• Próbna ewakuacja

     • W dniu 30 października 2023 roku o godzinie 9:00 w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu została przeprowadzona próbna ewakuacja.  Z obiektu przy ul. Piwnej 20 w ciągu kilku minut ewakuowano 272 uczniów i 26 nauczycieli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szkole próbną ewakuację należy przeprowadzić do 30 listopada każdego roku.

      Co roku nasi uczniowie są przygotowywani do tego zadania. Na godzinach wychowawczych nauczyciele przypominają procedury ewakuacji z budynku szkoły. Zarówno kadra pedagogiczna jak i dzieci naszej szkoły posiadają wiedzę na temat ewakuacji, co udowadniają w praktyce.

       

     • Sztafeta dla serca

     • W dniu 23 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,Sztafecie dla serca" organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Fryderyka Chopina w Kłóbce. Celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo- naczyniowego.

      Wyniki ,,Sztafety dla serca''

      Sztafeta dziewcząt:

      II miejsce - SP Kowal

      Sztafeta chłopców:

      I miejsce - SP Kowal

      Sztafeta mieszana :

      III miejsce - SP Kowal

      Drużynowo Szkoła Podstawowa w Kowalu I MIEJSCE

      Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Udział w projekcie ,,Przeciwdziałanie emisjami poprzez zmianę codziennych nawyków mieszkańców woj. Kujawsko-pomorskiego"

     • W piątek 20.10.2023 r. w ramach projektu ,,Przeciwdziałanie emisjami poprzez zmianę codziennych nawyków mieszkańców woj. Kujawsko-pomorskiego" realizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg we Włocławku w zajęciach uczestniczyli przedstawiciele szkolnego koła LOP. Warsztaty odbyły się w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Baruchowie i prowadziła je p. Maria Palińska oraz p. Jadwiga Wiśniewska. Szkołę Podstawową w Kowalu reprezentowali uczniowie klasy 8: Oliwia Korpusińska, Malwina Strzelecka oraz Bartosz Żakowski pod opieką p. Emili Zasady.

     • Ślubowanie klas pierwszych 2023

     • 27 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli ,,zdać egzamin” z tego, czego nauczyli się w szkole. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do prezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenki, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

      W kulminacyjnym momencie święta, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

      Pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska przyjęła uroczyste ślubowanie i pasowała najmłodszych włączając ich tym samym do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez panią Wicedyrektor oraz pamiątkowe książeczki od Rady Rodziców.

      Pan burmistrz Eugeniusz Gołembiewski wraz z sekretarzem Urzędu Miasta Kowala Szymonem Strucińskim przygotował dla każdej z klas pierwszych miła niespodziankę, była nią promesa w wysokości 1000 złotych z przeznaczeniem na realizację dowolnego celu klasowego. Po zakończeniu części oficjalnej były pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek w klasach przygotowany przez rodziców.

      Całą uroczystość przygotowali i poprowadzili uczniowie klas drugich, których śpiew i recytacja spotkały się z uznaniem publiczności. Dziękujemy p. K. Krawieckiej i M. Alabrudzińskiej za przygotowanie pięknej uroczystości.

     • Szkolny Turniej Szachowy na IV i V kategorię

     • W dniu 20 października w auli Szkoły Podstawowej w Kowalu odbył się Szkolny Turniej Szachowy na IV i V kategorię

      Na starcie pojawiło się 18 uczestników. Prócz uczniów SP Kowal w zawodach brali udział młodzi szachiści z Włocławka (SP 12 i SP 7), a także z Grabkowa i Baruchowa.

      Dziękujemy wszystkim za przybycie i bardzo dobrą frekwencję

      Poziom gry był naprawdę wyrównany i do ostatniej rundy nie wiadomo było kto zdobędzie pierwsze miejsce

      Partie były ekscytujące, obfitujące w skomplikowane operacje taktyczne i śmiałe manewry ofensywne. Skupieni młodzi adepci królewskiej gry pochyleni nad planszą oddawali się logicznemu myśleniu, by znaleźć jak najlepszy ruch w danej pozycji. Każdy pokazał na co go stać. Jedni cieszyli się ze zwycięstwa, drudzy musieli niestety przełknąć gorycz porażki. Nie mniej jednak, nikt nie miał zamiaru się poddawać. Dobra atmosfera rywalizacji udzielała się wszystkim. To były świetne zawody, dzięki którym zawodnicy nabrali nowego doświadczenia i satysfakcji płynącej z wygranej.

