• ZABAWY ANDRZEJKOWE

     • 30 listopada b.r. w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasy młodsze mogły skorzystać z doświadczenia wróżek i wróżbitów z Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. I to nie koniec atrakcji, które w tym dniu były zorganizowane dla naszych uczniów.

      Po wróżbach nadszedł czas zabawy i tańców. DJ Dawid zapewnił nam wiele atrakcji a dzieci z wielką radością uczestniczyły w dyskotece. Dzień zakończyła popołudniowa dyskoteka dla klas starszych i wspólny poczęstunek, bez którego o wiele trudniej byłoby przeżyć tak długi, obfitujący w emocje i dobrą zabawę dzień. O strawę dla ciała, jak zwykle zadbały mamy z Rady Rodziców, którym pragniemy serdecznie podziękować.

     • Międzynarodowy Dzień Niewidomych

     • Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Niewidomych. Nauczyciele wspomagający poprowadzili wyjątkowe zajęcia pod hasłem ,,Dzień z białą laską i alfabetem Braille'a”. W klasach pierwszych poprzez gry i zabawy  dzieci doświadczyły ,,widzenia” przez dotyk. Uczniom najbardziej spodobało się nawlekanie na sznurek małych elementów, przewlekanie kolorowych sznurowadeł, nalewanie wody do kubeczka, dopasowywanie odpowiednich figur geometrycznych w sorterach. Okazało się, że ubranie koszuli, namalowanie prostego obrazka czy przejście kilku metrów nie jest wcale takie łatwe, gdy się nie widzi.

     • Zajęcia w ramach Programu Ekopracowania - zielone serce szkoły

     • 23 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Kowalu odbyły się zajęcia dotyczące przyczyn i skutków niskiej emisji oraz sposobów jej przeciwdziałania. Uczniowie poznali źródła zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem niskiej emisji i jej wpływu na nasze zdrowie. Oceniali i porównywali jakość powietrza w różnych miejscach w Kowalu i określali lokalne źródła jego zanieczyszczenia. Analizowali archiwalne pomiary jakości powietrza zamieszczone na stronie internetowej Kowala i podawali przyczyny parametrów powietrza w odniesieniu do temperatury powietrza i pory doby, a nawet dni tygodnia. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak można wpłynąć na poprawę jakości powietrza poprzez zmianę sposobu ogrzewania domu, głównie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. 

                                                                                                                                                         

      Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Jadwigi Wiśniewskiej za przeprowadzenie zajęć.         

     • Klasa 8 zwiedziła "Skarbiec Fajansu"

     • 23 listopada 2023 r. klasa 8 wybrała się do Skarbca Fajansu pod opieką p. Katarzyny Janickiej i Emili Zasady. Młodzież przygodę z fajansem rozpoczęła od zwiedzania nowoczesnego, interaktywnego Centrum. Obiekt nawiązuje do 120-letniej tradycji wyrobów fajansowych. Młodzież poznała proces produkcji i zdobienia fajansu oglądając wystawę.

      Kilkoro uczniów kojarzyło ceramikę z domów swoich dziadków i pradziadków.

      Skarbiec Fajansu to również nowoczesna przestrzeń do działań twórczych. Ósmoklasisci aktywnie uczestniczyli w warsztatach "Magnesy malowane jak fajans", podczas których pod czujnym okiem pań instruktorek, malowały, ozdabiały w fajansowe wzory magnesy na lodówkę.

     • SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

     • O życie należy dbać ,a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować, dlatego członkowie Szkolnego Koła Pierwszej Pomocy prowadzonego przez p. E. Zasadę, po raz kolejny spotkali się 16.11. z ratownikiem medycznym p. Zbigniewem Ziółkowskim. Po wcześniej omówionej teorii w zakresie ran, teraz nadszedł czas na zajęcia praktyczne pod bacznym okiem fachowca. Młodzież poznała trzy rodzaje bandażowania: rozbieżne, zbieżne oraz zwojowe. Pan ratownik pokazał również w jaki sposób należy zabezpieczyć ciało obce w ciele człowieka.

      Bardzo dziękujemy p. Ziółkowskimu za poświęcony czas i chęć dzielenia się wiedzą oraz umiejętnościami.

     • Komunikacja z dzieckiem. Jak rozmawiać z własnymi dziećmi?

     • „Bądźmy mądrymi rodzicami najlepszymi przyjaciółmi, zapewnijmy swoim dzieciom komfort psychiczny aby czuły się bezpiecznie. Od najmłodszych lat uczmy zasad, reguł społecznych poprzez własne działanie i własny przykład”.

