• Klasowe spotkania świąteczne

     • 22 grudnia uczniowie klasy 4a i 4b wraz z chórem szkolnym przedstawili szkolne jasełka, wprowadzając nas w świąteczny nastrój. Wszyscy aktorzy z zaangażowaniem i przejęcie, odegrali swoje role. Na koniec pani dyrektor złożyła wszystkim zebranym świąteczne i noworoczne życzenia.
      W klasach także trwały przygotowania do tego szczególnego dnia. Dekorowaliśmy tablice oraz wigilijne stoły, na których – dzięki Rodzicom pojawił się poczęstunek. Dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy oraz składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. 

      Panowała wspaniała, świąteczna atmosfera.

     • Z wizytą w ŚDS

     • We wtorek 19 grudnia delegacje z klasy IVa i VIa wyruszyły do Środowiskowego Domu Samopomocy. Z okazji nadchodzących Świąt uczniowie obdarowali pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi bombkami. Były uściski i łzy szczęścia. Od mieszkańców ŚDS w podziękowaniu otrzymaliśmy ręcznie robione mikołaje i słodkości. Okazuje się, że „każdy może zostać Świętym Mikołajem”.

      Był to kolejny projekt zrealizowany w ramach akcji „Każdy inny – wszyscy równi” – koordynatorzy A. Grześ i K. Czerwińska.

      Dziękujemy p. R. Strancowi za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

       

     • UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

     • Zachęcamy do zapełnienia kącika czytelniczego książkami do swobodnej wymiany.W naszej szkole powstał niecodzienny kącik czytelniczy wyposażony w wygodne kanapy oraz zjawiskową półkę na książki w kształcie drzewa. Półka na razie jest pusta, ale mamy nadzieję, że w szybkim czasie zapełni się książkami, którymi nasi uczniowie zechcą podzielić się ze swoimi kolegami.To wszystko w ramach akcji UWOLNIJ KSIĄŻKĘ, którą postanowiliśmy rozpropagować w naszej szkole.Drodzy uczniowie zachęcamy, abyście przynieśli książki, które już przeczytaliście, aby dalej mogły powędrować do waszych kolegów...Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane.Przesyłamy szczególne podziękowania dla Rady Rodziców za wsparcie finansowe tej inicjatywy.

     • Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych

     • Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia klasy 2b,4a,4b,5b oraz 6b pod opieką Pani Moniki Rosiak wzięły udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia w języku angielskim. Zostały one wysłane do uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie k.Włocławka, a na początku grudnia kartki od naszych rówieśników dotarły również do nas. Taka wymiana pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej mogliśmy również wykorzystać w praktyce to, czego uczymy się na j. angielskim. W przyszłym roku z pewnością będziemy chcieli to powtórzyć.

     • Podsumowanie zbiórek ekologicznych

     • W Szkole Podstawowej w Kowalu po raz kolejny zorganizowano ekologiczną zbiórkę makulatury, butelek PET oraz kasztanów. Celem tej szlachetnej inicjatywy jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do ochrony środowiska przez pozyskiwanie surowców wtórnych. Pani wicedyrektor Anna Szatkowska wspólnie z p. Emilą Zasadą podsumowały zbiórki i w czwartek 14 grudnia wręczyły nagrody wszystkim zaangażowanym uczniom. Najbardziej aktywnymi działaczami na rzecz ekologii zostali:

      Aleksandra Podlewska 2421szt. butelek i 48 kg kasztanów,

      Joanna Strzelecka 2075 szt. butelek,

      Gabriel Rejwerski 1400 szt. butelek,

      Oliwier Wałęsa 1180 szt. butelek i 60 kg makulatury,

      Stanisław Sadowski 1076 szt. butelek,

      Zofia Osmałk 1020 szt. butelek,

      Aleksandra Gamalczyk 926 szt. butelek,

      Filip Ślepek 915 szt. butelek i 115 kg makulatury,

      Michalina Orzelska 863 szt. butelek, 96 kg makulatury i 79 kg kasztanów,

      Julia Jonata 848 szt. butelek,

      Wiktoria Sylwerska 722 szt. butelek, 54 kg makulatury i 25 kg kasztanów,

      Gabriela Kowalczyk 250 kg kasztanów,

      Zuzanna Jakubowska 300 kg makulatury,

      Laura Seklecka 200 kg makulatury,

      Weronika Piszczan 200 kg makulatury,

      Szymon Szydłowski 200 kg makulatury.