      A oto wyniki:

      I miejsce: Aleksander Daczkowski SP Kowal

      II miejsce: Bartosz Majewski SP Kowal

      III miejsce: Dawid Kozicki SP 7 Włocławek

      Normy na IV kategorię zdobyli:

      Aleksander Daczkowski

      Bartosz Majewski

      Dawid Kozicki

      Normy na V kategorię zdobyli:

      Dawid Podgórski LO Kowal

      Kacper Frydrych ZSCKR Kowal

      Aleksandra Podlewska SP Kowal

      Jakub Salwa SP 12 Włocławek

      Gratulujemy

      Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pani dyrektor SP Kowal, p. Annie Prokopiak- Lewandowskiej za współpracę przy zawodach, upominki dla uczestników, dyplomy, pamiątkowe medale i słodki poczęstunek.

      Dziękujemy również firmie Sunrise Chess&Games za ufundowanie nagród głównych w turnieju.

      Marcin Matusiak - Sędzia Turnieju

     • TURNIEJ „GRAMY W RĘCZNĄ”

     • W dniu 26 października 2023 r. w Strzelnie na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Turniej w piłkę ręczną. Zawody przeznaczone były dla dzieci klas I-III zakwalifikowanych do projektu GRAMY W RĘCZNĄ. Organizatorem turnieju był Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Związek Piłki Ręcznej.

      Uczestnicy z naszej szkoły spisali się znakomicie. W rozgrywkach odnotowali tylko jedną przegraną. Na 12 szkół z województwa w tym szkół z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka ostatecznie uplasowali się z wynikami na trzecim miejscu.

      Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz ich trenerowi p. V. Shvets.

     • Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2023

     • W poniedziałek, 23 października 2023 roku, w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas spotkania dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe. Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagrody Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wszystkie odznaczenia i nagrody wręczali Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski p. Józef Ramlau oraz p. Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Uroczystość uświetnili swoimi występami nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych.

      Miło nam poinformować, że wśród odznaczonych ,,Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę” znalazły się nauczycielki naszej szkoły: p. Anna Mularska i p. Ewa Człapińska, a ,,Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę” odznaczona została p. Elżbieta Szprengiel.

     • Lekcja w GWPK

     • 18.10.2023r. uczniowie klas trzecich odwiedzili siedzibę Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu. Dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których utrwaliły wiadomości dotyczące warstwowej budowy lasu, znaczenia boru dla człowieka i zwierząt oraz pracy leśnika. Wysłuchały podstawowych informacji o GWPK i obejrzały film 3D pt. ,,Tajemnice przyrody GWPK”. Kolejnym punktem zajęć było wprowadzenie w tajniki modelowania 3D. Uczniowie za pomocą specjalnych długopisów tworzyli modele zwierząt i roślin występujących na terenie parku. Skorzystali też z dywanu wiedzy, który skrywał wiele gier i zabaw edukacyjnych. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania. Na pożegnanie otrzymali prezenty – niespodzianki. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim uczestnikom. Szkoda tylko, że trwały tak krótko. Dziękujemy paniom Beacie Pawlak i Julicie Żabeckiej za wspaniałe zajęcia.

     • SZKOLNY KLUB SPORTOWY

     • Nasza placówka ponownie w bieżącym roku szkolnym bierze udział w programie upowszechniającym sport wśród dzieci i młodzieży.

      Zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego prowadzone są dla uczniów klas 4-8.

      Zapraszamy do udziału. Więcej informacji u nauczycieli W-F.

     • "GRAMY W RĘCZNĄ"

     • Nasza szkoła zakwalifikowała się do programu "Gramy w Ręczną 2023"

      Od 1 września 2023 roku rusza VII edycja programu „Gramy w Ręczną”. W okresie tym 5300 uczniów z 267 grup ze szkół podstawowych z całej Polski z klas I-III, jak również nauczyciele wychowania fizycznego, będą realizować program gier i zabaw z piłką ręczną, w czasie którego oprócz rozwoju ogólnego, będą rozwijać podstawowe umiejętności związane z grą w piłkę ręczną.

      Poprzez zabawy ruchowe nauczyciele będą pomagać dzieciom w zdobyciu i rozwoju takich umiejętności technicznych jak chwyt piłki, podanie, rzut do bramki oraz umiejętności poruszania się po określonej przestrzeni boiska z wykorzystaniem naturalnych form ruchu jak bieg, skok, zatrzymanie się, zmiana kierunku poruszania się, a także poznawać podstawowe przepisy gry w piłkę ręczną.

