• W nagrodę do lasu

          • 6 maja 2022 r. grupa uczniów klas I-III uczestniczących w zbiórce surowców wtórnych wyjechała na piknik do lasu. Opiekunami dzieci byli: p. Vitalii Shvets i p. Jadwiga Wiśniewska. Piękna pogoda i urok wiosennego lasu sprawiły, że wszyscy wycieczkowicze byli we wspaniałych humorach. Wzorowo się zachowywali i chętnie brali udział w zajęciach przyrodniczych i sportowych. Kiełbaski usmażone przy ognisku smakowały wszystkim wybornie. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że warto uczestniczyć w szkolnych akcjach ekologicznych.

          • Kolejny wyjazd do Zielonej Szkoły

          • 5 maja 2022r. kolejna grupa uczniów, tym razem z klas I-III, w nagrodę za udział w zbiórce surowców wtórnych, uczestniczyła w wycieczce do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym. Opiekunami dzieci były panie: Aneta Grześ i Jadwiga Wiśniewska. Wspaniała słoneczna pogoda, dobre humory uczestników wyjazdu i atrakcje na miejscu zapewniły wszystkim dobrą zabawę i miły pobyt.

          • Lekcja biblioteczna z "Okoniem w sieci"

          • 9 maja klasa VII a brała udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Publiczną Bibliotekę Miejską w Kowalu. P. Marcin Okoniewski to absolwent naszej kowalskiej szkoły, który jest znanym youtuberem. Zajmuje się on promowaniem współczesnej literatury w przystępny dla młodzieży sposób, udowadniając, że książka nie jest przeżytkiem.

             

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja

          • W piątek, 29 kwietnia 2022 r., odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Celem apelu było rozwijanie zainteresowań historią naszej Ojczyzny.

            Po doświadczeniach związanych z pandemią uczniowie nie szczędzili swoich talentów, aby uświetnić tę akademię oraz pomóc w jej organizacji. Piątoklasiści przybliżyli zgromadzonym wydarzenia związane z Konstytucją 3 maja oraz okolicznościami jej uchwalenia. Chór szkolny zaśpiewał piękne, patriotyczne pieśni. Występujących wsparł poczet sztandarowy, a biorąca udział w uroczystości społeczność szkolna celebrowała święto narodowe w strojach galowych.

            Podczas apelu podsumowano też Szkolny Konkurs Poetycki. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy oraz nagrody laureatom i uczestnikom przedsięwzięcia.

            Tego dnia w naszej szkole odbyła się również gra z kodami QR "Konstytucyjny crossword", w którym udział wzięło niemal 80 uczniów. Bardzo się cieszymy, że zabawa tak wam się podobała. Każdy uczeń zostanie nagrodzony ocenami bardzo dobrymi z historii, a zwycięzcy otrzymają dyplomy i drobne upominki.

          • „Ekologiczny świat 2022”

          • 28 kwietnia 2022r. r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu XXI edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Ekologiczny świat”. Głównymi celami tego konkursu są: wzbogacanie wiedzy na temat wybranych zwierząt łownych i chronionych zamieszkujących nasze lasy, łąki i pola; kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody w najbliższym środowisku; budzenie wrażliwości dzieci i młodzieży na los dzikich zwierząt oraz kształtowanie estetycznego wyobrażenia o przyrodzie. W ramach tegoż konkursu przeprowadzono XI edycję Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól”. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych powiatu włocławskiego – Baruchowa, Grabkowa, Chocenia, Nakonowa, Więsławic i Kowala, których serdecznie powitała dyrektor szkoły, p. Anna Prokopiak Lewandowska. Wyraziła radość z ponownego spotkania po dwuletniej pandemicznej przerwie i przedstawiła zasady przeprowadzenia konkursu. Spośród 34 uczestników, zmagających się z testem wiedzy, laureatami zostali:

            w kategorii I - uczniowie klasy I – III:

