• Rozdanie nagród w grze historycznej

     • 19 maja 2023 r. nastąpiło rozdanie nagród za udział w grze historycznej z kodami QR "Śladami dziedzictwa króla Kazimierza Wielkiego":

      I miejsce - Daniel Mielczarek kl. 4 a

      II miejsce - Wiktor Kozakiewicz kl. 8 c

      III miejsce - Kornel Pawlak kl. 8 c

      To już kolejna edycja gry z kodami QR, którą nasi uczniowie bardzo lubią. W tym roku wzięło w niej udział ponad 70 osób, co bardzo nas cieszy :)

     • Muffinkowy zawrót głowy na języku angielskim w klasie 1a

     • Temat o angielskich słodyczach był świetną okazją do świętowania muffinkowej lekcji języka angielskiego.

      Dzieci nauczyły się śpiewać znaną wszystkim małym mieszkańcom Wysp Brytyjskich piosnkę "Do you know the Muffin Man?", wzięły udział w klasowym konkursie plastycznym na najpiękniejszą muffinkę oraz zajadały się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców.

      To była pyszna i pełna pozytywnych emocji lekcja.

      M.Z

     • Klasy 5 a i 5 b na wycieczce

     • Morza szum, ptaków śpiew ….

      Fotorelacja z pierwszego dnia dwudniowej wycieczki klas Va i Vb nad Bałtyk.

      Westerplatte- Gdańsk- Sopot- Półwysep Hel- Gdynia

     • Lekcja angielskiego z okazji koronacji Karola III

     • Kolejka do tronu dobiegła końca – Karol III koronowany na króla Wielkiej Brytanii

      Sobotnia koronacja Karola III jest historycznym wydarzeniem dla Wielkiej Brytanii i całego świata. Jak wiadomo, ceremonia koronacyjna ma wiele tradycyjnych elementów, które sięgają czasów panowania królowej Wiktorii.

      Zaczęła się ona od przysięgi, którą złożył nowy władca przed duchowieństwem i przedstawicielami rządu. Następnie król otrzymał insygnia władzy, w tym koronę, berło i jabłko, a także odmówił modlitwę.

      Karol III jest jednym z najdłużej oczekiwanych królów w historii Wielkiej Brytanii. Jego życiorys jest dobrze znany publiczności. Karol urodził się jako książę Karol w 1948 roku i od urodzenia znajdował się w kolejce do tronu. Studiował na uniwersytetach w Cambridge i w Australii.

      Po śmierci swojego dziadka, króla Jerzego VI, w 1952 roku, jego matka, królowa Elżbieta II, objęła tron. Od tego czasu Karol był wychowywany z myślą, że kiedyś sam stanie na czele kraju.

      Koronacja Karola III była bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkiej Brytanii. Tysiące ludzi zaplanowało swoją podróż do Londynu, aby zobaczyć ceremonię na własne oczy. To wyjątkowa okazja, aby obserwować, jak dziedzictwo przeszłości łączy się z teraźniejszością i przyszłością.

      Ceremonia koronacyjna to nie tylko ważne wydarzenie dla Wielkiej Brytanii, ale także dla całego świata. Telewizyjne transmisje z tego wydarzenia obejrzały miliony ludzi na całym globie. Wielu ludzi, szczególnie Brytyjczyków, czekało na ten dzień przez długi czas i w końcu doczekali się tego, aby zobaczyć swojego nowego króla.

      Dzisiejsze lekcje j.angielskiego poświęcone były Koronacji Króla Karola III. Uczniowie klas starszych poznali historię rodziny królewskiej , obejrzeli film z ostatniej koronacji, która odbyła się 70 lat temu i fragmenty z tej sobotniej, dowiedzieli się nieco więcej o insygniach królewskich oraz o zmianach jakie w Wielkiej Brytanii zachodzą.

      Zajęcia wraz z nauczycielką języka angielskiego p. Martą Ziółkowską współprowadził David Trojanowski, uczeń kl. 7a, który przez 13 lat mieszkał w Anglii i tam chodził do szkoły.

      David wcielił się dzisiaj również w rolę Króla Karola III, czym zachwycił zwłaszcza naszych najmłodszych uczniów

      Przypomnijmy, że David jest finalistą prestiżowego wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego organizowanego przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.

      W konkursie chłopiec wykazał się ogromną wiedzą z historii, geografii i kultury krajów anglojęzycznych.

