• Włocławskie Targi Edukacyjne

     • W środę 22 marca 2023 w hali sportowej OSiR we Włocławku odbyły się kolejne Targi Edukacyjne. Dla młodzieży, która kończy w tym roku naukę w szkole podstawowej była to okazja do zapoznania się z ofertą szkół średnich z włocławskich szkół. Klasy VIII naszej szkoły również uczestniczyły w tej imprezie. Nasi uczniowie mogli porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami szkół ponadpodstawowych, zdobywając cenne informacje, które w niedługiej przyszłości pomogą im dokonać wyboru szkoły średniej.

     • Warsztaty dla rodziców i nauczycieli

     • Pan Robert Rejniak - SPECJALISTA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ, TRENER I SUPERWIZOR POLSKIEGO TOWARZYSTWA DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII, TERAPEUTA MOTYWUJĄCY POLSKIEGO TOWARZYSTWA TERAPII MOTYWUJĄCEJ

      szkolił dzis kadrę pedagogiczną naszej szkoły oraz przeprowadził prelekcję dla rodziców pt. 'Komunikacja z dzieckiem i z uczniem jako czynnik chroniący wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży'

       

     • Pierwszaki na zajęciach przyrodniczych w GWPK

     • 30 marca uczniowie klas pierwszych udali się do siedziby GWPK w Kowalu na zajęcia przyrodnicze. Tam czekała na nich przesympatyczna p. Beata Pawlak, która zaprosiła dzieci do obejrzenia filmu 3D ,, Tajemnice przyrody GWPK”. Następnie, został uruchomiony dywan wiedzy, który skrywał w sobie ogrom gier i zabaw edukacyjnych. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania. W związku z tym , że natura ma wyjątkowe właściwości polegające na doświadczaniu jej wszystkimi zmysłami, pierwszaki zostały poddane „aromaterapii”. Przeprowadzono quiz, w który polegał na odgadywaniu zapachów występujących w naturze. Dzieci przeszły też przez specjalną ścieżkę, gdzie własnymi stópkami odczuwały różne powierzchnie i różne faktury. Ostatnim punktem zajęć było wprowadzenie w tajniki modelowania 3D . Pierwszaki za pomocą długopisów bazujących na tej technice tworzyły rysunki zwierząt i roślin występujących na terenie parku. Ich inwencja twórcza oraz kreatywność nas bardzo zaskoczyła. Po skończonych zajęciach dzieci otrzymały nagrody – niespodzianki. Lekcja przyrody bardzo podobała się naszym uczniom. Długo dzielili się wrażeniami i spostrzeżeniami.

      Jeszcze raz dziękujemy p. Beacie Pawlak za wspaniałe zajęcia.

     • Wielkanocne wianki.

     • Wielkanoc dopiero za kilkanaście dni, ale uczniowie klasy IIIa już dziś poczuli magię nadchodzących Świąt. Zobaczcie sami jakie piękne wianki stworzyli na zajęciach w Laboratorium Przyszłości.

     • „Chcę oddychać czystym powietrzem”

     • SZKOLNE KONKURSY I DEBATA

      „Chcę oddychać czystym powietrzem”

      W ramach aktywnej realizacji Programu „Czyste Powietrze” uczniowie naszej szkoły sprawdzali swoją wiedzę w konkursie pod nazwą „Chcę oddychać czystym powietrzem” oraz prezentowali swoje zdolności w konkursie plastycznym pod tą samą nazwą. Konkursy zorganizowano zostały we współpracy z Urzędem Miasta w Kowalu. W dniu 23 marca 2023 r. nastąpiło wręczenie nagród w konkursach oraz debata na temat tego jak przekonać mieszkańców naszego miasteczka do dbania o czyste powietrze.

      W spotkaniu wzięli udział burmistrza Eugeniusz Gołembiewski, prezes LOP we Włocławku oraz dyrektor Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej dr Maria Palińska, p. Daniel Przybyszewski z Urzędu Miasta w Kowalu a także przedstawiciele Rady Seniorów, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu i Zespołu Szkół w Kowalu.

      Na początku uroczystości p. dyrektor A. Prokopiak-Lewandowska rozdała wraz z zaproszonymi gośćmi nagrody i dyplomy laureatom konkursów. W kolejne części zgromadzeni w auli szkoły uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji oraz wziąć udział w debacie na temat czystego powietrza.  Szczególne podziękowania należą się p. J. Wiśniewskiej, która przeprowadziła warsztaty oraz konkursy na terenie naszej szkoły. Ponadto w bardzo ciekawy sposób poprowadziła debatę zachęcając jej uczestników do dbania o jakość powietrza jakim oddychamy.

