• Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja ta była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.                                                                                                                                        Z tej okazji w czwartek, 25 kwietnia 2024 roku w naszej szkole miała miejsce  uroczysta akademia poświęcona temu doniosłemu wydarzeniu. Uczniowie klasy Va pod kierunkiem pani Urszuli Bronikowskiej wzbogacili wiedzę historyczną koleżanek i kolegów dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. W przystępny sposób przekazali okoliczności powstania Konstytucji 3 Maja, a także jej założenia.              

      Patriotyczne wiersze i piosenki, zaśpiewane przez uczniów klas szóstych przygotowanych przez pana Roberta Stranca,  pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń.                                                          Po występach artystycznych pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska podziękowała uczniom  i nauczycielom, a widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

     • W Parku Wodnym „Suntago”

     • 26.04.2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Parku Wodnego „Suntago” we Wręczy. Jest to największy w Polsce tropikalny park wodny, podzielony na trzy tematyczne strefy (Relax i Saunaria stworzone z myślą o dorosłych oraz strefę zabawy Jamango, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych).

      W Jamango znajduje się ponad 30 zjeżdżalni o łącznej długości przeszło 3 km. Wśród nich jest najdłuższa w Europie zjeżdżalnia Jungle Eclipse o długości 320m. Na większości zjeżdża się na pontonach nawet w kilka osób naraz. W związku z tym pobyt w parku był okazją do wspaniałej integracji. Zjeżdżalnie niewątpliwie cieszyły się największą popularnością, dlatego do tych najdłuższych ustawiały się spore kolejki. Dla tych którzy nie chcieli zjeżdżać czekały jeszcze inne atrakcje, jak rzeka przygód, dzika rzeka z wodą termalną, miejsce do nauki surfingu czy ogromny basen z falami. Szaleństwom nie było końca. Zmęczeni uczniowie mogli odpocząć w jacuzzi lub na leżakach w otoczeniu prawdziwych tropikalnych palm.

      Młodzież wróciła z wyjazdu bardzo zadowolona!

     • ,,Ekologiczny Świat 2024”

     • ,,Ekologiczny Świat 2024”

      23 kwietnia 2024r. r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu XXIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Ekologiczny Świat”. W ramach tegoż konkursu przeprowadzono XIII edycję Powiatowego Konkursu Wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól”. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem o czym mogliśmy się przekonać i w tej edycji. Mieliśmy przyjemność  gościć uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych powiatu włocławskiego: Baruchowa, Grabkowa, Smólnika, Kruszyna, Chocenia, Nakonowa, Więsławic i Kowala, których serdecznie powitała dyrektor szkoły, p. Anna Prokopiak Lewandowska, wyrażając  radość z ponownego spotkania.  Spośród 46 uczestników, zmagających się z testem wiedzy, laureatami zostali:

      w kategorii I - uczniowie klasy I – III:

      1 miejsce – Natan Gawłowski SP Kowal

      2 miejsce – Olga Wilińska SP Baruchowo

      3 miejsce – Zofia Cichocka SP Kowal

      Wyróżnienie :  Zuzanna Wasilewska SP Smólnik

      w kategorii II – uczniowie klas IV – VI

      1 miejsce – Aleksandra Podlewska SP Kowal

      2 miejsce – Amelia Sierakowska SP Baruchowo

      3 miejsce – Marta Barańska SP Więsławice

      Wyróżnienia : Julia Politowska SP Kruszyn

      w kategorii III – uczniowie kl. VII -VIII

      1 miejsce – Kacper Listecki SP Nakonowo

      2 miejsce – Barbara Czaplicka SP Kowal

      3 miejsce – Jakub Wojtczak SP Choceń

      Wyróżnienia: Martyna Nowakowska SP Kowal

       

      Uczniowie prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy dotyczącej wybranych zwierząt łownych. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów i wyróżnionych dopiero po dogrywkach. W jury zasiadali: dyrektor SP w Kowalu,  przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku i przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego - myśliwy z KŁ nr 159 „Bór” oraz przedstawiciele szkół, biorących udział w konkursie.

