• Wycieczka klas trzecich do Łodzi

          • 3 czerwca uczniowie klas 3a i 3b z wychowawczyniami p. Krystyną Krawiecką i p. Katarzyną Czerwińską byli uczestnikami wycieczki do Łodzi. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki i Techniki EC1 . Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bardzo ciekawych wystaw czasowych. Następnie udaliśmy się na ulicę Żywiołów. Mieliśmy tam do przebycia wielką przestrzeń zabawy i różnorodnych eksperymentów, rozmieszczoną na trzech piętrach Centrum. Zabawy ruchowe, wielka i mała zjeżdżalnia, doświadczenia z energią, powietrzem, wodą, zapachem, ogniem… - tego wszystkiego mogliśmy doświadczać, jednocześnie bawiąc się i ucząc. Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszelkich aktywnościach, wykazując się dużą odwagą, zwinnością, widocznym zaciekawieniem i zaangażowaniem. Kolejnym punktem wycieczki było Planetarium mieszczące się w drugim budynku Centrum Nauki i Techniki EC1. Tutaj nasi uczniowie mieli przyjemność oglądać pokaz pt. „Kosmos dla najmłodszych”. Był to czas spędzony w przestworzach, pośród gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Przewodnik bardzo skrupulatnie oprowadził nas po owych gwiazdozbiorach oraz udzielił odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Wszyscy czuli się, jakby byli częścią kosmosu. Po niesamowitych przeżyciach udaliśmy się na smaczny obiad . Po posiłku, dotarliśmy do Orientarium. Wędrowaliśmy podwodnym tunelem o długości 26 metrów, w którym podziwiać można 1300 zwierząt: ryb, rekinów, płaszczek oraz kolorowych ukwiałów i koralowców. Następnie przeszliśmy do Zoo. Zwiedzając odnowiony, piękny ogród zoologiczny nasi uczniowie zapoznali się z fauną i florą tam zgromadzoną. Ciekawe i wesołe były spotkania z małpami, orangutanami sumatrzańskimi, surykatkami, okazałymi żyrafami i pingwinami, które można było podglądać podczas pływania. Specjalna konstrukcja wybiegu z ogromnym basenem umożliwiła dzieciom podglądanie nurkujących zwierząt. Po skończonym zwiedzaniu kupiliśmy pamiątki. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

            Wychowawczynie dziękują p Anecie Grześ I p. Jackowi Owsianowskiemu za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami.

          • Klasy 4a i 4b na wycieczce w Warszawie

          • Dziś o 6:00 rano czwartoklasiści wyruszyli zwiedzać stolicę Polski. Po przyjeździe do Warszawy dzieci zwiedzały lotnisko im. F. Chopina- na tarasie widokowym podziwiały startujące i lądujące samoloty. Następnie zwiedzały Stadion Narodowy, okolice i Plac Zamkowy, Starówkę, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Łazienki Królewskie.

            Ogromne podziękowania dla pań nauczycielek, które sprawowały opiekę nad dziećmi- p. L. Guziejewskiej, A. Grześ, M. Rosiak i p. M. Ziółkowskiej.

          • SPOTKANIE z POLICJANTAMI

          • O ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ NIELETNICH

            W dniu 2 czerwca młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kowalu odwiedzili policjantki z  Komendy Miejskiej we Włocławku oraz Komendy Miejskiej w Kowalu. Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję zapoznać się z aspektami odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzież dowiedziała się, że granicą odpowiedzialności jest wiek. Od 13 roku życia za swoje czyny odpowiadają dzieci a nie ich rodzice. Panie policjantki omówiły, za jakie czyny młodzież ponosi odpowiedzialność karną.

            Znaczną część spotkania poświęcono także tematyce demoralizacji wśród młodzieży. Palenie papierosów, e-papierosów, zażywanie dopalaczy, narkotyków, alkoholu przez osoby nieletnie jest traktowane jako przejaw demoralizacji. Sąd Rodzinny może zastosować wobec zdemoralizowanych nieletnich środki zapobiegawcze od najłagodniejszych, jak upomnienia bądź nadzór rodzica, po najsurowsze, jak umieszczenie małoletniego w zakładzie poprawczym.

            Prelegentki przypomniały także młodzieży, iż przejawem demoralizacji są także takie czyny jak przebywanie poza domem bez opieki dorosłych w późnych godzinach wieczornych, wałęsanie się po pustostanach czy obrażanie bądź wulgarne odzywanie się np. do policjanta lub nauczyciela.

            Dziękujmy za bardzo pouczające spotkanie. Mamy nadzieję, że wiedza jaką dostarczyły naszej młodzieży Panie policjantki pozwolą im bezpiecznie wejść w dorosłe życie a przede wszystkim bezpiecznie spędzić zbliżające się wakacje.

