• Dentobus

     • W dniach 11 i 14 marca 2022 roku Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu odwiedził Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. Nasza szkoła została objęta opieką stomatologiczną w ramach programu, który jest częścią polityki prozdrowotnej kraju, refundowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

      Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, oraz niezbędnymi narzędziami. Każdy uczeń mógł skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia.

      W trakcie wizyty Dentobusu lekarz stomatolog przeprowadzał indywidualne badania stomatologiczne. Rodzice otrzymali informację zwrotną o stanie zdrowia zębów swoich pociech wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszego leczenia. Mamy nadzieję, że dostęp do profilaktyki stomatologicznej przybliży naszym dzieciom temat higieny jamy ustnej i zmniejszy lęk przed wizytami u dentysty.

      Opieka stomatologiczna Dentobusu była bezpłatna.

     • Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży w SP Kowal

     • Pandemia COVID-19 znacznie ograniczyła ważne funkcje szkoły- wychowawczą, socjalizacyjną, integracyjną. W związku z tym klasy szkolne, po powrocie do spotkań w przestrzeni rzeczywistej, wymagały dodatkowego wsparcia w zakresie wzmacniania atmosfery sprzyjającej współpracy i współdziałaniu.

      Zważywszy na spustoszenie, jakie w relacjach społecznych dzieci i młodzieży wywołała pandemia COVID-19, w Szkole Podstawowej w Kowalu pamiętamy o udzielaniu wsparcia z zakresu pomocy psychologicznej.

      W ostatnim czasie nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach psychologicznych, których celem było wypracowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz budowanie właściwych relacji w grupie rówieśniczej.

      Zajęcia profilaktyczne w obszarze przeciwdziałania konfliktom i agresji koncentrowały się na budowaniu wspólnoty i przeciwdziałaniu agresji poprzez elementy integracyjne i mikroedukacyjne w temacie rozpoznawania i nazywania potrzeb oraz emocji. Zajęcia miały przysłużyć się zwiększeniu wzajemnego zrozumienia wśród uczniów i wzmocnieniu konstruktywnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach interpersonalnych mogących stanowić dla nich wyzwanie.

      Tematyka warsztatów:

      - "Emocje - nazywanie stanów wewnętrznych i zajmowanie się własną złością, jako element profilaktyki zdrowia psychicznego"

      - "Rozpoznawanie własnych potrzeb, jako element zdrowej komunikacji w grupie".

      Przypominamy także, że nasza Szkoła udziela wsparcia psychologicznego. W celu umówienia wizyty z psychologiem współpracującym ze szkołą należy skontaktować się z p. K. Janicką.

     • Zawsze trafiony prezent

     • Zadanie szkoły to nie tylko nauka. Bardzo ważnym elementem, szczególnie współcześnie jest wychowanie, integracja, spotkania z kulturą. Dzień Kobiet to dobra okazja, aby spędzić ten dzień wyjątkowo. Uczniowie klas ósmych pod opieką p. Urszuli Bronikowskiej, p. Marzeny Rynieckiej oraz p. Roberta Stranca świętowali tę uroczystość w Multikinie we Włocławku, spędzając miło czas na projekcji filmu „Batman’ – opowieści o zwycięstwie dobra nad złem. Trzygodzinny seans pozwolił na oderwanie się od codzienności, obowiązków i stresu.

     • Powitanie wiosny

     • Tam daleko, gdzie wysoka sosna,

      maszeruje drogą mała Wiosna.

      Dzień 21 marca, pierwszy dzień wiosny, tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły spędzili w lesie. Pierwszy autokar wyjechał już kwadrans po godzinie 8.00. Podróżowali nim uczniowie klas pierwszych i klasa III a. Następnie po dwudziestu minutach dojechały nad Jezioro Dzilno klasy drugie i klasa III b oraz kolejno klasy czwarte. Od godziny 10.30 przybywały kolejno klasy starsze. Spacerując na miejsce biwakowania uczniowie po drodze szukali zwiastunów wiosny nasłuchując śpiewu skowronka i obserwując uważnie drzewa, krzewy oraz pojawiające się miejscami mrówki. Nad jeziorem czekały na uczniów kolejne atrakcje. Płonęło ognisko, nad którego płomieniami dzieci piekły kiełbaski ufundowane przez Nadleśnictwo. Każda klasa miała możliwość obejrzenia z bliska ptasich budek lęgowych, poszerzenia wiedzy na temat tropów leśnych zwierząt, rozpoznawania popularnych drzew po owocach i liściach oraz spróbowania zmierzenia średnicy drzew specjalnym przyrządem. W międzyczasie  odbywał się również  Leśny Bieg „Po zdrowie” dla klas kl. I -  II   na dystansie  300 m, klas  III – IV – 400 m, a kl. V-VIII  na dystansie 600 m. Trasa biegu prowadziła drogami gruntowymi, piaszczystymi, leśnymi. Sportowcy musieli uważać więc na wystające korzenie drzew, kamienie i inne przeszkody. Na mecie na każdą pierwszą trójkę zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych czekały medale: złoty, srebrny i brązowy oraz pamiątkowe dyplomy. Kolejną konkurencją sportową było przeciąganie liny - zima kontra wiosna. Każda klasa przygotowała jeszcze dodatkowe zabawy. Uczniowie chętnie grali w zbijanego w kole, siatkówkę oraz piłkę nożną.