      Zajęcie na terenie naszej szkoły prowadzone będą dla uczniów klas 1-3. Więcej informacji u prowadzącego dodatkowe zajęcia. p. V. Shvets

     • Poznajemy formy ochrony przyrody najbliższej okolicy  

     • Uczniowie klas siódmych dn.17.10.23r   uczestniczyli w zajęciach terenowych realizowanych w ramach II edycji  projektu ,,WIEDZA, CIEKAWOŚĆ, EDUKACJA, EKOLOGIA” realizowanego przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, a sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Organizatorem i prowadzącą zajęcia była p. Jadwiga Wiśniewska, która wykorzystując walory ścieżki edukacyjnej GWPK, zapoznała uczniów z  formami  ochrony przyrody najbliższej okolicy, przede wszystkim parku krajobrazowego, ochrony gatunkowej i użytku ekologicznego. Uczniowie  pod opieką p. K. Czerwińskiej, p.J. Owsianowskiego i p. E.Czaplickiej, podzieleni na grupy uzupełniali karty pracy. Odpowiadając na pytania wykazywali się wiedzą   dotyczącą m.in. zasad zachowania się w miejscach chronionych, warstwowej budowy lasu, rozpoznawania  drzew, krzewów, szacowania wieku drzewostanów. Na koniec miłą niespodzianką dla wszystkich było pieczenie kiełbasek i wspólny posiłek przy ognisku. Dzięki zajęciom terenowym  na  ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej uczniowie mogli  opuścić mury szkoły, zbliżyć się do przyrody i najbliższego otoczenia, zdobywać  wiedzę i umiejętności     drogą doświadczeń i bezpośrednich obserwacji.  Była to cenna lekcja  , która niewątpliwie przybliżyła walory przyrodnicze naszego regionu , kształtująca  pozytywne postawy wobec środowiska, wyzwalająca potrzebę działań proekologicznych.

     • UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

     • 13 października 2023 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalu pod kierunkiem p. B. Zielińskiej-Tomickiej i M. Ziółkowskiej przygotowali uroczysty apel, w którym słowem i piosenką podziękowali swoim nauczycielom. Młodzi artyści pięknym występem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pedagogów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

      Po zakończeniu części artystycznej zabrała głos pani Dyrektor, która złożyła nauczycielom życzenia w dniu ich święta. W swoim przemówieniu podkreśliła wagę i znaczenie zawodu nauczyciel dla przyszłych pokoleń. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

      Burmistrz Miasta Kowal skierował do nauczycieli najlepsze życzenia oraz wyrazy wielkiego szacunku i podziękowania za ich pracę. Za szczególne osiągnięcia Nagrodą Burmistrza wyróżnił panie: Annę Prokopiak-Lewandowską, Annę Szatkowską, Barbarę Zakrzewską oraz Barbarę Snopkowską.

     • Kręgielnia-wycieczka klasy 7b

     •         

                  W środę 11 października 2023r. uczniowie klasy 7B wzięli udział w wycieczce do Kręgielni „PIWNICA” we Włocławku. Uczniowie szybko odkryli, że na osiągnięcie dobrego wyniku wpływa skupienie i precyzja. Rywalizacja dostarczyła uczestnikom wielu sportowych emocji i przyjemnych wrażeń.  Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale świetna zabawa. Dodatkową atrakcją wyjazdu był wspólny posiłek w restauracji McDonald's. To był wspaniale spędzony czas. Organizatorami wyjazdu była wychowawczyni klasy p. E. Czaplicka, zaś opiekunem p. E. Zasada.

     • Jesienny piknik terapeutyczno-prozdrowotny

     • 12 października 2023r. uczniowie klas trzecich mieli przyjemność uczestniczyć w pikniku terapeutyczno – prozdrowotnym zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Kowalu. W imprezie wzięli udział jego pensjonariusze, seniorzy oraz zaproszeni goście. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantami doradzającymi jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych. Odbyły szkolenie pierwszej pomocy pod okiem ratownika medycznego. Mowa była też o zdrowym odżywianiu, dzieci przygotowywały smaczny i zdrowy koktajl, którym częstowały gości. Miały okazję uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, tworzyły breloczki i slime. Brały udział w konkursach, obserwowały pokaz baniek dymnych i skręcanie balonów. Jedną z największych atrakcji było spotkanie z alpakami, które dzieci mogły podziwiać, karmić i bawić się z nimi. Nie zapomniano też o pysznym poczęstunku. Na pamiątkę tego dnia zostały nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale również brokatowe tatuaże i zabawne zdjęcia wykonane w fotobudce. W podziękowaniu za zaproszenie dzieci wręczyły pani dyrektor DPS-u własnoręcznie wykonane zakładki dla pensjonariuszy.