             

             

             

          • Wycieczka rowerowa

          • W piątek tj. 02 czerwca bieżącego roku w ramach Kółka Turystyczno – Krajoznawczego wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową do miejscowości Krzewent. Jedenastu uczniów naszej szkoły miało okazję  podziwiać z wieży widokowej  uroki Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. W drodze powrotnej  zrobiliśmy postój nad jeziorem Lubiechowskim  gdzie korzystaliśmy z różnych atrakcji. Uwieńczeniem naszej wyprawy było ognisko   z pieczeniem kiełbasek nad jeziorem Dzilno oraz gry i zabawy z piłką. Opiekunami wycieczki byli p. Cezary Piątek i p. Janusz Przywitowski.

          • Światowy Dzień bez Tytoniu

          • Szkoła Podstawowa po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia bez Tytoniu, który przypada 31 maja. Celem akcji jest zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Tego dnia uczniowie klas I-III wzięli udział w pogadance z pielęgniarką szkolną na temat negatywnego wpływu palenia, także biernego na organizm człowieka. Dzieci wymyślały hasła antynikotynowe i wspólnie tworzyły plakaty zniechęcające do palenia tytoniu. Uczniowie rozwiazując zadania matematyczne dowiedzieli się jak ogromny jest koszt palenia (tygodniowy, miesięczny i roczny). Do akcji właczyły sie także dzieci ze świetlicy, tworząc gazetkę ścienną.

            Starszym uczniom przekazano informacje na temat substancji szkodliwych zawartych w dymie tytoniowym, chorób związanych z paleniem tytoniu, omówiono proces uzależnienia od nikotyny oraz skutki palenia biernego. Zwrócono szczególną uwagę na problem palenia e-papierosów przez młodych ludzi (pogadanki, filmy). Uczniowie z klas starszych otrzymali także ulotki o treściach: „Palisz? Ryzykujesz! Palenie zabija! Rzuć palenie razem z nami. Papierosy – zagrożeniem dla Twojego zdrowia”.

            Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież

          • Radosny uśmiech. Radosna przyszłość.

          • Kolejny raz uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Programie Radosny uśmiech, Radosna przyszłość, promowanym przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Celem było zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci. Był on realizowany przez kilka miesięcy. Rozpoczął się wizytą w gabinecie stomatologicznym pani Anity Pacholec od przeglądu stanu uzębienia i pogadanki na temat higieny jamy ustnej. W klasach odbyły się lekcje z wychowawcami, spotkania z higienistką szkolną panią Anną Stachniuk oraz studentką stomatologii panią Marleną Walczak. Uczniowie oglądali film edukacyjny, poznali budowę szczęki, nazwy zębów, trenowali szczotkowanie, wykonali plakaty promujące korzystne dla zębów odżywianie oraz zrobili kanapki ze zdrowych produktów. Odbyła się też seria zabiegów fluoryzacyjnych prowadzona przez szkolną higienistkę. Dzieci otrzymały pastę do zębów oraz szczoteczki i podjęły się, pod czujnym okiem rodziców, zadania polegającego na miesięcznym systematycznym odnotowywaniu w harmonogramie codziennego mycia zębów, niektórym udało się aktywizować rodzeństwo. Dzieciom podobał się udział w programie, chętnie podejmowały się proponowanych zadań. Mamy nadzieję, że kolejne wizyty u stomatologa potwierdzą powodzenie naszego programu.

          • Kiermasz słodkości

          • W czwartek 12.05.2022 r. w świetlicy szkolnej, z inicjatywy uczniów klasy 5b, rodziców i wychowawcy, odbył się kiermasz słodkości. Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania. Wszystkie wypieki rozeszły się w mgnieniu oka. Dzięki dobroci płynącej z serca całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać kwotę 1000 zł. Cały dochód zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów z Ukrainy uczących się w naszej szkole.

            Serdeczne podziękowania za przeprowadzenie akcji dla wszystkich zaangażowanych w jej przebieg składa Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kowalu wraz z wychowawcą klasy.

             

            „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Św. Jan Paweł II

          • Lekcja inaczej

          • Uczniowie klas ósmych przypomnieli sobie treść utworu "Mały Książę" w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Wybrali się tam 26 kwietnia pod opieką wychowawczyń i pani pedagog. Wcześniej odwiedzili budynek Zespołu Szkół CKR. Poznali ofertę edukacyjną placówki. Miła niepodzianką była degustacja burgerów przygotowanych przez uczniów szkoły ponadpodstawowej.