            1 miejsce – Ola Podlewska - SP Kowal

            2 miejsce – Wojciech Muszyński – SP Więsławice

            3 miejsce – Michał Grabowski – SP Więsławice

            Wyróżnienie – Sebastian Durmowicz – SP Grabkowo, Marcel Przybyszewski-Ochmański – SP Grabkowo, Zuzanna Czerwińska – SP Kowal

            w kategorii II – uczniowie klas IV – VI

            1 miejsce – Kacper Listecki – SP Nakonowo

            2 miejsce – Weronika Lewandowska – SP Kowal

            3 miejsce – Wiktoria Politowska – SP Więsławice

            Wyróżnienie – Martyna Nowakowska– SP Kowal, Zofia Kozakowska – SP Baruchowo, Jan Wojtczak – SP Choceń

            w kategorii III – uczniowie kl. VII -VIII

            1 miejsce – Julia Wietrzykowska – SP Kowal

            2 miejsce – Szymon Zając – SP Nakonowo

            3 miejsce – Malwina Gawłowska – SP Baruchowo

            Wyróżnienie: Wojciech Przywitowski – SP Grabkowo, Maria Jaskólska – SP Choceń, Martyna Borkowska – SP Nakonowo

            Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i komisja konkursowa wyłoniła laureatów dopiero po dogrywkach. W jury zasiadali: dyrektor SP w Kowalu, autorzy pytań konkursowych – przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku i przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego - myśliwy z KŁ nr 159 „Bór”, przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek oraz przedstawiciele szkół, biorących udział w konkursie.

            Jak co roku „Ekologiczny świat” skupił w szkole w Kowalu nie tylko uczestników konkursu i ich opiekunów, ale także przyjaciół szkoły, którzy wspierają jego ideę.

            Należą do nich:

            p. Eugeniusz Gołembiewski - burmistrz Miasta Kowal;

            p. Katarzyna Seklecka - przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu,

            p. Jadwiga Wiśniewska - przedstawicielka Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku;

            p. Mieczysław Olewnik – przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek;

            p. Leszek Urbankiewicz - przedstawiciel Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego;

            p. Maciej Ignaczak z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” i radny Miasta Kowal;

            p. Wojciech Nawrocki - przedstawiciel regionalnych mediów;

            p. Patryk Han – przedstawiciel lokalnych mediów;

            p. Anna Prokopiak Lewandowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu oraz p. Anna Szatkowska – wicedyrektor szkoły.

            Tradycyjnie wszyscy uczestnicy konkursu „Ekologiczny świat” zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Kowal. Słodki poczęstunek zapewniła jak co roku Rada Rodziców przy SP w Kowalu. Dla uczestników konkursu i gości zaśpiewały szkolne chórzystki. Zadowolenie z kontynuacji międzyszkolnego konkursu przyrodniczego wyraził w swoim wystąpieniu Burmistrz naszego miasta. Podkreślił ważność i znaczenie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w kształtowaniu odpowiednich postaw wobec otaczającego środowiska naturalnego. P. Anna Prokopiak Lewandowska – dyrektor szkoły wręczyła podziękowania opiekunkom uczniów i podziękowała za profesjonalne przygotowanie ich do konkursu. Szczególne słowa podziękowania skierowała do uczniów – uczestników konkursu, bez których on by się nie odbył. Pogratulowała ogromnej wiedzy i sukcesów odniesionych już w swoich szkołach, które pozwoliły reprezentować je w tym międzyszkolnym konkursie. Wręczyła także upominki uczennicom: Weronice Lewandowskiej, Martynie Nowakowskiej i Oliwii Polińskiej, których prace plastyczne prezentujące tegorocznych bohaterów konkursu: daniela, dzika i gęsi gęgawy stanowiły wymowną część wystroju sceny. Podziękowała fundatorom nagród za hojność i wspieranie szkolnych działań na rzecz ochrony przyrody. Słowa podziękowania skierowała do wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość. Wyrazy wdzięczności przekazała organizatorkom konkursu: p. Danucie Zbonikowskiej, p. Elżbiecie Czaplickiej, p. Barbarze Zielińskiej –Tomickiej i p. Jadwidze Wiśniewskiej, która w tym roku reprezentowała również Ligę Ochrony Przyrody Okręg Włocławek.

          • Kondolencje

          • Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 kwietnia 2022 r. zmarł p. Jerzy Giergielewicz – Honorowy Obywatel Kowala, nauczyciel historii, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Pan Jerzy Giergielewicz w Szkole Podstawowej w Kowalu pracował od 1970 roku. W 1974 r. został powołany na stanowisko zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół w Kowalu. Z oświatą w Kowalu związny był do 1978 r. 

            Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego składają Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy administracji i obsługi. 

          • Audycja "Jak to gra?"

          • Wróciliśmy do pomysłu realizacji audycji muzycznych dla uczniów kowalskiej Szkoły Podstawowej, które promują działalność naszej orkiestry. Jak widać na zdjęciach młodych muzyków nie będzie brakowało w przyszłości.