      Wszystkim atrakcjom tego dnia sprzyjała przepiękna słoneczna pogoda.

      Pierwsze klasy bardzo niechętnie wracały do szkoły o godzinie 10.40, a ostatnie około godziny 13.00.

     • Pobyt w kręgielni

     • W ramach obchodów Dnia Kobiet klasa 7a wraz z wychowawczynią Danutą Zbonikowską i panią Barbarą Zielińską- Tomicką udała się do kręgielni Lucky Star we Włocławku. Bowling to zainteresowanie uczniów nietypowym sportem,  świetna forma spędzania aktywnie wolnego  czasu. Ruch – szczególnie po zdalnym nauczaniu jest bardzo potrzebny młodzieży. Uczniowie rywalizowali na trzech torach. Ciężkie kule niektórym z nich sprawiały wiele problemu. Pierwsze rzuty były nieudane, ale potem wielu   uczniom  udało się osiągnąć doskonałe wyniki. Zabawa była świetna, co chwilę można było usłyszeć  okrzyki radości.  Po dwugodzinnej rywalizacji w kręgle,  wszyscy  udali się  do restauracji McDonald’s,  by zregenerować swoje siły. Pełni wrażeń  i niezapomnianych emocji – na pewno lepiej zintegrowani - wróciliśmy  do domu.  

     • Powstał Komitet Pomocy Ukrainie

     • W poniedziałek 28.02.2022 r. w Urzędzie Miasta podjęto decyzję o powołaniu Komitetu Pomocy Ukrainie w Kowalu. W skład Komitetu weszli m.in.: Burmistrz, Sekretarz, pracownicy Urzędu Miasta, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kowalu, w tym pochodzący z Ukrainy Vitalii Shvets, dyrektor Szkoły Podstawowej Anna Prokopiak-Lewandowska (koordynator). Głównym celem Komitetu jest obecnie koordynowanie pomocy charytatywnej, ofiarowanej przez mieszkańców Kowala w formie darów rzeczowych oraz deklaracji przyjęcia do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Działając na podstawie wytycznych Wojewody Kujawsko-Pomorskiego informujemy, że będą przyjmowane tylko dary, które znajdują się na zamieszczonej poniżej liście. Dary prosimy dostarczać do szkoły w godzinach od 07:00 do 17:00,(pomieszczenie z wejściem od strony pogotowia).Zgodnie z wytycznymi Wojewody dary będą segregowane przez wolontariuszy oraz pracowników szkoły i Urzędu Miasta, a następnie przekazywane do utworzonego przez Starostę specjalnego magazynu. Zgodnie z założeniami część darów zostanie przekazana uchodźcom znajdującym się na naszym terenie a część trafi na Ukrainę.

      Odnośnie zakwaterowania uchodźców

      1. Każdy uchodźca musi być zarejestrowany w punkcie recepcyjnym, który w naszym województwie jest zlokalizowany w Toruniu.

      2. Z punktu recepcyjnego uchodźcy winni trafić do jednego z dziewiętnastu miejsc zakwaterowania na terenie każdego z powiatów naszego regionu oraz czterech miejsc zakwaterowania znajdujących się w największych miastach.

      3. Następnie uchodźcy będą kierowani do przygotowanych dla nich miejsc hotelowych oraz domów i mieszkań. Do tej pory na terenie Kowala chęć goszczenia uchodźców zadeklarowało kilka rodzin, parafia pw. Św. Urszuli, a także hotel „Podgrodzie”.

      Chcemy podkreślić, że podejmując decyzję o goszczeniu uchodźców należy zadeklarować maksymalny termin gościny.

      Numery kontaktowe:

      Urząd Miasta 54 2841 330

      Koordynator Anna Prokopiak-Lewandowska 665 687 308

      Vitalii Shvets 535 361 565

       

      Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

      1.      Odzież i okrycie:

      1.1   Koce zwykłe i termiczne

      1.2   Śpiwory

      1.3   Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej

      1.4   Materace

      1.5   Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)

      2.      Środki higieny i czystości:

      2.1   Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie

      2.2   Bielizna damska, męska, dziecięca

      2.3   Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe

      2.4   Ręczniki (w tym z mikrofibry)

      2.5   Worki na śmieci, Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe

      3.      Żywność:

      3.1   Woda

      3.2   żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,

      3.3   konserwy,

      3.4   makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

      3.5   narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

      Uwaga! Zabezpieczyć szkło!!