          • W nagrodę do lasu

          • 6 maja 2022 r. grupa uczniów klas I-III uczestniczących w zbiórce surowców wtórnych wyjechała na piknik do lasu. Opiekunami dzieci byli: p. Vitalii Shvets i p. Jadwiga Wiśniewska. Piękna pogoda i urok wiosennego lasu sprawiły, że wszyscy wycieczkowicze byli we wspaniałych humorach. Wzorowo się zachowywali i chętnie brali udział w zajęciach przyrodniczych i sportowych. Kiełbaski usmażone przy ognisku smakowały wszystkim wybornie. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że warto uczestniczyć w szkolnych akcjach ekologicznych.

          • Kolejny wyjazd do Zielonej Szkoły

          • 5 maja 2022r. kolejna grupa uczniów, tym razem z klas I-III, w nagrodę za udział w zbiórce surowców wtórnych, uczestniczyła w wycieczce do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym. Opiekunami dzieci były panie: Aneta Grześ i Jadwiga Wiśniewska. Wspaniała słoneczna pogoda, dobre humory uczestników wyjazdu i atrakcje na miejscu zapewniły wszystkim dobrą zabawę i miły pobyt.

          • Lekcja biblioteczna z "Okoniem w sieci"

          • 9 maja klasa VII a brała udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Publiczną Bibliotekę Miejską w Kowalu. P. Marcin Okoniewski to absolwent naszej kowalskiej szkoły, który jest znanym youtuberem. Zajmuje się on promowaniem współczesnej literatury w przystępny dla młodzieży sposób, udowadniając, że książka nie jest przeżytkiem.

             

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja

          • W piątek, 29 kwietnia 2022 r., odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Celem apelu było rozwijanie zainteresowań historią naszej Ojczyzny.

            Po doświadczeniach związanych z pandemią uczniowie nie szczędzili swoich talentów, aby uświetnić tę akademię oraz pomóc w jej organizacji. Piątoklasiści przybliżyli zgromadzonym wydarzenia związane z Konstytucją 3 maja oraz okolicznościami jej uchwalenia. Chór szkolny zaśpiewał piękne, patriotyczne pieśni. Występujących wsparł poczet sztandarowy, a biorąca udział w uroczystości społeczność szkolna celebrowała święto narodowe w strojach galowych.

            Podczas apelu podsumowano też Szkolny Konkurs Poetycki. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy oraz nagrody laureatom i uczestnikom przedsięwzięcia.

            Tego dnia w naszej szkole odbyła się również gra z kodami QR "Konstytucyjny crossword", w którym udział wzięło niemal 80 uczniów. Bardzo się cieszymy, że zabawa tak wam się podobała. Każdy uczeń zostanie nagrodzony ocenami bardzo dobrymi z historii, a zwycięzcy otrzymają dyplomy i drobne upominki.

          • „Ekologiczny świat 2022”

          • 28 kwietnia 2022r. r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu XXI edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Ekologiczny świat”. Głównymi celami tego konkursu są: wzbogacanie wiedzy na temat wybranych zwierząt łownych i chronionych zamieszkujących nasze lasy, łąki i pola; kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody w najbliższym środowisku; budzenie wrażliwości dzieci i młodzieży na los dzikich zwierząt oraz kształtowanie estetycznego wyobrażenia o przyrodzie. W ramach tegoż konkursu przeprowadzono XI edycję Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól”. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych powiatu włocławskiego – Baruchowa, Grabkowa, Chocenia, Nakonowa, Więsławic i Kowala, których serdecznie powitała dyrektor szkoły, p. Anna Prokopiak Lewandowska. Wyraziła radość z ponownego spotkania po dwuletniej pandemicznej przerwie i przedstawiła zasady przeprowadzenia konkursu. Spośród 34 uczestników, zmagających się z testem wiedzy, laureatami zostali:

            w kategorii I - uczniowie klasy I – III:

            1 miejsce – Ola Podlewska - SP Kowal

            2 miejsce – Wojciech Muszyński – SP Więsławice

            3 miejsce – Michał Grabowski – SP Więsławice

            Wyróżnienie – Sebastian Durmowicz – SP Grabkowo, Marcel Przybyszewski-Ochmański – SP Grabkowo, Zuzanna Czerwińska – SP Kowal

            w kategorii II – uczniowie klas IV – VI

            1 miejsce – Kacper Listecki – SP Nakonowo

            2 miejsce – Weronika Lewandowska – SP Kowal

            3 miejsce – Wiktoria Politowska – SP Więsławice

            Wyróżnienie – Martyna Nowakowska– SP Kowal, Zofia Kozakowska – SP Baruchowo, Jan Wojtczak – SP Choceń

            w kategorii III – uczniowie kl. VII -VIII

            1 miejsce – Julia Wietrzykowska – SP Kowal

            2 miejsce – Szymon Zając – SP Nakonowo

            3 miejsce – Malwina Gawłowska – SP Baruchowo

            Wyróżnienie: Wojciech Przywitowski – SP Grabkowo, Maria Jaskólska – SP Choceń, Martyna Borkowska – SP Nakonowo

            Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i komisja konkursowa wyłoniła laureatów dopiero po dogrywkach. W jury zasiadali: dyrektor SP w Kowalu, autorzy pytań konkursowych – przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku i przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego - myśliwy z KŁ nr 159 „Bór”, przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek oraz przedstawiciele szkół, biorących udział w konkursie.

