• Klasy ósme na filmie pt. „ Listy do M 5”

     • Klasy ósme na filmie pt. „ Listy do M 5”

      8 października uczniowie z klasy VIII a, VIII b i VIII c – po trudach próbnych sprawdzianów - wraz z wychowawczyniami – p. Danutą Zbonikowską, p. Barbarą Snopkowską oraz p. Anetą Sadowską udali się do w Multikina we Włocławku. Opiekę nad młodzieżą sprawowała również p. Emila Zasada. Ósmoklasiści obejrzeli polska komedię romantyczną. „ Listy do M 5” w reżyserii Łukasza Jaworskiego. Niektóre wątki z filmu to kontynuacja „ Listów do M 4” w reżyserii Patryka Yoki. Mogliśmy śledzić nowe świąteczne tarapaty znanych nam bohaterów. Z pewnością świąteczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom wyjazdu. Po zakończonej projekcji uczniowie udali się do restauracji McDonald’s. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej - dobry humor i ładna pogoda.

     • Warsztaty z terapeutką

     • W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Lubieniu Kujawskim po raz kolejny odbyły się warsztaty z terapeutką- panią Grażyną Cudną. Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klasy V a i V b. Zajęcia poświęcone były budowaniu relacji w szkole. Dzieci dowiedziały się, co pomaga, a co przeszkadza w tworzeniu pozytywnych relacji w klasie. Dziękujemy pani Grażynie Cudnej za ciekawie przeprowadzone zajęcia, angażujące uczniów i zmuszające do refleksji nad własnym postępowaniem.

     • Mikołajkowe warsztaty z Lego w klasie 4 b

     • 8.12.2022 r. klasa 4 b wzięła udział w mikołajkowych warsztatach z Lego zorganizowanych przez Bricks 4 kids Włocławek. Dzieci spędziły 1.5 godziny na nieustannym tworzeniu świątecznych figurek z klocków Lego. Zabawa pochłonęła ich aż do ostatniej minuty spotkania. Tworzyli świąteczne elfy, figurki Mikołaja, zimowe bałwany, Olafa z Krainy Lodu, Grincha i wiele innych. Efekty ich pracy można oglądać na zdjęciach.

     • 5 a na lodowisku

     • Klasa 5a w ramach wyjazdu mikołajkowego wybrała się na lodowisko do Włocławka razem z opiekunami Moniką Rosiak i Vitalii Shvets. Dzieci doskonaliły technikę jazdy oraz spędziły ze sobą fajny czas.

     • Barbórka – Dzień Górnika.

     • Z okazji zbliżającej się Barbórki, odwiedził naszą szkołę niecodzienny gość- Pan Edward Świątkiewicz – emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Miechowice, obecnie już nieczynnej. Pan Edward ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Dużo radości przyniosło dzieciom ubieranie czapki z pióropuszem oraz kasku używanego w codziennej pracy górnika. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, do czego potrzebny jest nam w codziennym życiu oraz, że św. Barbara jest patronką górników. Gość zademonstrował nam narzędzia i sprzęty, jakimi górnicy posługują się w swojej pracy: kilof, lampę górniczą i kask. Dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się szanować trud oraz pracę górników. Na koniec nasz gość poczęstował dzieciaki cukierkami, a uczniowie z klas I i III przygotowały dla niego laurki. Dziękujemy za odwiedziny.


       

     • Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży

     • W dniu 30 listopada 2022 r. odwiedził naszą szkołę p. Jacek Cudny - radca prawny, pisarz, wykładowca. Od lat łączy on wykonywanie zawodu radcy prawnego z pisaniem książek i działalnością dydaktyczną.

      Dziś poprowadził dla uczniów naszej szkoły warsztaty z programu Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie klasy 3a i 3 b zapoznani zostali z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci. Uczniowie klas 7a, 8a, 8b i 8 c mieli okazję zapoznać się z problemem używania alkoholu wśród nieletnich i wynikającymi z tego konsekwencjami prawnymi. Młodzież znalazła się w czasie zajęć na sali sądowej wcielając się w role sędziego, prokuratora i oskarżonego.

      Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród naszych uczniów będziemy więc w przyszłości kontynuować współpracę z p. Jackiem Cudnym organizując warsztaty dla pozostałych klas.