      W miniony czwartek 23 listopada b.r.. odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym mieliśmy zaszczyt gościć Panią Izabelę Piotrowską, Annę Wilińską i Aleksandrę Wilińską. Nasi goście przybyli do nas, aby porozmawiać z rodzicami, podzielić się swoimi doświadczeniami na temat rozwoju dziecka.

      Pani Iza Piotrowska - neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta AAC, założycielka Ośrodka Terapii Neurorozwojowej "Poczuj Sam” (www.poczujsam.eu ) w bardzo przystępny sposób przeprowadziła warsztaty dla rodziców nt. akceptacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz komunikacji z dziećmi. Pani Anna Wilińska – rodzic dziecka ze spectrum autyzmu opowiedziała rodzicom w własnego doświadczenia, w jaki sposób wspierała swoją córkę podczas edukacji szkolnej.

      Dziękujemy bardzo serdecznie w imieniu całej społeczności szkolnej za bardzo cenne doświadczenie zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Liczymy, że spotkanie to przyczyni do większego wsparcia ze strony nauczycieli jak i rodziców, dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły.

     • Światowy Dzień Rzucania Palenia

     • 16 listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia. Nasi najmłodsi wykonali z tej okazji plakaty nawołujące do rezygnacji z tego nałogu oraz z prośbą, by dorośli nie truli ich dymem tytoniowym

     • Podsumowanie konkursu ,,Bezpieczny Pierwszak"

     • W czwartek 16 listopada 2023r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Włocławku odbyło się podsumowanie 19 edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Bezpieczny Pierwszak”. Celem konkursu było przede wszystkim propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród najmłodszych uczestników.Popularność konkursu pokazuje  wszystkim, jak ważne jest podejmowanie tematyki bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym, a zwłaszcza podczas drogi do i ze szkoły. Media nieustannie informują nas o tragediach, jakie mają miejsce na drogach, stąd też niezwykle ważne jest, aby od najmłodszych lat uświadamiać młodych ludzi, czym jest bezpieczeństwo na drodze i co robić, aby w drodze można było niczego się nie obawiać. Na konkurs wpłynęło78 prac i jury konkursowe  miało niełatwy orzech do zgryzienia, aby wytypować laureatów. Dlatego jest mi niezmiernie miło iż wśród laureatów konkursu było dwóch uczniów  z naszej szkoły. Byli to uczniowie z klasy IB: Gabrysia Kowalczyk oraz Kacper Wrześniak. Oboje otrzymali wyróżnienia. Gratuluję laureatom!

     • Pierwszoklasiści na zajęciach w Rycykowym Zakątku

     • 14 listopada 2023 r. uczniowie klas I a i I b wraz w wychowawczyniami odwiedzili Rycykowy Zakątek, by poznać walory Gostynińsko Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Uczestniczyli tam w zajęciach ,,Las i jego mieszkańcy’’. W związku z niedawno obchodzonym ,,Dniem jeża’’, poznali życie i budowę tego ssaka oraz śpiewali piosenkę ,,O dwóch małych jeżach’’  z pokazywaniem. Wszyscy z dużym zaciekawieniem obejrzeli film  3D pt. ,,Tajemnice przyrody’’, który przedstawiał ciekawostki przyrodnicze GWPK: rośliny, zwierzęta, interesujące miejsca. Po seansie filmowym dzieci w aktywny sposób spędziły czas bawiąc się i ucząc na interaktywnym dywanie. Sprawiło im to wiele radości. Następnie magicznymi  długopisami wypełniały kontury jeży. Trzy najlepsze prace z każdej klasy zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Pobyt w Rycykowym  Zakątku był wspaniałą lekcją przyrody oraz super zabawą. Na zakończenie wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami. Dziękujemy pani Beacie Pawlak oraz pani Julicie Żabeckiej  za wspaniałe zajęcia.

     • Pierwszaki w Teatrze Impresaryjnym

     • 13 listopada 2023 r. uczniowie klasy 1 a i 1 b wraz z wychowawczyniami  obejrzeli spektakl pt. ,, Nasz Shrek” w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku, realizowany przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert we Wrocławiu. Spektakl ” Nasz Shrek” to wspaniała baśń o tolerancji i przyjaźni. Pokazał dzieciom, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka i otaczającego nas świata. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra pokazano dzieciom, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności,  nie należy się przed nim zamykać, ale poznać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi. Niebanalny humor, błyskotliwe dialogi i świetne postacie oraz gra aktorów sprawiła, że spektakl zdobył  serca uczniów. Będziemy  o nich myśleć z uśmiechem. Dziękujemy za wspaniałe doznanie kulturalne.