            Jak co roku „Ekologiczny świat” skupił w szkole w Kowalu nie tylko uczestników konkursu i ich opiekunów, ale także przyjaciół szkoły, którzy wspierają jego ideę.

            Należą do nich:

            p. Eugeniusz Gołembiewski - burmistrz Miasta Kowal;

            p. Katarzyna Seklecka - przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu,

            p. Jadwiga Wiśniewska - przedstawicielka Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku;

            p. Mieczysław Olewnik – przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek;

            p. Leszek Urbankiewicz - przedstawiciel Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego;

            p. Maciej Ignaczak z Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” i radny Miasta Kowal;

            p. Wojciech Nawrocki - przedstawiciel regionalnych mediów;

            p. Patryk Han – przedstawiciel lokalnych mediów;

            p. Anna Prokopiak Lewandowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu oraz p. Anna Szatkowska – wicedyrektor szkoły.

            Tradycyjnie wszyscy uczestnicy konkursu „Ekologiczny świat” zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Kowal. Słodki poczęstunek zapewniła jak co roku Rada Rodziców przy SP w Kowalu. Dla uczestników konkursu i gości zaśpiewały szkolne chórzystki. Zadowolenie z kontynuacji międzyszkolnego konkursu przyrodniczego wyraził w swoim wystąpieniu Burmistrz naszego miasta. Podkreślił ważność i znaczenie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w kształtowaniu odpowiednich postaw wobec otaczającego środowiska naturalnego. P. Anna Prokopiak Lewandowska – dyrektor szkoły wręczyła podziękowania opiekunkom uczniów i podziękowała za profesjonalne przygotowanie ich do konkursu. Szczególne słowa podziękowania skierowała do uczniów – uczestników konkursu, bez których on by się nie odbył. Pogratulowała ogromnej wiedzy i sukcesów odniesionych już w swoich szkołach, które pozwoliły reprezentować je w tym międzyszkolnym konkursie. Wręczyła także upominki uczennicom: Weronice Lewandowskiej, Martynie Nowakowskiej i Oliwii Polińskiej, których prace plastyczne prezentujące tegorocznych bohaterów konkursu: daniela, dzika i gęsi gęgawy stanowiły wymowną część wystroju sceny. Podziękowała fundatorom nagród za hojność i wspieranie szkolnych działań na rzecz ochrony przyrody. Słowa podziękowania skierowała do wspaniałych gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość. Wyrazy wdzięczności przekazała organizatorkom konkursu: p. Danucie Zbonikowskiej, p. Elżbiecie Czaplickiej, p. Barbarze Zielińskiej –Tomickiej i p. Jadwidze Wiśniewskiej, która w tym roku reprezentowała również Ligę Ochrony Przyrody Okręg Włocławek.

          • Kondolencje

          • Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 kwietnia 2022 r. zmarł p. Jerzy Giergielewicz – Honorowy Obywatel Kowala, nauczyciel historii, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Pan Jerzy Giergielewicz w Szkole Podstawowej w Kowalu pracował od 1970 roku. W 1974 r. został powołany na stanowisko zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół w Kowalu. Z oświatą w Kowalu związny był do 1978 r. 

            Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego składają Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy administracji i obsługi. 

          • Audycja "Jak to gra?"

          • Wróciliśmy do pomysłu realizacji audycji muzycznych dla uczniów kowalskiej Szkoły Podstawowej, które promują działalność naszej orkiestry. Jak widać na zdjęciach młodych muzyków nie będzie brakowało w przyszłości.

          • Pierwszaki w Toruniu

          • 12 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdachi planetach. Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, „Fontannę ze złotymi żabkami”, z którą związana jest legenda o flisaku i żabach, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. , Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób jaki czyniono to 500 lat temu. Dzieci pracowały w małych grupach, każda drużyna miała swojego mistrza, odpowiedzialnego za właściwy wyrób pierników. Wszyscy spisali się znakomicie, a wykonane pierniki dzieci zabrały na pamiątkę. Dzieci miały możliwość również zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Na koniec posililiśmy się w znanej restauracji i wróciliśmy w znakomitych humorach do Kowala. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i miło spędziliśmy czas.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
      • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
      • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
    • Logowanie