjnej w holu budynku szkoły. Wszelkie informacje mogą uzyskać Państwo także telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu szkoły tel. (054) 284-23-17

     • Tusz do paki

     • Szanowni Państwo

      Miło mi poinformować , że nasza placówka zgodziła się na udział

      w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

      Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną

      środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.

      Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

      W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek ATRAMENTOWYCH do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

      www.tuszdopaki.p

      WAŻNE!!!

      ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH!!!!!!!!!

      https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing

     • Greckie Meteory - najbardziej malownicza formacja skalna na świecie

     • Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”.

      Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy.

      Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne. Każdy z klasztorów znajdował się na trudno dostępnej skale. Jedyną możliwością wejścia lub wniesienia czegoś na górę było skorzystanie ze spuszczanej drabiny lub liny. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku, gdy nowa trasa została wydrążona w skale.

      Nasi uczniowie spędzili piękny dzień z tym malowniczym zakątku Grecji.

      Oczywiście skorzystali ze schodów.... aby z góry móc podziwiać przepiękne widoki...

     • Stary Pantalejmon

     • W dniu dzisiejszym uczniowie przebywający w Grecji mieli okazję sprawdzić swoją kondycję - pokonali około 15 km w górzystym terenie.

      "Podziwialiśmy przepiękne widoki z tarasów widokowych. Odwiedziliśmy Łaźnie Zeusa i miasteczko Stary Pantalejmon, w którym mieszkają ostatni rdzenni Grecy" - napisali.

      Fotorelacja dowodzi, że było warto...

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy 1 kwietnia w piątek. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się właśnie w takie barwy. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. A na koniec cała społeczność szkolna wzięła udział w marszu ulicami Kowala, rozdając ulotki. Emocje towarzyszące naszym uczniom zostały uwiecznione na fotografiach.

     • Grecja - ruiny Zamku Platamon

     • Dzień 3

      Nasi uczniowie mają już za sobą kolejny dzień przygód w Grecji. Dziś mieli dużo atrakcji. Jedna z grup miała okazję zwiedzić park archeologiczny w Dion. Druga uczestniczyła w zajęciach w partnerskiej szkole greckiej. Koledzy Grecy zaprezentowali młodzieży region Pieria a także przypomnieli bogów greckich. Następnie uczniowie uczyli się sztuk walki oraz uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego.

      Pięknym popołudniem uczniowie zwiedzili ruiny Zamku Platamon oraz zwiedzili urokliwą miejscowość Platamonas.

     • W trosce o powietrze, którym oddychamy

     • 23 marca 2022r. w Szkole Podstawowej w Kowalu odbyło się podsumowanie konkursów dotyczących czystego powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia zorganizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Kowal. Nagrody laureatom konkursów ufundowane przez samorząd miasta wręczyli p. Daniel Przybyszewski zajmujący się w urzędzie programem „Czyste powietrze” oraz p. Anna Prokopiak-Lewandowska  - dyrektor naszej szkoły. Omówienia wyników konkursów dokonała p. Jadwiga Wiśniewska. W konkursie wiedzy pod nazwą „W trosce o czyste powietrze” laureatami zostali:

      kl. Ia – Filip Odrowski

      kl. Ib – Witek Grzelak

      kl. IIa – Agata Sawicka, Ewelina Lijecka, Zosia Osmałek

      kl. IIb – Zuzia Czerwińska, Mateusz Korpusiński

      kl. IIIa – Julia Terpińska, Natalia Kacprzyk, Laura Seklecka, Daniel Mielczarek, Laura Kopacka, Adam Ryniec, Matylda Bajek, Lena Błaszczyk, Dawid Jasińska

      kl. IIIb – Kacper Czachowski, Alicja Maciejewska, Igor Gawłowski

      kl. IVa – Szymon Wiliński

      kl. IVb – Izabella Pawłowska, Jan Barański, Ksawery Bonawenturski, Patrycja Stanna

      kl. Va – Lidia Janik, Wiktor Pawłowski, Aleksandra Skibińska

      kl. Vb – Igor Czarniak

      kl. VIa – Malwina Strzelecka

      kl. VIIa – Jakub Grzywacz

      kl. VIIb – Julita Jóźwiak

      kl. VIIc – Franciszek Wodzyński, Filip Masłowski

      kl. VIIIa- Babriela Barczak, Anna Klitkowska, Szymon Giergielewicz, Oliwia Rosłaniak

      kl. VIIIb – Marta Kitowska

      Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzcami zostali uczniowie, którzy uzyskali najwyższy wynik z testu wiedzy w swoich klasach. W związku z tym, że w niektórych klasach kilku uczestników konkursu udzieliło bezbłędnych odpowiedzi, tak więc jest po kilku laureatów. Testy w poszczególnych grupach wiekowych były zróżnicowane pod względem ilości pytań oraz trudności i zakresu materiału. Podsumowując cały konkurs należy stwierdzić, że poziom wiedzy naszych uczniów dotyczący czystego powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia jest bardzo wysoki. Średni wynik szkoły jest na poziomie ok. 80%, czyli wyrażony w stopniu szkolnym daje „4”. Najlepiej spisali się uczniowie klasy IIIa ze średnią 92%, na II miejscu uplasowała się klasa IIIb ze średnią 87%, III miejsce zajęła kl. IVa – średnia 86%                        

      Przed rozwiązaniem testu w każdej klasie zostały przeprowadzone przez p. Jadwigę Wiśniewską po 2 lekcje w formie warsztatów i prezentacji multimedialnych ukazujących właściwości czystego powietrza, źródeł zanieczyszczenia i oceny jakości powietrza w Kowalu. Wcześniej w każdej klasie odbyły się też warsztaty dotyczące praktycznej nauki segregacji odpadów domowych. Uczniowie wiedzą, że odpowiednie postępowanie z posegregowanymi odpadami (zakaz spalania w piecach domowych) ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Po sprawdzeniu poprawności rozwiązania testu, uczniowie zabrali je do domu celem omówienia ich z rodziną i pogłębienia świadomości ekologicznej.