     • Spotkanie z komendantem Komisariatu Policji w Kowalu

     • 18 maja odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas VI i VII z komendant Komisariatu Policji w Kowalu Panią Moniką Sroką. Policjantka wyjaśniła, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie w różnych sytuacjach, które mogą się przydarzyć uczniom. Na spotkaniu zostało poruszonych wiele ważnych tematów dotyczących spraw młodzieży, tj.: hejt internetowy, przebywanie poza domem w nieodpowiednim miejscu i czasie, używki itp. Pani komendant wyjaśniła proces postępowania wobec młodzieży w sprawach, które rozpatrywane są przez Sąd Rodzinny i dla Nieletnich. Dziękujemy za pouczającą lekcję.

     • Lekcja w lesie

     • W piątek 26 maja uczniowie klas trzecich wyjechali na lekcję przyrody do lasu nad jezioro Dzilno. Pod przewodnictwem p. Jadwigi Wiśniewskiej, z wielkim zainteresowaniem poznawali tajniki natury: warstwy lasu i odpowiadające im rośliny, ciekawostki z życia zwierząt, oglądali różne gatunki drzew liściastych i iglastych oraz krzewy i rośliny zielne. Następnie uczniowie wyposażeni w lornetki, lupy i materiały ilustracyjne pracowali w grupach, uzupełniając karty obserwacji. Wszyscy wspaniale sobie poradzili. Po wspólnej lekcji i wędrówce po lesie, uczniowie upiekli kiełbaski na specjalnie przygotowanym miejscu w pobliżu jeziora. Do szkoły dzieci wróciły pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń. Była to dla nich żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła im na bezpośredni kontakt z naturą.

      Dziękujemy p. Jadwidze Wiśniewskiej za wspaniale przygotowane zajęcia, a Rodzicom za smakołyki na ognisko.

     • Klasa III a z wizytą w Urzędzie Miasta

     • 22 maja uczniowie klasy III a odwiedzili Urząd Miasta w Kowalu. Wizyta miała na celu zapoznanie młodych mieszkańców naszego miasta z zadaniami realizowanymi przez Burmistrza i poszczególne referaty urzędu. Na początek uczniowie zostali przyjęci przez Burmistrza  Miasta Kowal pana Eugeniusza Gołembiewskiego. Podczas spotkania w swoim gabinecie p. Burmistrz opowiedział pokrótce o tym, czym zajmuje się Urząd  Miasta, a następnie odpowiedział na wiele dziecięcych pytań. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.  Następnie p. Jolanta Korpusińska oprowadziła  uczniów po wydziałach urzędu. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca na  poszczególnych stanowiskach oraz jakie sprawy można w urzędzie załatwić. Wiele emocji wzbudziła wizyta w reprezentacyjnej sali Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie dzięki uprzejmości p. Edyty Dorsz uczniowie mogli przymierzyć łańcuch z wizerunkiem orła i zasiąść za stołem konferencyjnym. Wizyta uczniów zakończyła się słodką niespodzianką i wspólnym zdjęciem.

      Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi i Pracownikom Urzędu Miasta za poświęcony czas, życzliwość i ciepłe przyjęcie.  

     • Klasy pierwsze w Toruniu

     • 19 maja uczniowie klasy I a i I b wraz z wychowawczyniami p. Krystyną Krawiecką i p. Moniką Alabrudzińską wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wyjazd ten był współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.

      Pierwszym punktem wycieczki był spacer wśród zabytkowych kamieniczek grodu Kopernika śladami toruńskich zwierząt. Jest to trasa przygotowana specjalnie dla dzieci, które w czasie spokojnego spaceru, odkryją najważniejsze i najciekawsze miejsca toruńskiego Rynku Staromiejskiego.

      Kolejnym punktem wyjazdu był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądali film pt. „Kolorowy kosmos”. Radosna muzyki i wirujące na kopule kolory, uświadomiły wszystkim, że gwiazdy z bliska są żółte, czerwone i błękitne, a  nasze sąsiednie planety mają niezwykłe kolory. Film dostarczył nam wielu wrażeń oraz pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach.

      Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Twierdzy Toruń ,,Fort IV York-Żółkiewski" . W Forcie czekała nas moc atrakcji. Pod komendą pruskiego żołnierza odbyliśmy musztrę wojskową. Spacerując z pochodniami. zwiedziliśmy XIX wieczną fortyfikację oraz wzięliśmy udział w emocjonującej zabawie w podchody . W fortecznej piekarni zajęliśmy się wypiekiem pierników. Dzieci pracowały w małych zespołach. Każda drużyna wybrała swojego mistrza, który odpowiadał za właściwy wyrób ciasta i pracę swojej grupy. Warsztatom towarzyszyła prezentacja,  konkurs oraz  poczęstunek toruńskimi pierniczkami.  Uczestnicy otrzymali na pamiątkę zrobiony własnoręcznie piernik ozdobny oraz certyfikat. Pobyt w Twierdzy Toruń zakończyliśmy dwudaniowym obiadem, który po całodziennym zwiedzaniu smakował bardziej niż zwykle.

      Dla pierwszaków był to pierwszy tak długi wyjazd bez rodziców. Cieszy nas więc fakt, że wszyscy zadowoleni, radośni i pełni wrażeń wrócili do Kowala.

      Dziękujemy p. Anecie Grześ i p. Katarzynie Janickiej za pomoc w opiece nad uczestnikami wyjazdu.

     • Wizyta w bibliotece

     • Maj to miesiąc poświęcony czytelnictwu i książkom. Między innymi z tego powodu 18 maja 2023 r. uczniowie klas drugich odwiedzili Bibliotekę Miejską im. Jerzego Giergielewicza w Kowalu. Zajęcia biblioteczne poprowadził pan Robert Stranc. Uczniowie na przykładach starszych i nowych wydań poznali budowę i elementy składowe książki. Zapoznali się z księgozbiorem biblioteki szkolnej i kącika dla dzieci, sposobem ułożenia książek na półkach, możliwościami korzystania z zasobów czytelni oraz zasadami poszanowania woluminów. Dzieci zostały również zachęcone do korzystania z różnych zajęć odbywających się w bibliotece. Obiecały częściej odwiedzać to ciekawe miejsce i korzystać z jego zasobów.


       

     • Wizyta klasy III b w Urzędzie Miasta.

     • Dnia 19 maja 2023r. uczniowie z klasy III b udali się do Urzędu Miasta w Kowalu. Celem wizyty było poznanie siedziby władz naszej miejscowości oraz działalności urzędu. Naszym przewodnikiem po urzędzie była pani Jolanta Korpusińska, mama ucznia naszej klasy, pracownik UM. Na początku udaliśmy się do gabinetu burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego, który niestety był nieobecny. Tam sekretarz, pan Szymon Struciński przybliżył nam zadania urzędu. Dzieci dowiedziały się, że  w urzędzie każdy mieszkaniec  może załatwić różne sprawy, np.: otrzymać dowód osobisty, akt małżeństwa, urodzenia lub zgonu, otrzymać mieszkanie komunalne, zarejestrować działalność gospodarczą,  otrzymać zezwolenie na budowę, zapłacić podatki itp. Dzieci zadawały dużo pytań. Były bardzo zainteresowane pracą urzędników. Następnie pani Jola z zaangażowaniem  oprowadzała nas po różnych wydziałach znajdujących się w urzędzie i udzielała wyczerpujących informacji na temat ich pracy. Podczas naszej wizyty mogliśmy również zobaczyć miejsce, w którym odbywają się śluby oraz różne zebrania i posiedzenia Rady Miasta. Warto również dodać, że niektóre dzieci zadeklarowały, że w przyszłości chciałyby  tutaj pracować. Na koniec wykonano nam pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem Urzędu Miasta.

      Dzieci serdecznie dziękują pracownikom Urzędu Miasta za poświęcony czas, za życzliwość i sympatię oraz pyszne cukierki, którymi zostały poczęstowane.

     • XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod patronatem Burmistrza Miasta Kowal

     •  

      Dnia 17 maja  2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego  w Kowalu odbył się kolejny finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Miasta Kowal Eugeniusza Gołembiewskiego. Po raz kolejny przyświecało mu hasło: ,,Ortografia – nic prostszego - dla każdego myślącego”. Dyktando  tradycyjnie przygotowała p. Anna Puścińska  z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. 