      Już od trzynastu lat konkurs,, Ekologiczny Świat” i jego idea jest wspierana  nie tylko przez uczestników i ich opiekunów, ale również przez przyjaciół szkoły, do których należą:

      p. Eugeniusz Gołembiewski - burmistrz Miasta Kowal;

      p. Szymon Struciński – sekretarz Miasta Kowal

      p. dr. Maria Palińska Prezes Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku;

      p. Beata Pawlak - przedstawiciel Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, radna  Miasta Kowal

      p. Jadwiga Wiśniewska - przedstawicielka Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku;

      p.  Marcin Skibiński - skarbnik Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu;

      p. Maciej Ignaczak z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” i radny Miasta Kowal;

      p. Marcin Poliński - kierownik Inspektoratu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal;

      p. Anna Prokopiak Lewandowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu oraz p. Anna Szatkowska – wicedyrektor szkoły.

      Słodki poczęstunek zapewniła jak co roku Rada Rodziców przy SP w Kowalu. Uczniowie wraz z opiekunami w oczekiwaniu na wyniki konkursu mieli możliwość  obejrzenia filmu  w ,,Kinie za rogiem”. Dla uczestników  i gości zaśpiewały szkolne chórzystki, natomiast przepiękną dekorację stanowiły prace plastyczne  prezentujące  zwierzęta konkursowe: jelenia szlachetnego, lisa rudego i kaczki krzyżówki namalowane przez uczniów naszej szkoły.  Tradycyjnie wszyscy uczestnicy konkursu „Ekologiczny Świat” zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Kowal. Pani  Anna Prokopiak Lewandowska – dyrektor szkoły wręczyła podziękowania opiekunkom uczniów za profesjonalne przygotowanie ich do konkursu. Szczególne słowa podziękowania skierowała do uczniów, którzy przystąpili do testu,  gratulując ogromnej wiedzy.  Podziękowała fundatorom nagród za hojność i wspieranie szkolnych działań na rzecz ochrony przyrody. Słowa uznania skierowała do wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość. Wyrazy wdzięczności przekazała organizatorkom konkursu: p. Elżbiecie Czaplickiej, p. Emili Zasada, p. Barbarze Zielińskiej –Tomickiej za oprawę artystyczną, przedstawicielce Ligi Ochrony Przyrody Okręg Włocławek     p. dr. Marii Palińskiej , p. Maciejowi Ignaczakowi  z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór”  za pomoc w organizacji konkursu.

      Jeszcze raz  serdecznie wszystkim dziękujemy za pomoc, chęć udziału w naszym konkursie oraz za wszelkie wsparcie, którego doświadczamy już od trzynastu lat.

                                                                                                                                     Zapraszamy za rok!!!!!

       

       

       

     • Z wizytą w GWPK

     • W związku z kampanią VIII Spisu Bociana Białego w województwie kujawsko- pomorskim 18 kwietnia klasy IIa i IIb wraz z wychowawczyniami odwiedziły GWPK. Uczniowie wysłuchali wykładu,  obejrzeli film edukacyjny, mieli także możliwość przyjrzenia się z bliska dermoplastowi bociana białego. Oczywiście nie zabrakło dobrej zabawy, zagadek i upominków!

      Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie!

      #Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy w Kowalu

       

      Krystyna Krawiecka

      Monika Alabrudzińska

     • W trosce o czyste powietrze w Kowalu

     • 16 kwietnia 2024r. w sali, zwanej „zielonym sercem szkoły” odbyły się zajęcia z dorosłymi mieszkańcami Kowala dotyczące przeciwdziałania emisjom. Omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza, przyczyny i skutki niskiej emisji, w szczególności jej wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Porównywano jakość powietrza w różnych miejscach Kowala i dyskutowano na temat zasadności i opłacalności zastosowania źródeł energii odnawialnej do m.in. ogrzewania domów. Zademonstrowano pomoce dydaktyczne, które obrazowały zasady produkcji prądu przez OZE i promowano ekologiczne metody ogrzewania oraz zmiany nawyków wpływających na ograniczenie emisji. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o źródłach dofinansowania wyposażenia sali, w której odbywały się zajęcia. Zostali też obdarowani gadżetami, przekazanymi przez UM Kowal w ramach programu „Czyste powietrze”.