     • Drzewko za butelkę

     • 2 grudnia 2020 w CK Browar B we Włocławku odbył się XX finał ekologicznej akcji „Drzewko za butelkę” organizowanej przez firmę ANWIL. W tym roku, do konkursu zaproszone zostały przedszkola i szkoły podstawowe z powiatu oraz gminy Włocławek. Do ekologicznych zmagań stanęło 25 placówek, w projekt zaangażowało się niemal 4 000 przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych, łącznie zebrali oni blisko 380 000 sztuk butelek. Zgodnie z ideą programu, wszystkie grupy uczestniczące w zbiórce w zamian za zebrane butelki, otrzymają drzewka – w tym roku będą to choinki w doniczkach, które po okresie świątecznym zostaną zasadzone w przyszkolnych ogródkach. Uczniowie naszej szkoły zebrali w tym roku 34 421 butelek i zajęli III miejsce w kategorii szkoły podstawowe. Nagrodę w wysokości 1000 zł odebrała szkolna koordynator programu, pani dyrektor Anna Szatkowska. Towarzyszyli jej uczniowie klasy II b, którzy zebrali najwięcej opakowań – 5 212 sztuk. Naszym szkolnym rekordzistą jest Witek Grzelak - 3380 sztuk, który odebrał nagrodę rzeczową. Placówka jest zobowiązana do przeznaczenia środków finansowych na edukację ekologiczną. Atrakcjami podczas finału było również przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej oraz warsztaty ekologiczne. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za liczny udział.

     • Kolejna LEKCJA PRZYJAŹNI I EKOLOGII w kinie

     • Tym razem w klasie 4a.

      Dzieci obejrzały inspirowaną legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. „Ainbo - strażniczka Amazonii”

     • OSTATNI SPACER PO WILNIE....

     • Starówka wileńska o tej porze roku jest niezwykle urokliwa. Przygotowania do świąt idą pełną parą i niemal w każdej witrynie przygotowane są już piękne dekoracje świąteczne. Wieczorny spacer uliczkami Wilna to przemiła aktywność, której po raz kolejny doświadczyli nasi uczniowie z projektu "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137.

      W tym dniu udało nam się także odwiedzić halę targową z regionalnymi produktami, zwiedzić Muzeum Narodowe w Pałacu Wielkiego Księcia Litewskiego oraz spróbować, czy pizza w Wilnie smakuje lepiej od tej w Polsce.

     • NADSZEDŁ CZAS POŻEGNANIA

     • Na zajęciach podsumowujących projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 wraz z naszą partnerską szkołą w Turgielach przeprowadziliśmy integrację kończące współpracę. Młodzież wykonała plakaty na temat państwa litewskiego, okręgu solecznickiego, szkoły w Turgielach oraz miasta Kowal. Wszyscy mieli okazję obejrzeć filmy promujące naszą małą ojczyznę. Na koniec konkurs wiedzy - quiz o Litwie. Zwycięzcą okazał się Tymoteusz Wdzięczny.

      Pożegnanie było bardzo wzruszające. Wymieniliśmy się uściskami i podarunkami. Był to czas pełen wzruszeń. Uczniowie naszej szkoły zżyli się ze swoimi kolegami z Litwy. W niejednym oku zakręciła się łezka

     • LEKCJA PRZYJAŹNI I EKOLOGII w kinie w klasie 5b

     • Dzieci obejrzały inspirowaną legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. „Ainbo - strażniczka Amazonii”.

     • GÓRA TRZECH KRZYŻY ZDOBYTA

     • W dniu dzisiejszym udało nam się odwiedzić obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Wilna - Górę Trzech Krzyży. Widok na całą panoramę miasta bezcenny. Wspomnienia z wyprawy w zimowej atmosferze także bezcenne.

      "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137

     • KOLEJNY DZIEŃ INTEGRACJI

     • Dziś minął kolejny dzień zajęć uczniów biorących udział w projekcie "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137. Była to sposobność poznania obu państw i kultur, wymiany doświadczeń i poglądów. Uczniowie wzięli udział w grach i rozgrywkach sportowych prowadzonych przez nauczyciela z litewskiej szkoły.

      Podsumowaniem dnia był Quiz wiedzy o Litwie, jej historii i kulturze.

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie.

      Święto zostało ustanowione w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy amerykańskich studentów – braci Briana i Michaela McCormacków. Postanowili oni zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, do którego doszło w tym samym roku. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, a nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

      Bądźmy więc dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie, bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych.

      W poniedziałek, 21 listopada nasza szkoła była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” a uczniowie ubrani na żólto tak jak kolor słynnych na całym świecie emotek.

      Dzieci pisaly do siebie listy, robiły laurki kolegom i nauczycielom. Wzajemnie pozdrawiały się.

      Jesteśmy przekonani, że okazywanie życzliwości będzie obowiązywało przez okres kolejnych dni, tygodni i miesięcy, ponieważ wiemy, jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

     • Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli andrzejki w naszej szkole.

     • Czwartek w Kowalu przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana świetlica szkolna zamieniła się w miejsce czarów i magii. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla całej społeczności szkolnej wróżby.

      Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw 
z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Piękne cyganki i cyganie z niezwykłym zapałem, pasją i kreatywnością wywiązywali się z przydzielonych zadań. Zwieńczeniem tego magicznego dnia był popcorn dla wszystkich uczniów i zabawa taneczna dla

      klas 4-8.

       

     • ZAJĘCIA TANECZNE

     • Dziś kolejny dzień zajęć w partnerskiej szkole w Turgielach. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili muzeum patrona szkoły Pawła Ksawerego Brzostowskiego, poznając historię jego życia.

      W kolejnej części zajęć uczniowie poznali tradycyjne tańce litewskie. Mieli okazje razem ze swoimi litewskimi kolegami nauczyć się wspólnych układów tanecznych.

      Na koniec dnia udało nam się zdobyć koronę Litwy - czyli najwyższe wzgórze Aukstojas.

      Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

     • CMENTARZ NA ROSSIE - PONARY - TROKI

     • W kolejnym dniu zwiedzania Wileńszczyzny uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić ważne punkty na mapie turystycznej Litwy - miejsca mocno związane z historią polskości.

      Rozpoczęliśmy od odwiedzenia Cmentarza na Rossie, wspaniałego miejsce dla miłośników historii i romantyków. Cmentarz na Rossie jest jednym z obowiązkowych punktów podczas odwiedzin Wilna. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, czyli miejsc, w których pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków oraz żołnierzy walczących w latach 1919-1920 i 1939-1944. Nie zabrakło wspólnej fotografii przy mauzoleum "Matki i Serce Syna", w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii. Sam Piłsudski miał takie życzenie - aby po śmierci jego serce znalazło się blisko jego żołnierzy w Wilnie.

      W następnej kolejności odwiedziliśmy Ponary - miejsce kaźni, symbol holokaustu na Wileńszczyźnie. W latach 1941–1944 Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali w Ponarach około 100 tys. osób. Większość ofiar stanowili Żydzi z terenów Wileńszczyzny, ale też Polacy, Białorusini, Romowie, Tatarzy i Litwini oskarżani o działalność antyniemiecką oraz jeńcy Armii Czerwonej.

      Punktem kulminacyjnym dzisiejszej wycieczki był bajkowy zamek na wyspie - zamek w Trokach. Zamek położony na jeziorze Galwe.

      Został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Począwszy od XVII w. zamek popadał w ruinę. Przed II wojną światową polscy historycy sztuki rozpoczęli zabezpieczanie obiektu, a w latach 1951–1961 zostały w nim podjęte prace rekonstrukcyjne, które nadały mu obecny kształt. Zamek jest dziś ważną atrakcją turystyczną Litwy.

      Na koniec pyszne kibiny w karaimskiej restauracji.

      Było mroźno ale warto...

      Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

     • WILNO Z PRZEWODNIKIEM

     • W dniu dzisiejszym grupa uczniów biorąca udział w projekcie „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala”

      nr 2021-1-PMU-4137 miała okazję zwiedzić Wilno z przewodnikiem. Choć pogoda nam nie sprzyjała (w stolicy Litwy wszystko pokryło się białym puchem) udało się nam obejrzeć najważniejsze punkty na mapie turystycznej Wilna.

      - Ostra Brama

      - Muzeum Bursztynu

      - Cerkiew Świętego Ducha (Holy Spirit Orthodox Church)

      - Plac Katedralny w Wilnie

      - Kościół św. Anny w Wilnie

      - Ratusz Miejski

      - Pałac prezydencki

      - Litewska Filharmonia Narodowa

      Poznaliśmy także miejsca związane z Adamem Mickiewiczem i okresem jego życia w Wilnie

     • ZWIEDZALIŚMY OKRĘG SOLECZNICKI

     • Dziś był dzień zwiedzania. Mieliśmy okazję poznać historię rejonu solecznickiego. Na początek muzeum malarki ludowej Anny Krepsztul. Historia jej życia i dorobek malarski kilku tysięcy obrazów zrobił wrażenie na wszystkich. Następnie zwiedzieliśmy Pałac Balińskich w Jaszunach, ruiny Pałacu Rzeczpospolitej Pawłowskiej, której założycielem był Paweł Ksawery Brzostowski oraz Dworek w Wilkiszkach, odrestaurowany i zaadaptowany na Centrum Turystyki i Młodzieży rejony solecznickiego.

      Na koniec wspólne zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, naszego wieszcza narodowego, który był częstym gościem w Solecznikach.

      Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17

    Numery wewnętrzne:

    -10-Sekretariat
    -11-Dyrektor Szkoły
    -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
    -13-Administracja
    -14-Księgowość
    -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20
    87-820 Kowal
    87-820 Kowal
    Poland
  • Logowanie