      W zbiórki zaangażowało się wielu uczniów, a najbardziej aktywną klasą została 3b i w nagrodę uda się na seans do Kina za Rogiem.

      Wszystkie piękne nagrody, które wywołały uśmiech na twarzach dzieci zostały ufundowane przez Radę Rodziców oraz Urząd Miasta w Kowalu.

      Zachęcamy gorąco do udziału w zbiórkach w najbliższym roku szkolnym.

     • Spektakl, który zapadł w pamięć

     • Uczniowie klas czwartych pod opieką pań: Urszuli Bronikowskiej, Anety Grześ, Marzeny Rynieckiej, Barbary Snopkowskiej  18 grudnia br. udali się do teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze oraz integracja zespołów klasowych.

      Aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku przedstawili skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Ebenezera Scrooge’a, który większość życia spędził w prowadzonym przez siebie kantorze. Był nieczuły na potrzeby innych i dbał jedynie  o pomnażanie swojego majątku. Zgorzkniały samotnik nie zamierzał poddać się nastrojowi radości i serdeczności przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, dopóki nie odwiedziły go duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Wigilii. Niespodziewani goście uświadomili bohaterowi smutną prawdę – życie w rozgoryczeniu i oddaleniu od ludzi spowodowały, że zgubił po drodze swoją życiową mądrość i zdolność przeżywania emocji.

      Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły na połączenie realistycznego świata spowitego mgłą Londynu końca XIX wieku z przedświąteczna atmosferą bożonarodzeniową. Zaangażowani emocjonalnie widzowie towarzyszyli głównemu bohaterowi na niezwykłej drodze wewnętrznej przemiany i odkrycia, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jakie jest prawdziwe znaczenie świąt Bożego Narodzenia.

      Dzieci spędziły w teatrze wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci. Brawa i owacje na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania za niezapomniane przeżycia i wrażenia. 

     • Piernikowe warsztaty

     • 14 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 3B wzięli udział w zajęciach dekorowania pierników, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. Kolorowanie pierniczków to wspaniałe zajęcie szczególnie w okresie przedświątecznym. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób zrobić i zabarwić lukier oraz efektownie udekorować ciasteczka. Dodatkowymi atrakcjami była świąteczną mini sesję fotograficzną i poczęstunek. Dzieci podziękowały za inspirujące i smakowite zajęcia organizatorom, szczególnie mamie swojej koleżanki p. Andżelice Kopczyńskiej, która zainicjowała to wspaniałe spotkanie.

     • Klasa VI b na lodowisku

     • 11 grudnia uczniowie klasy VI b uczestniczyli w wyjeździe przedświątecznym do Włocławka na lodowisko OSiR. Szóstoklasiści przyjemnie spędzili czas na zabawach ruchowych, ucząc się jazdy na łyżwach lub doskonaląc tę umiejętność. Zmęczeni łyżwiarze zakończyli wycieczkę posiłkiem w ulubionej restauracji.

      Młodzież opieką otoczyli p. Lucyna Guziejewska i p.Vitalii Shvets .

     • Lodowisko

     • 8 grudnia uczniowie klasy 6a pod opieką Pani Katarzyny Czerwińskiej i Pani Moniki Rosiak spędzili miłe przedpołudnie na lodowisku we Włocławku. Był to wyjazd mikołajkowy, który pozwolił klasie bardziej się zintegrować i aktywnie spędzić czas .

     • Tajemnice Świętego Mikołaja

     • 8 grudnia 2023 uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami byli w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku na przedstawieniu pod tytułem ,,Tajemnicze przypadki świętego Mikołaja”. Opowiada ono o tym, jak w mikołajowej krainie, niespodziewanie pojawia się reporter pewnej gazety, który chce opisać największe sekrety świętego Mikołaja. Napotkane przez niego Elfy opowiadają historie z życia dobrotliwego dziadka – o tym jak był na dzikim zachodzie, czego nauczył piratów, którzy Go porwali, w czym pomógł ufoludkom. Reporter, tak angażuje się w pisanie o ciekawostkach, że zapomina o istocie Bożego Narodzenia. Na szczęście Święty Mikołaj pomaga mu odzyskać wiarę w magię świąt. Spektakl przepełniony humorem, piosenkami i ciepłem nadchodzących świąt bardzo spodobał się młodym widzom.