          • Pierwszaki w Toruniu

          • 12 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdachi planetach. Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, „Fontannę ze złotymi żabkami”, z którą związana jest legenda o flisaku i żabach, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. , Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób jaki czyniono to 500 lat temu. Dzieci pracowały w małych grupach, każda drużyna miała swojego mistrza, odpowiedzialnego za właściwy wyrób pierników. Wszyscy spisali się znakomicie, a wykonane pierniki dzieci zabrały na pamiątkę. Dzieci miały możliwość również zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Na koniec posililiśmy się w znanej restauracji i wróciliśmy w znakomitych humorach do Kowala. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i miło spędziliśmy czas.

          • W nagrodę za działalność ekologiczną

          • 12 kwietnia 2022r. uczniowie kl. IV – VIII najbardziej zaangażowani w zbiórki surowców wtórnych byli na wycieczce w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Wcześniej, podczas ferii uczestniczyli w wyjeździe do Multikina. To nie koniec nagrodzonych wyjazdów. Zaplanowana jest jeszcze jedna wycieczka do Zielonej Szkoły dla uczniów kl. I – III i dwa wyjazdy do lasu – jeden dla uczniów klas młodszych i jeden dla uczniów klas IV – VIII. Opiekunami podczas ostatniego wyjazdu byli: p. Jadwiga Wiśniewska i p. Vitali Shvets. Piękna słoneczna pogoda, dobre humory i zgodne gry i zabawy uczestników wycieczki zagwarantowały wspaniałą atmosferę. Wzorowe zachowanie uczniów w mini zoo sprawiło, że wszystkie zwierzęta zaprezentowały się w całej krasie. Uczestnicy wycieczki byli również na spacerze nad jeziorem Goreńskim i uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących tamtejszego krajobrazu. Jak zawsze atrakcją było ognisko i pieczenie kiełbasek, które smakowały wybornie.

            Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

                                                                                                                   Jadwiga Wiśniewska

          • Julia Terpińska Finalistką Konkursu Kuratoryjnego

          • Miło nam poinformować o wielkim sukcesie naszej uczennicy Julii Terpińskiej, która w Konkursie Kuratoryjnym z Języka Polskiego uzyskała 87,5% pkt. możliwych do zdobycia i otrzymała tytuł Finalisty. Uczennicę do konkursu przygotowywała Pani Urszula Bronikowska.

            Jeszcze raz gratulujemy !!! 

          • 14 KWIETNIA - ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

          • 14 kwietnia obchodzimy 1056. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.

            W naszej szkole nie ma ucznia, który nie znałby tej daty. W ostatnich dniach poznały ją również dzieci z klas I-III, które uczęszczają do świetlicy. Nauczyciele świetlicy w krótkich słowach starali się przekazać informacje o tym jak ważne jest to wydarzenie. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych przez dzieci.

          • AUDYCJA PT. FORTEPIAN (BEZ) TAJEMNIC

          • 7 kwietnia odbyła się w naszej szkole audycja pt. "Fortepian (bez) tajemnic", którą poprowadził p. Robert Stranc, absolwent studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczniowie z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieści o tym niewątpliwym królu wśród instrumentów muzycznych.

          • Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej

          • Szanowni Rodzice, Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu na rok szkolny 2022/2023 została wywieszona na tablicy informacyjnej w holu budynku szkoły. Wszelkie informacje mogą uzyskać Państwo także telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu szkoły tel. (054) 284-23-17

          • Tusz do paki

          • Szanowni Państwo

            Miło mi poinformować , że nasza placówka zgodziła się na udział

            w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

            Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną

            środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.

            Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

            W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek ATRAMENTOWYCH do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

            www.tuszdopaki.p

            WAŻNE!!!

            ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH!!!!!!!!!

            https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing

          • Greckie Meteory - najbardziej malownicza formacja skalna na świecie

          • Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”.

            Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy.

            Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne. Każdy z klasztorów znajdował się na trudno dostępnej skale. Jedyną możliwością wejścia lub wniesienia czegoś na górę było skorzystanie ze spuszczanej drabiny lub liny. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku, gdy nowa trasa została wydrążona w skale.

            Nasi uczniowie spędzili piękny dzień z tym malowniczym zakątku Grecji.

            Oczywiście skorzystali ze schodów.... aby z góry móc podziwiać przepiękne widoki...

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
      • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
      • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
    • Logowanie