      W konkursie plastycznym pod nazwą „Od nas zależy jakim powietrzem oddychamy” laureatami zostali: w kl. I-III:

      I miejsce – Marcel Kozierowski z kl. Ib

      II miejsce - Staś Kaźmirski z kl. IIIa

      III miejsce – Michalina Orzelska z kl. IIb

      Wyróżnienie:

      Natalia Kacprzyk z kl. IIIa

      Blanka Wdzięczna z kl. IIIa

      Natan Gawłowski z kl. Ia

      w kl. IV – VIII

      I miejsce – Patrycja Stanna z kl. IVb

      II miejsce – Julia Smolińska z kl. IVb

      III miejsce – Weronika Zielińska z kl. IVa

      Wyróżnienie: Weronika Piszczan z kl. IVa, Szymon Wiliński z kl. IVa, Maciej Dorsz z kl. IVa, Kornelia Walczak z kl. IVb, Michalina Walczak z kl. IVb,  Maja Frydrych z kl. IVb, Mateusz Hałasiewicz z kl. IVb, Małgorzata Targas z kl. IVb, Igor Rutkowski z kl. Va, Aleksandra Skibińska z kl. Va, Bartłomiej Rutkowski z kl. VIIa i Lena Smolińska z k. VIIb.

      Warto zaznaczyć, że konkurs plastyczny był konkursem rodzinnym, czyli rysunek mogła wykonać cała rodzina. Chodziło o to, żeby wspólnie zastanowić się nad codziennymi nawykami wpływającymi na poprawę jakości powietrza. Dzieci z klas I-III wykonały dodatkowo na lekcjach ze swoimi p. wychowawczyniami zakładki do książek propagujące dbałość o czyste powietrze. Zapraszamy do naszej galerii w celu obejrzenia zdjęć zakładek i prac konkursowych propagujących codzienne ekonawyki.

      Podczas spotkania p. Daniel Przybyszewski pogratulował szkole wspaniałego poziomu wiedzy dotyczącego sposobów dbania o czyste powietrze oraz przedstawił główne źródła zanieczyszczeń powietrza w Kowalu, czyli niską emisję.  Stosowanie w piecach grzewczych opału o nieodpowiednich parametrach spalania, w tym odpadów domowych (plastiku, impregnowanego drewna itp.) prowadzi do zatrucia powietrza, a to ma wpływ na nasze zdrowie.  Omówił i porównał wskaźniki jakości powietrza prezentowane na tablicy znajdującej się na budynku naszej szkoły i tablicy przy posterunku policji. Przypomniał, co można spalać w domowych piecach i przedstawił odnawialne źródła energii jako te najbardziej ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

      Pani Dyrektor pogratulowała laureatom i  podziękowała organizatorkom: p. Jadwidze Wiśniewskiej, p. wicedyrektor Annie Szatkowskiej, p. Barbarze Zielińskiej-Tomickiej i p. Krystynie Krawieckiej oraz p. Patrykowi Hanowi za zrobienie zdjęć.

                                                                                                                                                        Jadwiga Wiśniewska

     • GRECJA - Leptokarya

     • Dzień 2

      Kolejnego dnia pobytu w Grecji młodzież naszej szkoły doświadczyła w pełnym wymiarze kultury greckiej. Uczniowie uczyli się tradycyjnego i nowoczesnego tańca greckiego. Mieli także okazje poznać życie miejscowej społeczności. Dzieci odwiedziły m.in. tradycyjny targ z owocami morza. Mogli także spróbować lokalnych produktów, w tym świeżych owoców.

     • NASI UCZNIOWIE JUŻ W GRECJI – W RAMACH PROGRAMU „Trochę kultury! - międzynarodowa mobilność uczniów”

     • DZIEŃ 1

      31 uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Kowalu, w najlepszymi wynikami w nauce i zachowaniu, zostało zakwalifikowanych do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie spędzą dwa tygodnie w Grecji, gdzie wraz ze swoimi kolegami z partnerskiej greckiej szkoły, będą uczestniczyć we wspólnych zajęciach.

      Celem projektu jest rozwinięcie u uczniów kluczowych kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, kompetencji społecznych a także rozwinięcie u uczniów kompetencji w zakresie uczenia się i w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Młodzież naszej szkoły weźmie udział w zajęciach przygotowanych przez greckich rówieśników. Będzie miała też możliwość udziału w atrakcyjnych wycieczkach turystycznych.

      Dziś, po długiej podróży przez Słowację, Węgry, Serbię oraz Bułgarię, nasi uczniowie dotarli już do greckiej miejscowości Leptokarya i przesłali nam z pozdrowieniami pierwsze widoki greckich krajobrazów.