     • Pierwszaki w Toruniu

     • 11 kwietnia 2024r. klasy pierwsze rozpoczęły sezon wycieczek szkolnych wyjazdem do Torunia. Nasza przygoda rozpoczęła się o godzinie 7:45, kiedy to sprzed szkoły wyruszyliśmy w podróż autokarem. Pierwszym punktem naszej wycieczki był spektakl „Cudowna podróż” w Planetarium. Dzięki specjalnym projektorom wyświetlane tam były niezwykłe pokazy astronomiczne. Dzieci dowiedziały się o wielkości i budowie Wszechświata, poznały najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżyły sobie tajemnice planet i galaktyk. O godzinie11:00 rozpoczęliśmy warsztaty w Manufakturze Cukierków. Karmelarze szczegółowo opowiedzieli i pokazali  wszystkie etapy powstawania słodyczy: od gotowania karmelu i jego barwienia, aż po tworzenie oryginalnych wzorów. Dzieci mogły  dotknąć ciepłego karmelu. Każdy uczestnik miał okazję własnoręcznie ukręcić lizaka. Za uwagę i cierpliwość, dzieci zostały nagrodzone jeszcze ciepłymi karmelkami oraz lizakami, które własnoręcznie zrobiły. Następnie udaliśmy się  na spacer po Starówce. Pani przewodnik oprowadziła nas po najciekawszych zakątkach Torunia, gdzie zobaczyliśmy  m. in.   Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, Kamienicę Pod Gwiazdą, pomnik Kopernika, Flisaka, fontanny oraz pomnik osiołka. Po zwiedzaniu udaliśmy się na  posiłek do lubianej przez dzieci restauracji. Po posiłku pojechaliśmy do  Fortu IV. Jest  to przykład doskonale zachowanego obiektu fortecznego  Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Trasa zwiedzania wiodła nas poprzez część koszarową oraz podziemnymi tunelami. Weszliśmy również na porośnięte trawą  sklepienie fortu, skąd rozciągał się widok na okolicę. Ostatnim punktem naszej wycieczki były warsztaty piernikarskie, gdzie pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej pomocy kuchennej – poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Dzieci własnoręcznie przygotowały ciasto i uformowały swoje pierniki w specjalnych formach. Wypieczone toruńskie specjały każdy mógł zabrać na pamiątkę. Około godziny 16.30 nasza wycieczka dobiegła końca i ruszyliśmy w drogę powrotną do Kowala. Wrażenia z wycieczki na długo zostaną w naszej pamięci.

      Wychowawczynie klas pierwszych dziękują paniom Katarzynie Janickiej oraz Paulinie Ostrowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi.

     • Ekologiczny event

     • Ekologiczny event10 kwietnia 2024 r. w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku odbył się event ekologiczny „Razem dla czystego powietrza” zorganizowany przez miejscowy Okręg Ligi Ochrony Przyrodypod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta P. Marka Wojtkowskiego. W trakcie bardzo bogatego programu zaproszeni goście obejrzeli film przedstawiający historię i działalność Ligi Ochrony Przyrody, występy zespołu tanecznego Energy Dance i wokalnego Studia Piosenki Bella Voce, pokaz mody uczniów Technikum Chemicznego oraz prezentacje scenek ekologicznych przygotowanych przez Szkolne Koła Ligi Ochrony Przyrody. Uczennice naszej szkoły przygotowane przez p. Monikę Rosiak zaprezentowały wysoko ocenioną taneczną scenkę zatytułowaną „Zadbajmy o swój kawałek nieba”. Oczekiwanym punktem programu było podsumowanie konkursu „Mój Las”. W pierwszej kategorii wiekowej mieliśmy trzech laureatów. Główną nagrodę otrzymał Jan Rzadkowolski, drugie miejsce zdobył Antoni Jabłoński, a trzecie - Fabian Sociński.Podczas eventu w dolnym foyer dzieci i młodzież – członkowie Szkolnego Koła LOP prowadzonego przez p. E. Zasadę ,miały możliwość zapoznania się z bogatą ofertą stoisk edukacyjnych.