      4.      Inne:

      4.1   Zapałki, Baterie, powerbanki, Oświetlenie, w tym latarki, Świece

      4.2   Zestawy pierwszej pomocy

      5.  Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 260C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności

       

      Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?

      UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy 

      1.      Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)

      2.      Broń biała

      3.      Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania

      4.      Inny sprzęt militarny i paramilitarny

      5.      Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia

      6.      Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

     • „Trochę kultury - międzynarodowa mobilność uczniów” - zajęcia przygotowawcze

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalu zakwalifikowani do programu „Trochę kultury - międzynarodowa mobilność uczniów”, w ramach którego na przełomie marca i kwietnia 2022 r. wyjadą na dwutygodniowy wyjazd edukacyjny do Grecji, rozpoczęli zajęcia przygotowawcze. Celem tych zajęć jest  przygotowanie uczniów do wyjazdu, a w szczególności:

      • podniesienia wiedzy uczniów dotyczącej miejsca realizacji mobilności (kontekst kulturowy, lepsze zrozumienie obyczajów panujących w Grecji);
      • poszerzenia horyzontów kulturowych
      • podniesienie umiejętności użytkowania języka angielskiego w sytuacjach codziennych;
      • podniesienia umiejętności społecznych uczniów (współpraca w grupie, radzenie sobie ze stresem związanym z nowym środowiskiem, wzmocnienie pewności siebie oraz umiejętności rozwiązywania i zapobiegania konfliktom wynikającym z różnic kulturowych i sytuacji stresowych).

       

     • VII Igrzyska Olimpijskie Klas Młodszych

     • Miniony piątek był dla dzieci klas 1-3 ,,Olimpijskim Piątkiem”. Na trzech pierwszych lekcjach odbyły się ,,VII Szkolne Igrzyska Olimpijskie Klas Młodszych”. Ze względu na reżim sanitarny, także tegoroczne Igrzyska przybrały nieco inną formę. Rywalizacja odbywała się pomiędzy klasami równoległymi. Potyczki rozpoczęły się od zapalenia ,,znicza olimpijskiego”, wspólnej rozgrzewki i złożenia przyrzeczenia. Każda klasa wystawiła 6-osobowe drużyny, które zmagały się między sobą w pięciu konkurencjach i przez ok. 40 minut walczyły o medale. Każdy uczeń miał szansę wzięcia udziału w rozgrywkach.  Po zakończeniu zmagań sportowych we wszystkich klasach, Pani Dyrektor wręczyła każdej drużynie medale oraz pamiątkowe dyplomy. Co ciekawe, w tegorocznej rywalizacji zdobywcami złotych medali były zespoły wystawione przez wszystkie klasy ,,b”.

      Igrzyska przygotowały i poprowadziły wychowawczynie klas.

      Komplet medali ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

     • OGŁOSZENIE O NABORZE DO I KLASY

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu informuje, że  od  dnia  01.03.2022 r. rozpoczyna się nabór wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2022/2023. Druk wniosku wraz z klauzulą informacyjną dostępny jest w wersji papierowej w sekretariacie szkoły oraz w wersji elektronicznej na stronie internetowej pod adresem https://www.spkowal.pl/a/dokumenty .

      Wypełnione wnioski będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy sekretariatu szkoły (7.00-15.00) do dnia 30 marca 2022 r. 

      UWAGA!!!

      Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu, zameldowanego na terenie Gminy Miasto Kowal, zobowiązani są do poinformowania dyrektora szkoły o realizacji obowiązku szkolnego w innej placówce oświatowej niż szkoła obwodowa (również poza granicami kraju)  w terminie  do 30 września każdego roku. W celu dopełnienia formalności należy wypełnić oświadczenie o miejscu realizacji obowiązku szkolnego (druk w wersji papierowej do pobrania w sekretariacie szkoły lub w wersji elektronicznej pod adresem https://www.spkowal.pl/a/dokumenty ) i dostarczyć do sekretariatu szkoły w w/w  terminie.

     • 30. Finał WOŚP

     • Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych nasi wolontariusze spisali się na medal. Zebraliśmy 4 161.86 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli coroczną akcję i przyczynili się do ratowania dzieci. Macie wielkie serca.

     • 30. Finał WOŚP

     • Nasi kochani, dzielni, młodzi wolontariusze - Weronika, Marta, Ania, Kuba, Alanek z mamą i nasza pedagog Pani Kasia.