     • 11 listopada - "wypukła pocztówka"

     • Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klas IVa i IVb tworzyli „wypukłe pocztówki”, czyli kartki, które mogą „dotkną, poczuć” osoby niewidome i słabowidzące. Pomysły uczniów były przeróżne. Wśród prac znajdziemy flagi  i godła z piórek, cekinów, wacików, makaronu czy ryżu. Część z tych niesamowitych pocztówek została przekazana do DPS-u, pozostałe możemy podziwiać na holu szkoły.

      Jest to kolejny  projekt zrealizowany w ramach akcji „Każdy inny – wszyscy równi” – koordynatorzy A. Grześ i K. Czerwińska.  

      Dziękujemy p. R. Strancowi za  pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

     • "ŚNIADANIE DAJE MOC"

     • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

      Dlatego, podobnie jak w ubiegłych latach, w dniach 8 i 9 listopada uczniowie w Szkole Podstawowej w Kowalu wraz z wychowawcami i przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. W zorganizowaniu akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, wsparli uczniów rodzice. Były kolorowe kanapki, tosty i gofry. Zobaczcie sami.

     • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Takie sławy jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą, wzruszają oraz inspirują dzieci i dorosłych dookoła globu.

      Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek? Co roku 5. listopada animowani bohaterowie przypominają o sobie i zapraszają do wspólnego świętowania. W roku 2023 ten szczególny dzień łączy się z 100. rocznicą Disneya, więc zarówno dzieci jak i dorośli mają podwójną okazję do celebracji.

      Do dzisiejszego świętowania w naszej szkole przyłączył się Samorząd Uczniowski , którego członkowie odwiedzili dzieci z klas I-III i czytali im bajki . Spotkania te miały na celu integrację starszych uczniów z naszymi "maluchami". . Przebiegały one w bardzo miłej atmosferze, wszystkie dzieci słuchały z zaciekawieniem. Do zobaczenia za rok!

     • Święto Niepodległości  

     • 10 listopada w Szkole Podstawowej w Kowalu odbyła się uroczysta akademia z okazji sto piątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten bardzo ważny dla wszystkich Polaków dzień został uświetniony wykonaniem  pieśni patriotycznych, utworów fortepianowych oraz recytacją wierszy zawierających głęboką refleksję nad historią i współczesnością naszego kraju.

      Uroczystości patronowało motto, którego autorem jest Józef Piłsudski: ,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości”.

      O godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kowalu oraz Przedszkola Miejskiego w Kowalu w obecności burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego wspólnie odśpiewali pieśń ,,Mazurek Dąbrowskiego” w ramach inicjatywy ,,Szkoła do hymnu”.

      Odświętny nastrój podkreślały  także biało- czerwone dekoracje wykonane w salach lekcyjnych oraz kotyliony przypięte do stroju galowego.

     • ŚWIĘTO DYNI

     • 30 października w naszej szkole uczniowie wszystkich klas obchodzili Święto Dyni. Tego dnia przynieśli do szkoły dynie i ubrali się w kolorach pomarańczowym lub żółtym.

      Święto Dyni pozwoliło nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogaciło naszą wiedzę na ich temat. Uczniowie w swoich klasach wzięli udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Również podczas lekcji towarzyszyła im dynia - pomagała w liczeniu, czytaniu i rozwiązywaniu różnych zadań. Poza dyniowymi zabawami oraz dyniową nauką dzieci zajadały się dyniowymi babeczkami, ciastem dyniowym i wieloma innymi smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Bardzo dziękujemy !!!

       

     • Szkoła pamięta

     • SZKOŁA PAMIĘTA

      Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta".

      Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia młodzież z naszej szkoły odwiedziła miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.

      #SzkołaPamięta

     • Klasy VI w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku

     • 25 października w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spektaklu pt. "Świat fantasy". Przestawienie przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu zostało oparte na powieści J. R. R. Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Ta piękna opowieść o hobbitach, krasnoludach, elfach i smokach wywarła ogromne wrażenie na naszych szóstoklasistach także dzięki fantastycznym kostiumom i efektom specjalnym. Uczniowie na pewno zapamiętą, że w życiu ważna jest przyjaźń, odwaga i poświęcenie dla innych. Opowieść uczy także, że w każdym z nas może drzemać coś z wielkiego herosa.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17

    Numery wewnętrzne:

    -10-Sekretariat
    -11-Dyrektor Szkoły
    -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
    -13-Administracja
    -14-Księgowość
    -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20
    87-820 Kowal
    87-820 Kowal
    Poland
  • Logowanie