      WYNIKI KONKURSÓW

      • KONKURS WIEDZY „Chcę oddychać czystym powietrzem”

      Zgodnie z regulaminem konkursu test o czystym powietrzu rozwiązywali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Testy w poszczególnych grupach wiekowych były zróżnicowane pod względem ilości pytań oraz trudności i zakresu materiału. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: klasowym i szkolnym oraz w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie kl. I-III, uczniowie kl. IV-VI i uczniowie kl. VII-VIII. Podsumowując cały konkurs należy stwierdzić, że poziom wiedzy naszych uczniów dotyczący jakości powietrza oraz źródeł jego zanieczyszczeń jest bardzo wysoki. Podczas I etapu średni wynik szkoły uplasował się na poziomie blisko 80%. Najlepiej spisali się uczniowie klasy VIIIa ze średnią 87,5%, na II miejscu klasa IIIb ze średnią 86,6%, III miejsce zajęła kl. VIIa – średnia 84,5%. Przed przystąpieniem do testu konkursowego w każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia podczas których zostały omówione cechy czystego powietrza oraz źródła jego zanieczyszczeń.

      Klasowi liderzy wiedzy o czystym powietrzu brali udział w szkolnym etapie, podczas którego najwyższe miejsca zajęli:

      w kl. I-III

      I - Ola Podlewska z kl. IIIb

      II - Ewelina Lijecka z kl. IIIa

      III – Martyna Gawłowska z kl. IIb

      Wyróżnienia: Lena Ziółkowska z kl. Ia, Ola Gamalczyk z kl. IIIa, Adrian Wasielewski z kl. IIa, Miłosz Kwiatkowski z kl. IIa, Igor Wasielewski z kl. IIb, Dominik Kruszewski z kl. IIIa, Zuzia Czerwińska z kl. IIIb, Mateusz Korpusiński z kl. IIIb, Alan Kochowicz z kl. IIIb, Mikołaj Lewandowski z kl. IIIb, Milena Terpińska z kl. IIIb i Zosia Tomczak z kl. IIIb

      w kl. IV-VI

      I – Wojtek Grzesiak z kl. Va

      II – Igor Czarniak z kl. VIb

      Wyróżnienia: Weronika Zielińska z kl. Va, Michał Kitowski z kl. Va, Adrian Wałęsa z kl. VIb

      w kl. VII – VIII

      I - Adrianna Ostrowska z kl. VIIIa

      II – Tymoteusz Wdzięczny z kl. VIIIa

      III – Wiktor Pawlak z kl. VIIIa                              

       

      • Konkurs plastyczny „Chcę oddychać czystym powietrzem

      Na konkurs wpłynęło 75 prac plastycznych – 45 z kl. I-III i 30 z kl. IV-VI. kl. I-III

      I miejsce – Bartosz Miłkowski z kl. Ib

      II miejsce – Alan Czachowski z kl. Ib

      III miejsce - Zuzia Woźnica z kl. Ib

      Wyróżnienia: Antoś Jabłoński z kl. Ia, Nikodem Grzywacz z kl. IIIb, Zosia Świątkiewicz z kl. Ib, Marcel Kozierowski z kl. IIb, Amelia Rudzińska z kl. Ib

      Kl. IV-VI

      I miejsce – Martyna Nowakowska z kl. VIa

      II miejsce - Alicja Maciejewska z kl. IVb

      III miejsce - Laura Seklecka z kl. IVa

      Wyróżnienia: Weronika Piszczan z kl. Va, Kornelia Walczak z kl. Vb, Michalina Walczak z kl. Vb

      Gratulujemy

      Serdeczne podziękowania dla Burmistrza miasta Kowal za objęcie inicjatwy swoim partonatem i ufundowanie nagród.  

       

       

       

       

     • Mamy Laureata w Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach

     • JULIA WIETRZYKOWSKA ZAJĘŁA 3 miejsce !!!

       

       

      Uczennica naszej szkoły Julia Wietrzykowska zdobyła tytuł laureata w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE INTERDYSCYPLINARNYM O WIELKICH POLAKACH. Julia uplasowała się na podium zajmując 3 miejsce. To ogromny sukces.

      Konkurs o Wielkich Polakach organizowany jest już od kilkunastu lat. W tym roku uczniowie z całego województwa kujawsko-pomorskiego zmagali się z tematem Mikołaj Kopernik i jego czasy. Zadania konkursowe na każdym etapie (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim) obejmowały wybrane wiadomości i umiejętności wymienione w podstawie programowej z historii, wos-u, geografii i języka polskiego oraz z religii.  Konkurs organizowany jest przez Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku a wśród jego współorganizatorów znajdują się Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

      Julia przeszła śpiewająco wszystkie etapy wykazując się znakomitą wiedzą w różnych przedmiotów. W ostatnim etapie wojewódzkim zdobyła 89 punktów plasując się na trzecim miejscu spośród niemal 800 uczniów, z całego województwa kujawsko-pomorskiego, którzy wzięli udział w konkursie.