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby podkreślić potrzebę poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu, tak by mogły cieszyć się pełnią życia i by czuły się ważną częścią społeczeństwa. Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju.

      Aby przybliżyć zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem wychowawcy zaprezentowali w klasach film „Amazing things happen". Uczniowie uczestniczyli w pogadankach i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Na holu szkoły zawisła tematyczna gazetka. Dodatkowo cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Biegnij dla autyzmu”. Klasy młodsze pokonywały tor z przeszkodami, zaś starsze brały udział w biegu ulicznym. Główną ideą było wyrażenie solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Były pamiątkowe medale, ale zwycięzcą był każdy, kto pokonał wyznaczony dystans.

     • Mamy finalistę konkursu kuratoryjnego z biologii !!!

     • Z wielką przyjemnością informujemy, że uczeń klasy VII b naszej szkoły – Miłosz Skowroński uzyskał tytuł finalisty konkursu kuratoryjnego z biologii. Cieszy fakt tym bardziej, że Miłosz jest uczniem klasy siódmej i w trakcie przygotowań do poszczególnych etapów utrwalał, ale i również poszerzał wiedzę o treści, z którymi mierzył się pierwszy raz. W trakcie przygotowań wykazywał się dużą determinacją, motywacją i chęcią pogłębiania wiedzy biologicznej. Współpraca z Miłoszem niewątpliwie była efektywna i przyniosła wiele satysfakcji. Do konkursu ucznia przygotowywała pani Elżbieta Czaplicka.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Miła wiadomość

     • Tuż przed Wielkanocą nasza Szkoła otrzymała miłą wiadomość z Warszawy ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Decyzją Głównego Sądu Konkursowego XXXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży Szkolnej pod hasłem „Mój las” uczeń naszej szkoły, Jan Rzadkowolski uzyskał wyróżnienie w I kategorii wiekowej. Wcześniej jego praca plastyczna we Włocławskim LOP zajęła I miejsce. Jan dostał zaproszenie na uroczyste rozdanie nagród, które nastąpi 5 czerwca 2024 r. w Domu Technika NOT w Warszawie.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień bez plecaka

     • Amerykański No backpack Day, czyli "Dzień Bez Plecaka" w naszej szkole

      Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 22 marca.

      Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze a nawet wózki sklepowe. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje.

     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Nasza szkoła przystąpiła do programu "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Zachęcamy uczniów naszej szkoły do wsparcia akcji. Jeśli macie w domu zużyty, niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny przynieście go do naszej szkoły.

      Akcja będzie trwała od 1-19 kwietnia 2024 r.

      Miejsce zbiórki: SP Kowal (główne wejście do szkoły)

      UWAGA: W RAMACH AKCJI NIE ODBIERAMY TONERÓW ORAZ ŚWIETLÓWEK.

     • Pierwszy dzień wiosny klas Va i Vb w Aquaparku

     • 21.03.2024 r. miłośnicy wodnych atrakcji z klas piątych pod opieką wychowawczyń p. Marty Ziółkowskiej i p.Pauli Krawieckiej oraz p.Katarzyny Czerwińskiej wybrali się do Aquaparku w Kutnie.

      Dzieci miały do dyspozycji basen rekreacyjny o owalnych kształtach, dwie zjeżdżalnie wewnętrzne , dwa whirlpoole, czyli sześcioosobowe wanny do masaży wodno-powietrznych o podwyższonej temperaturze.oraz rwącą rzeczkę.

      Po wodnej zabawie uczniowie udali się do pobliskiej restauracji McDonald's na wspólny posiłek

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
   • Logowanie