     • Park Trampolin

     • 7 grudnia 2023 roku, uczniowie z klasy IV a i IV b pod opieką pani B. Snopkowskiej, A. Grześ, M. Rynieckiej i A. Sadowskiej, w ramach prezentu mikołajkowego odwiedzili Park Trampolin Jump Heaven we Włocławku.

      Przed wejściem na trampoliny dzieci miały krótką rozgrzewkę pod okiem instruktorów, aby bezpiecznie mogły korzystać z różnych trampolin (sportowych i rekreacyjnych), wykonując salta, skacząc do basenu z gąbkami, czy na poduszki powietrzne i nie doznać kontuzji.

      Po 2 godzinach świetnej zabawy dzieci pod opieką pań nauczycielek udały się na posiłek do McDonald’s. Myślę, ze uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni ale zadowoleni z aktywnego spędzenia czasu.

     • Z wizytą w teatrze

     • 04 grudnia 2023 r. uczniowie klas VII i VIII a udali się do Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku na spektakl pt. ,,Opowieść wigilijna” przygotowany przez młodych aktorów Teatru ,,Skene”.

      Adaptacja ponadczasowego opowiadania Charlesa Dickensa spodobała się młodym widzom. Uczniowie z uwagą śledzili przygody głównego bohatera, który pod wpływem trzech duchów przeżył niezwykłą przemianę. Piękna muzyka, oryginalne kostiumy i ciekawe rozwiązania techniczne wprowadziły wszystkich w świąteczny nastój.

      Młodzież zyskała okazję, by porównać adaptację sceniczną z utworem literackim. Przekonała się, że optymistyczna wymowa tekstu kultury skłania do refleksji i dostarcza odbiorcom wielu pozytywnych emocji.

     • MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

     • Turniej Mikołajkowy w Siatkówkę-Kiermasz Słodkości-Wizyta Mikołaja

      Społeczność naszej szkoły bardzo lubi 6 grudnia - Mikołajki. Zwiastują one nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji na terenie naszej szkoły od samego rano jest gwarno i tłoczno a na buziach dzieci poprzebieranych w świąteczne stroje gości uśmiech.

      W tym roku tradycyjne, do wszystkich dzieci, przyjechał Św. Mikołaj, który wraz z dwoma aniołkami rozdał słodkie czekolady. Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki prezent.

      Równolegle na sali gimnastycznej rozegrano TURNIEJ MIKOŁAJKOWY O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. Gościliśmy u siebie Szkołę Podstawową w Kruszynie i Szkołę Podstawową w Brześciu Kujawskim. Uczniowie z klas 5-8 w miłej świątecznej atmosferze rozegrali Turniej Siatkówki. Rywalizacja była fair play a emocji nie brakowało. Wszytskie drużyny były mocno dopingowane przez swoich kolegów.

      Samorząd Uczniowski zorganizował ponadto KIERMASZ SŁODKOŚCI. Rodzice z każdej klasy przygotowali wspaniałe świąteczne wypieki: pączki, babeczki, lukrowe bałwanki, lizaki na patyku, którymi w przerwach mogli częstować się uczestnicy turnieju i kibicujący im uczniowie.

      Na zakończenie zawodów nagrody: puchar, medale, dyplomy oraz mikołajowe czapeczki rozdała pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska.

      W kategorii dziewcząt puchar dyrektora szkoły w I Turnieju Mikołajkowym zdobyła Szkoła Podstawowa w Kruszynie, II miejsce Szkoła Podstawowa w Brześciu Kujawskim a miejsce III Szkoła Podstawowa w Kowalu.

      W kategorii chłopców I miejsce i Puchar Dyrektora dla Szkoły Podstawowej w Kowalu, II miejsce także SP Kowal drużyna 2, zaś trzecie miejsce Brześć Kujawski.

      Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy.