      Jesteśmy z Julii bardzo dumni i składamy jej a także jej opiekunowi p. Pauli Krawieckiej ogromne gratulacje.

       

       

     • Wicemistrzostwo w piłce siatkowej

     • Brawo NASI

      Wielkie gratulacje od całej społeczności szkolnej.

      W dniu 20.03.2023 r. w Toruniu odbył się Ćwierćfinał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej organizowany przez Szkolny Związek Sportowy, w którym dziewczęta klas 8 SP Kowal zdobyły wicemistrzostwo. W turnieju spotkały się 4 drużyny.

      Opiekun - p. B. Snopkowska.

      Zawodniczki:

      Hania Seklecka

      Zosia Seklecka

      Oliwia Sobczak

      Ada Ostrowska

      Julia Korpusińska

      Natalia Wilczyńska

      Łucja Targas

      Daria Górczyńska

     • PRZYWITALIŚMY WIOSNĘ

     • W dniu 21 marca uczniowie naszej szkoły tradycyjne przywitali wiosnę nad jeziorem Dzilno. Mimo, iż słońce z ogromnym trudem próbowało przebić się przez zachmurzone niebo, uczniowie spędzili miło i radośnie czas na leśnej polanie. Najmłodsi uczniowie szukali zwiastunów wiosny nasłuchując śpiewu ptaków, obserwując rośliny czy pojawiające się miejscami mrówki. Nad jeziorem, jak co roku, czekało na uczniów rozpalone ognisko, nad którego płomieniami dzieci piekły kiełbaski ufundowane przez Nadleśnictwo. Naszym uczniom dotrzymywał towarzystwa p. Maciej Ignaczek z Koła Łowieckiego od lat współpracujący z naszą szkołą.

      W międzyczasie odbył się również Leśny Bieg Przełajowy. Trasa prowadziła drogami leśnymi, więc sportowcy musieli uważać na wystające korzenie drzew, kamienie i inne przeszkody. Na mecie na każdą pierwszą trójkę zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych czekały medale: złoty, srebrny i brązowy.

      Dzieci miały dziś okazję spędzić w miłym towarzystwie swoich kolegów i przyjaciół czas na łonie przyrody. Miejmy nadzieję, że w kolejnych dniach słońce wyjrzy wysoko na niebo, abyśmy w pełni mogli cieszyć się wiosną.

     • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

     • 16 marca 2023 roku w naszej szkole, o godzinie 9.00 po raz kolejny, odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.

      Polska edycja konkursu prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym celem konkursu jest popularyzacja matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych do wspólnej, intelektualnej oraz międzynarodowej zabawy.

      Do konkursu przystąpiło 54 uczniów z naszej szkoły. Konkurs przeprowadzony był w następujących kategoriach:

      • Żaczek - klasy 2. szkół podstawowych;

      • Maluch - klasy 3. i 4. szkół podstawowych;

      • Beniamin - klasy 5. i 6. szkół podstawowych;

      • Kadet - klasy 7. i 8. szkół podstawowych;

      Każdy uczestnik KonkursuKangur Matematyczny 2023 otrzymał układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego albo inny wariant układanki przestrzennej. Na wyniki musimy cierpliwie poczekać.

      Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki !!!

     • Jak drugoklasiści chcieli zostać strażakami…

     • 15.03.2023 r. uczniowie klas drugich wybrali się do remizy Ochotniczej Staży Pożarnej w Kowalu. Na spotkaniu omówione zostały zagadnienia związane z pracą strażaków, przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wezwać staż pożarną, oraz przypomniały numery alarmowe. Największe zainteresowanie wzbudziły wozy bojowe oraz łódź. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiania wyposażenia jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy. Każde dziecko mogło obejrzeć i przymierzyć hełm strażacki. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyli cenną wiedzę dotyczącą wielozadaniowej, odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze. Dziękujemy strażakom za gościnę, a panu Robertowi Majewskiemu za ciekawą pogadankę i prezentację.