     • Rewia na lodzie

     • Uczniowie klas drugich pod opieką swych wychowawczyń p. Krystyny Krawieckiej i p. Moniki Alabrudzińskiej udali się na wycieczkę do Torunia. Pobyt w tym mięście rozpoczęli od jesiennego spaceru po Starówce. Podziwiali Ratusz Staromiejski, pomnik Kopernika, Krzywą Wieżę, mury obronne, piękne kamieniczki czy fontannę flisaka. Wysłuchali tez kilku toruńskich legend. Po zakupie pamiątek udali się na toruńskie lodowisko ,,Tor- Tor”, aby obejrzeć rewię na lodzie opartą na „Niezwykłych przygodach Sindbada Żeglarza” Bolesława Leśmiana. Tytułowy bohater przemierzał odległe krainy w poszukiwaniu miłości i szczęścia. Wszyscy z wielkim zachwytem podziwiali niezwykłe umiejętności zawodowych łyżwiarzy i łyżwiarek, piruety, salta i inne figury. Ich barwne, bajkowe kostiumy wirowały na lodowej tafli w takt odpowiednio przygotowanej oprawy muzycznej. Blasku opowieści, dodała piękna ruchoma scenografia, kolorowe dekoracje i wizualne efekty specjalne – kolorowe laserowe światła, świece dymne, burza, deszcz  oraz ogień w rękach tańczących .

        Wszyscy byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Wychowawczynie bardzo dziękują p. Katarzynie Janickiej i p. Justynie Sztypce za pomoc w opiece nad dziećmi.

     • W oczyszczalni ścieków

     • Klasy drugie w ramach zajęć rozwijających umiejętności przyrodnicze udały się do kowalskiej oczyszczalni ścieków. Tam czekał uśmiechnięty pan Krzysztof Strzelecki, który bardzo serdecznie przyjął naszych uczniów . Następnie oprowadził po oczyszczalni i zapoznał ze specyfiką jej pracy. Dzięki jego uprzejmości uczniowie mogli zobaczyć, jak działają poszczególne urządzenia i maszyny wykorzystywane w procesach filtracji ścieków. Wszyscy z wielką uwagą śledzili drogę oczyszczania ścieków, wysłuchiwali wszelkich informacji przekazywanych przez  oprowadzającego. Drugoklasiści dowiedzieli się, jak wielkim utrapieniem jest niewłaściwe i nieodpowiedzialne korzystanie z kanalizacji sanitarnej, do której trafiają artykuły niepożądane, np. chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe, resztki jedzenia. Ich przeznaczeniem powinny być odpowiednie kosze na śmieci. Naprawa pomp czy udrażnianie rur generują niepotrzebne wydatki, które mogłyby być wykorzystane w innych celach dla dobra ogółu mieszkańców Kowala. Wskazał też na potrzebę oszczędzania wody i dbania o środowisko. Zajęcia w oczyszczalni poszerzyły wiedzę uczniów z zakresu edukacji przyrodniczej oraz zwiększyły ich świadomość ekologiczną.

      Dziękujemy p. Krzysztofowi Strzeleckiemu za cenne informacje i poświęcony czas.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • W dniu 06.10.2023 r. odbył się szkolny konkurs z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.  Celem konkursu było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki oraz  przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. W klasach 4-8 zostały przeprowadzone konkursy pozwalające wyłonić klasowych Mistrzów oraz Wicemistrzów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując przykłady na czas. Wrażeń i emocji nie brakowało, współzawodnictwo  podnosiło tylko temperaturę konkursu. A oto Mistrzowie i Wicemistrzowie naszej szkoły:

      Zwycięzcy klas III: Mistrz - Miłosz Kwiatkowski

                                      Wicemistrz - Filip Odrowski

      Zwycięzcy klas IV - V: Mistrz - Daniel Mielczarek

                                            Wicemistrz - Aleksandra Podlewska

      Zwycięzcy klas VI - VIII: Mistrz - David Trojanowski

                                                Wicemistrz - Agata Lewandowska

      Zwycięzcom gratulujemy!!! A wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy za miłą zabawę.

     • Pokaz karate

     • Dnia 5 października w dużej sali gimnastycznej odbył się pokaz karate i kicboxingu. Swoje umiejętności zaprezentowali zarówno młodsi jak i starsi członkowie Klubu Karate Tradycyjnego ZANSHIN. Wśród uczestników pokazu można było podziwiać uczennice Szkoły Podstawowej: Martynę i Oliwkę Gawłowskie, Izę i Magdę Pawłowskie, Olgę Kopczyńską oraz Karolinę Kwarcińską. Pokaz wzbudził wielkie emocje wśród publiczności, która nagrodziła wielkimi brawami zarówno pokazy karate jak i kicboxingu.

      Wszystkie informacje dla chętnych osób będą dostępne na plakatach.

     • WYSTĘPY CYRKOWE

     • 9 września mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z cyrku „Szok”. Na sali zapanowała magiczna aura i można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Nasi uczniowie czynnie włączali się do zabawy, co wzbudzało radość wszystkich uczestników. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17

    Numery wewnętrzne:

    -10-Sekretariat
    -11-Dyrektor Szkoły
    -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
    -13-Administracja
    -14-Księgowość
    -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20
    87-820 Kowal
    87-820 Kowal
    Poland
  • Logowanie