      W  konkursie  wzięło  udział 41 uczniów z 14 szkół podstawowych: SP w Baruchowie, SP w Choceniu, SP w Cypriance, SP w Grabkowie, SP w Izbicy Kujawskiej, SP w Kanibrodzie, SP w Kowalu,  SP w Lubaniu, SP w Lubieniu Kujawskim, NSP Galileo w Nakonowie, SP w Nasiegniewie, SP w Śmiłowicach, SP  w Smólniku, SP w Więsławicach. Komisja wyłoniła po trzech laureatów w kategorii klas III – IV, V- VI, VII-VIII. Dodatkowo jury przyznało  sześć  wyróżnień. Wyniki prezentują się następująco:

      I kategoria – kl. III – IV

      I miejsce – Piotr Brzeziński   – SP  Smólnik

      II miejsce –  Oliwia Mordzak  – SP  Lubień Kujawski

      III miejsce – Blanka Wdzięczna  – SP Kowal

      Wyróżnienia :

      - Jeremi Wojciechowski   – SP  Cyprianka

      - Kornelia Ćwiklińska  – SP  Śmiłowice

      II kategoria – kl. V – VI

      I miejsce – Zuzanna Wróblewska  – SP  Izbica Kujawska

      II miejsce –  Julian Jackowski  – SP  Grabkowo

      III miejsce – Patrycja Stanna  – SP Kowal

      Wyróżnienia :

      - Aleksandra Bronikowska  – SP  Baruchowo

      - Łukasz Lewandowski  – SP  Lubień Kujawski

      III kategoria – kl. VII – VIII

      I miejsce – Jakub Sarnociński    SP Izbica Kujawska

      II miejsce – Gabriela Skowrońska    SP Lubanie

      III miejsce – Nadia Szcześniewska   SP  Lubień Kujawski

      Wyróżnienia:

      - Magdalena Pyszkowska – SP Baruchowo

      - Szymon Grzybowski – SP  Kanibród.

      Uczestnicy Powiatowego Konkursu Ortograficznego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele władz samorządowych i instytucji.                                                               

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się  do finansowego lub rzeczowego wsparcia tego  przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem:  Burmistrza  Kowal –  p. Eugeniusza Gołembiewskiego, Prezes Rady Nadzorczej  Banku Spółdzielczego  w Kowalu -  p. Haliny Radziejewskiej, Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej    w Kowalu –   p. Katarzyny Sekleckiej.  Specjalne podziękowania składamy również Dyrektor KPCEN we Włocławku – p. Grażynie Troszyńskiej, przedstawicielowi KPCEN – p.  Annie Puścińskiej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kowalu:  p. Annie Prokopiak – Lewandowskiej, p. Annie Szatkowskiej, p. Barbarze Zielińskiej – Tomickiej  oraz nauczycielom ze wszystkich szkół biorących udział w międzyszkolnej rywalizacji.

      Uczestnikom powiatowych zmagań o tytuły ,,Mistrzów Ortografii” serdecznie gratulujemy wspaniałej znajomości zasad polskiej pisowni i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.   

       

                                                                               K. Narazińska, L. Guziejewska

     • Lekcja na łące

     • 12 kwietnia uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę nad Jezioro Dzilno oraz sąsiednią łąkę. Najpierw dzieci oglądały albumy i książki, uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Jadwigę Wiśniewską, związanych z tematyką wycieczki, a potem „uzbrojone” w lornetki oraz lupy wyruszyły na wyprawę, w czasie której z zainteresowaniem obserwowały owady i słuchały wydawanych przez nie dźwięków. Brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się życiu na łące, uczyły się dostrzegać piękno przyrody i uświadomiły sobie konieczność jej ochrony. Słoneczna pogoda, piękno natury wywołały w uczestnikach wycieczki wspaniały nastrój. Po lekcji przyrody dzieci upiekły kiełbaski nad ogniskiem. Nie zabrakło także czasu na wspólne gry i zabawy. 

     • Lekcja przyrody w terenie

     • 11 kwietnia uczniowie klas I wybrali się na wycieczkę  nad Jezioro Dzilno. Podczas spaceru po lesie dzieci wsłuchiwały się w odgłosy wiosennego lasu, obserwowały napotkane rośliny- rozróżniały drzewa od krzewów, poznały drzewa iglaste i liściaste, obserwowały najmniejszych mieszkańców lasu, a także eksperymentowały, by dowiedzieć się jakie warunki panują w lesie, a jakie na polanie.