     • Spotkanie z ratownikiem medycznym

     • U człowieka, który nie oddycha  przez około 4 minuty, dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu spowodowanych jego niedotlenieniem. To jedna z cennych informacji, jakie przekazał ratownik medyczny Pan Zbigniew Ziółkowski, który odwiedził uczniów klasy VI b dnia 09 marca 2023r. Głównym celem  spotkania było przekazanie informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy  oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. To trzygodzinne spotkanie zostało wzbogacone przygotowaną przez ratownika prezentacją dotyczącą zasad pierwszej pomocy: ocena bezpieczeństwa, przytomności ,wezwanie pomocy, udrożnienie dróg oddechowych, ocena oddechu, telefon alarmowy, postępowanie zależne od stanu poszkodowanego. Poznaliśmy zasady udzielania pomocy  w przypadkach:  zadławień, złamań, padaczki, masywnych krwotoków . Po części teoretycznej przyszedł czas na wykorzystanie wiedzy w praktyce. Dzieci wcielając się w rolę poszkodowanego i udzielającego pomocy mogły przećwiczyć zaprezentowane przez ratownika zasady postępowania w różnych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacjach. Dowiedzieliśmy się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej.  Każdy  otrzymał swoją szansę na spróbowanie sił, ćwicząc pozycję boczną ustaloną, resuscytację z wykorzystaniem  fantoma,  unieruchamianie kończyn, bandażowanie ran, udrożnienie dróg oddechowych.

      Były to niezwykłe warsztaty, które uwrażliwiły wszystkich na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wzbogaciły w wiedzę i umiejętności, jakie niewątpliwie należy utrwalać . Mamy nadzieję, że nikt nie znajdzie się w sytuacji potrzeby udzielenia takiej pomocy, ale każdy będzie do niej przygotowany.

                                                                                     Dziękujemy!

     • Dzień Kobiet

     • Dnia 8 marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dedykowana wszystkim paniom i koleżankom, w związku z obchodzonym Międzynarodowym Dniem Kobiet.

      Do auli szkoły oprócz pań, panienek i dziewczynek przybyli przedstawiciele organu prowadzącego oraz przewodnicząca Rady Rodziców.

      Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IVa i IVb, którym towarzyszył chór szkolny pod kierownictwem p. Barbary Zielińskiej-Tomickiej. Występ wsparli również swoim śpiewem uczniowie kl. V , których przygotował p. Robert Stranc.

      Scenariuszem i koordynacją całego show zajęła się p. Marta Ziółkowska i p. Barbara Zielińska-Tomicka, która zadbała również o piękną dekorację w auli szkoły.

      W roli konferansjera wystąpił pełen profesjonalizmu i wdzięku uczeń klasy VIIIa Wiktor Pawlak.

      Zaprezentowany przez uczniów program wywołał wiele uśmiechu i radości na twarzach naszej piękniejszej części społeczności szkolnej.

      Pan Eugeniusz Gołembiewski burmistrz naszego miasta życzył Paniom, aby każdy dzień w roku przynosił im uśmiech, radość i zadowolenie. Dyrektor Szkoły p. Anna Prokopiak-Lewandowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wspaniałego muzyczno-tanecznego koncertu.

     • Wizyta w teatrze

     • 7 marca uczniowie klas drugich gościli w Teatrze Impresaryjnym, aby tym razem z wysokości balkonu podziwiać niezwykle udany spektakl, opracowany na podstawie bajki chętnie oglądanej przez ich rodziców i dziadków. Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia wystawił bajkę o nieprzemijających wartościach wychowawczo-edukacyjnych p.t. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Z dużym zainteresowaniem dzieci śledziły przygody rozbójnika Rumcajsa, jego żony Hanki i syna Cypiska, którzy walczyli o zachowanie przyrody Rzacholeckiego lasu. Wspaniała gra aktorów wprowadzała młodych widzów w doskonały humor, a barwne, nierzadko baśniowe, postacie (wiewiórki, wodnika, pająka) przyciągały uwagę kolorowymi strojami i efektami specjalnymi. Z teatru uczniowie wynieśli niezwykle cenne przesłania stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

     • Nowe stroje sportowe dla szkoły...

     • Dzięki wsparciu Rady Rodziców uczniowie naszej szkoły otrzymali nowe stroje sportowe. Drużyny reprezentujące w zawodach zewnętrznych naszą szkołę będą występować w nowych jednolitych strojach z logiem naszej szkoły. Mamy nadzieję na kolejne sukcesy sportowe.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za wspieranie uczniów i szkoły...

     • Spotkanie z myśliwym

     • W czwartek, 02.03.2023r w związku ze zbliżającym się konkursem "Zwierzęta naszych lasów, pól i łąk" naszą szkołę odwiedził myśliwy p. Maciej Ignaczak.

      Dzieci podczas prelekcji dowiedziały się, na czym polega specyficzny język myśliwych, usłyszały wiele anegdot i ciekawostek na temat żurawia, jelenia czy wilka. W trakcie spotkania pan myśliwy zaprezentował nam trofea myśliwskie – m.in. poroże jelenia.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17

     Numery wewnętrzne:

     -10-Sekretariat
     -11-Dyrektor Szkoły
     -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
     -13-Administracja
     -14-Księgowość
     -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20
     87-820 Kowal
     87-820 Kowal
     Poland
   • Logowanie