      Składamy też najserdeczniejsze podziękowania organizatorom: p. B. Snopkowskiej, p. J. Owsianowskiemu. Dziękujemy za wsparcie w sędziowaniu p. T. Narazińskiemu.

      Podziękowania należą się także opiekunom SU p. K. Janickiej i p. P. Ostrowskiej oraz wszystkim zaangażowanym w dzisiejszy dzień uczniom.

     • Lekcja Nie Z Tej Ziemi! Czy można kupić działkę na księżycu?

     • 6 grudnia w ramach lekcji geografii uczniowie klasy 5a uczestniczyli w ,,Lekcji nie z tej Ziemi " organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik, oraz ESERO Polska. Tematyka kosmiczna jest niezwykle ciekawa dla młodzieży, która aktywnie uczestniczyła w lekcji. Prowadząca on-line zajęcia p. adw. dr Barbara Skardzińska poszukiwała z uczniami odpowiedzi na pytanie - Czy można kupić działkę na księżycu oraz zaprezentowała drogę zawodową jaką musi pokonać adwokat. P. dr Barbara Skardzińska w 2018 r. otrzymała pierwszy w Polsce tytuł doktora nauk prawnych ze specjalnością prawo kosmiczne. Studiowała lub prowadziła badania naukowe w ponad dwudziestu ośrodkach na świecie, a za swoją działalność naukową otrzymała szereg wyróżnień i nagród.

      Uczniowie prezentowali stanowiska pięciu państw min. Ameryki, Rosji, Chile, Serbii odnośnie własności księżyca. Każde państwo przyjmuje inne stanowisko, ale prawo kosmiczne chroni księżyc, który nie należy do nikogo. Na chwilę obecną nie można posiadać wytyczonej działki na Księżycu.

      Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje programu i spotkania z naukowcami.

      Dziękujemy p. E. Zasadzie za zaangażowanie szkoły w ciekawy, niestandardowy projekt.

     • ZABAWY ANDRZEJKOWE

     • 30 listopada b.r. w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasy młodsze mogły skorzystać z doświadczenia wróżek i wróżbitów z Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. I to nie koniec atrakcji, które w tym dniu były zorganizowane dla naszych uczniów.

      Po wróżbach nadszedł czas zabawy i tańców. DJ Dawid zapewnił nam wiele atrakcji a dzieci z wielką radością uczestniczyły w dyskotece. Dzień zakończyła popołudniowa dyskoteka dla klas starszych i wspólny poczęstunek, bez którego o wiele trudniej byłoby przeżyć tak długi, obfitujący w emocje i dobrą zabawę dzień. O strawę dla ciała, jak zwykle zadbały mamy z Rady Rodziców, którym pragniemy serdecznie podziękować.

     • Komunikacja z dzieckiem. Jak rozmawiać z własnymi dziećmi?

     • „Bądźmy mądrymi rodzicami najlepszymi przyjaciółmi, zapewnijmy swoim dzieciom komfort psychiczny aby czuły się bezpiecznie. Od najmłodszych lat uczmy zasad, reguł społecznych poprzez własne działanie i własny przykład”.

      W miniony czwartek 23 listopada b.r.. odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym mieliśmy zaszczyt gościć Panią Izabelę Piotrowską, Annę Wilińską i Aleksandrę Wilińską. Nasi goście przybyli do nas, aby porozmawiać z rodzicami, podzielić się swoimi doświadczeniami na temat rozwoju dziecka.

      Pani Iza Piotrowska - neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta AAC, założycielka Ośrodka Terapii Neurorozwojowej "Poczuj Sam” (www.poczujsam.eu ) w bardzo przystępny sposób przeprowadziła warsztaty dla rodziców nt. akceptacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz komunikacji z dziećmi. Pani Anna Wilińska – rodzic dziecka ze spectrum autyzmu opowiedziała rodzicom w własnego doświadczenia, w jaki sposób wspierała swoją córkę podczas edukacji szkolnej.

      Dziękujemy bardzo serdecznie w imieniu całej społeczności szkolnej za bardzo cenne doświadczenie zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Liczymy, że spotkanie to przyczyni do większego wsparcia ze strony nauczycieli jak i rodziców, dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
   • Logowanie