      Po lekcji przyrody dzieci upiekły kiełbaski nad ogniskiem, a następnie ruszyły do zabawy. Do szkoły uczniowie wrócili uśmiechnięci i dotlenieni.

     • Łódzka przygoda drugoklasistów

     • 28 kwietnia 2023 roku uczniowie klas drugich z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Łódź to miasto kina, dlatego zwiedzanie  rozpoczęli wędrówką w poszukiwaniu bajkowych postaci znanych dzieciom z ekranu. Koralgol, Uszatek, Filemon i bohaterowie ,,Zaczarowanego ołówka” chętnie pozowali z nimi do zdjęć. Dzieci podziwiały infrastrukturę jednego z największych miast w Polsce na  najdłuższym polskim deptaku - ulicy Piotrkowskiej.

      Kolejnym punktem programu była wizyta w ,,Pałacu pełnym bajek” w Muzeum Kinematografii, gdzie uczniowie zwiedzali wystawę, której bohaterami były najbardziej znane postaci z polskich filmów animowanych. Ekspozycja znajduje się na przytulnym drewnianym strychu, gdzie każdy bohater ma własny pokój. Tam mogli zobaczyć, jak swoją budę urządził Reksio, sprawdzić co słychać w Dolinie Muminków lub co trzyma w szafie Miś Uszatek.  Wizyta wywołała wiele okrzyków zachwytu i radości, ale również pozwoliła na zdobycie nowej wiedzy o filmach animowanych dzięki odbytym warsztatom.

      Ostatnim miejscem, które zwiedzili mali podróżnicy było Orientarium łódzkiego ZOO, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Z dużym zaciekawieniem obserwowali jego mieszkańców z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Największe wrażenie wywarło akwarium, pod dnem którego spacerowali w specjalnym szklanym tunelu. Po krótkiej przerwie obiadowej, zmęczeni, ale pełni wspaniałych wspomnień powrócili szczęśliwie do domu.

      Uczniowie klasy 2a wraz z rodzicami szczególnie serdecznie dziękują darczyńcom, których ofiarność pozwoliła w znacznym stopniu zmniejszyć koszty wycieczki.

     • „Zakochana w nauce” – Maria Skłodowska-Curie

     • Dzięki uprzejmości p. Eweliny Wajs-Baryła oraz wsparciu p. burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego w Szkole Podstawowej w Kowalu udało się zaprezentować wstawę: na temat życia i osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie.

      Scenariusz wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauceˮ powstał w oparciu o treść książki pod tym samym tytułem autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego z Wydziału Chemii UAM. Wystawa skupia się na życiu odkrywczyni polonu i radu, kobiety, która swoimi badaniami wprowadziła ludzkość w erę atomu. Żaden z wątków biograficznych uczonej nie został pominięty. Maria Skłodowska-Curie została sportretowana na wielu płaszczyznach i w wielu życiowych sytuacjach, przez co przestaje być poważną postacią z pomnika. Autorami wystawy są Tomasz Pospieszny i Ewelina Wajs-Baryła, którzy wspólnie od lat tworzą projekt edukacyjny pt. Piękniejsza Strona Nauki promujący udział kobiet w tworzeniu nauk ścisłych.

     • Gala podsumowująca konkurs wojewódzki

     • 27 kwietnia w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach, w którym udział wzięła Julia Wietrzykowska z klasy 8b, wraz z opiekunką p. Paulą Krawiecką. Informowaliśmy już o ogromnym sukcesie Julki, która zajęła w konkursie III miejsce, tym samym uzyskując tytuł Laureata. Aby podkreślić wagę sukcesu naszej uczennicy warto zaznaczyć, iż w tegorocznej edycji w etapie szkolnym wzięło udział 737 uczniów z 69 szkół, do etapu rejonowego zakwalifikowało się 171 uczniów, a w etapie wojewódzkim konkursu wzięło udział 45 uczniów, z czego laureatami zostało 25.

      Nagrodą w konkursie był laptop marki Kruger&Matz, który ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Julia otrzymała również zaświadczenia kuratora, które wręczył Kurator Oświaty Marek Gralik.

      Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Julii sukcesu i jesteśmy pewni, że w przyszłości jeszcze nie raz będzie mogła pochwalić się swoimi osiągnięciami Julka, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!

      Relacja z gali na stronie:

      Centrum Edukacji Młodzieży im ks.J.Popiełuszki w Górsku

      https://www.facebook.com/.../pcb.../2519265754902491/

     • Trzecioklasiści z wizytą w siedzibie GWPK

     • 5 maja uczniowie klas trzecich udali się na zajęcia przyrodnicze do siedziby GWPK w Kowalu. Na początek p. Beata Pawlak zaprosiła dzieci do obejrzenia filmu 3D pt.,, Tajemnice przyrody GWPK”. Następnie wszyscy zgromadzili się wokół dywanu wiedzy, który skrywał wiele gier i zabaw edukacyjnych. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania.  Kolejnym punktem zajęć było wprowadzenie w tajniki modelowania 3D. Uczniowie za pomocą specjalnych długopisów tworzyli modele zwierząt i roślin występujących na terenie parku.  Ostatnim punktem zajęć było przejście specjalną ścieżką sensoryczną, gdzie bosymi stopami dzieci mogły poczuć różne powierzchnie i faktury. Na pożegnanie wszyscy otrzymali prezenty – niespodzianki. Zajęcia bardzo podobały się naszym uczniom, szkoda tylko, że trwały tak krótko.

      Dziękujemy p. Beacie Pawlak za wspaniałe zajęcia.

       

     • Święto Konstytucji 3 maja

     • "Opowiedz nam, moja Ojczyzno, jak matka dzieciom ciekawym, o latach znaczonych blizną, na wielkich chwały i sławy".

      3 Maja - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z nic nieznaczących uroczystości. Dziś, w XXI wieku, żyjąc w zawrotnym tempie, odrzucamy wszelkie wartości i negujemy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Trudno przekonać młodych do pamiętania i świętowania... Ale czy tak powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości. Dlatego też dziś uczniowie klasy 5a, pod opieką Pani Moniki Rosiak oraz chórzyści z klas 5b, 4a i 7a pod opieką Pana Roberta Stranca przybliżyli wszystkim co znaczą słowa BÓG, HONOR,OJCZYZNA.

     • Dzień Patrona

     • DZIEŃ PATRONA

      28 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 mieli okazję wziąć udział w dwóch konkursach. Pierwszy z nich wymagał wcześniejszego przygotowania pudełka historycznego, które tematycznie dotyczyć miało Kazimierza Wielkiego lub jego czasów. Śmiało możemy stwierdzić, że zaangażowanie naszych uczniów w przygotowanie pudełek przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Niech za dowód posłużą zdjęcia - one najlepiej zobrazują ogrom przygotowanych prac oraz ich pomysłowość. Uczniowie wykazali się kreatywnością, przedstawili różne zagadnienia z czasów Kazimierza Wielkiego i wykorzystali do tego najróżniejsze materiały - od tych naturalnych, jak patyki, kamienie, elementy cegiełek, papier, po materiały plastyczne i zabawki - plastelina, klocki lego itp. W najbliższych dniach wybrane zostaną trzy najlepsze prace, a zwycięzcy zostaną nagrodzeni (prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość - to będzie dla nas trudny wybór ;) ).

      Tego samego dnia uczniowie klas 4-8 mieli okazję wziąć udział grze, którą niektórzy już bardzo dobrze znają. Gra "Kazimierz Wielki i zakodowana historia" polegała na wyszukaniu ukrytych w szkole kodów QR z pytaniami dotyczącymi - oczywiście - czasów króla Kazimierza. Każdy kod zawierał również interdyscyplinarną wskazówkę ukrycia kolejnego pytania (wśród zagadek były pytania m.in. z matematyki, historii, chemii, języka angielskiego, czy niemieckiego). Troje uczniów, którzy najszybciej uporali się z zagadkami również zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami.

      Całość tego dnia uświetnili uczniowie klas 1-4, którzy poprzebierali się w stroje z epoki naszego Patrona :) Pomysłowość przebrań jak zawsze stała na wysokim poziomie. Również można je podziwiać w galerii. 🫅👸

      Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w konkursach i zabawach i w ten sposób uczcić urodziny króla Kazimierza Wielkiego, które miały miejsce 30 kwietnia. Za pomysł i realizację projektu odpowiadała p. Paula Krawiecka.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17

    Numery wewnętrzne:

    -10-Sekretariat
    -11-Dyrektor Szkoły
    -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
    -13-Administracja
    -14-Księgowość
    -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20
    87-820 Kowal
    87-820 Kowal
    Poland
  • Logowanie