• Kondolencje

     • Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 kwietnia 2022 r. zmarł p. Jerzy Giergielewicz – Honorowy Obywatel Kowala, nauczyciel historii, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Pan Jerzy Giergielewicz w Szkole Podstawowej w Kowalu pracował od 1970 roku. W 1974 r. został powołany na stanowisko zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół w Kowalu. Z oświatą w Kowalu związny był do 1978 r. 

      Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego składają Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy administracji i obsługi. 

     • Audycja "Jak to gra?"

     • Wróciliśmy do pomysłu realizacji audycji muzycznych dla uczniów kowalskiej Szkoły Podstawowej, które promują działalność naszej orkiestry. Jak widać na zdjęciach młodych muzyków nie będzie brakowało w przyszłości.

     • Pierwszaki w Toruniu

     • 12 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdachi planetach. Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, „Fontannę ze złotymi żabkami”, z którą związana jest legenda o flisaku i żabach, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. , Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób jaki czyniono to 500 lat temu. Dzieci pracowały w małych grupach, każda drużyna miała swojego mistrza, odpowiedzialnego za właściwy wyrób pierników. Wszyscy spisali się znakomicie, a wykonane pierniki dzieci zabrały na pamiątkę. Dzieci miały możliwość również zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Na koniec posililiśmy się w znanej restauracji i wróciliśmy w znakomitych humorach do Kowala. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i miło spędziliśmy czas.

     • W nagrodę za działalność ekologiczną

     • 12 kwietnia 2022r. uczniowie kl. IV – VIII najbardziej zaangażowani w zbiórki surowców wtórnych byli na wycieczce w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Wcześniej, podczas ferii uczestniczyli w wyjeździe do Multikina. To nie koniec nagrodzonych wyjazdów. Zaplanowana jest jeszcze jedna wycieczka do Zielonej Szkoły dla uczniów kl. I – III i dwa wyjazdy do lasu – jeden dla uczniów klas młodszych i jeden dla uczniów klas IV – VIII. Opiekunami podczas ostatniego wyjazdu byli: p. Jadwiga Wiśniewska i p. Vitali Shvets. Piękna słoneczna pogoda, dobre humory i zgodne gry i zabawy uczestników wycieczki zagwarantowały wspaniałą atmosferę. Wzorowe zachowanie uczniów w mini zoo sprawiło, że wszystkie zwierzęta zaprezentowały się w całej krasie. Uczestnicy wycieczki byli również na spacerze nad jeziorem Goreńskim i uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących tamtejszego krajobrazu. Jak zawsze atrakcją było ognisko i pieczenie kiełbasek, które smakowały wybornie.

      Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

                                                                                                             Jadwiga Wiśniewska

     • Julia Terpińska Finalistką Konkursu Kuratoryjnego

     • Miło nam poinformować o wielkim sukcesie naszej uczennicy Julii Terpińskiej, która w Konkursie Kuratoryjnym z Języka Polskiego uzyskała 87,5% pkt. możliwych do zdobycia i otrzymała tytuł Finalisty. Uczennicę do konkursu przygotowywała Pani Urszula Bronikowska.

      Jeszcze raz gratulujemy !!! 

     • 14 KWIETNIA - ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

     • 14 kwietnia obchodzimy 1056. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.

      W naszej szkole nie ma ucznia, który nie znałby tej daty. W ostatnich dniach poznały ją również dzieci z klas I-III, które uczęszczają do świetlicy. Nauczyciele świetlicy w krótkich słowach starali się przekazać informacje o tym jak ważne jest to wydarzenie. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych przez dzieci.

     • AUDYCJA PT. FORTEPIAN (BEZ) TAJEMNIC

     • 7 kwietnia odbyła się w naszej szkole audycja pt. "Fortepian (bez) tajemnic", którą poprowadził p. Robert Stranc, absolwent studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczniowie z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieści o tym niewątpliwym królu wśród instrumentów muzycznych.

     • Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej

     • Szanowni Rodzice, Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu na rok szkolny 2022/2023 została wywieszona na tablicy informacyjnej w holu budynku szkoły. Wszelkie informacje mogą uzyskać Państwo także telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu szkoły tel. (054) 284-23-17

     • Tusz do paki

     • Szanowni Państwo

      Miło mi poinformować , że nasza placówka zgodziła się na udział

      w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

      Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną

      środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.

      Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

      W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek ATRAMENTOWYCH do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

      www.tuszdopaki.p

      WAŻNE!!!

      ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH!!!!!!!!!

      https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing

     • Greckie Meteory - najbardziej malownicza formacja skalna na świecie

     • Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”.

      Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy.

      Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne. Każdy z klasztorów znajdował się na trudno dostępnej skale. Jedyną możliwością wejścia lub wniesienia czegoś na górę było skorzystanie ze spuszczanej drabiny lub liny. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku, gdy nowa trasa została wydrążona w skale.

      Nasi uczniowie spędzili piękny dzień z tym malowniczym zakątku Grecji.

      Oczywiście skorzystali ze schodów.... aby z góry móc podziwiać przepiękne widoki...

     • Stary Pantalejmon

     • W dniu dzisiejszym uczniowie przebywający w Grecji mieli okazję sprawdzić swoją kondycję - pokonali około 15 km w górzystym terenie.

      "Podziwialiśmy przepiękne widoki z tarasów widokowych. Odwiedziliśmy Łaźnie Zeusa i miasteczko Stary Pantalejmon, w którym mieszkają ostatni rdzenni Grecy" - napisali.

      Fotorelacja dowodzi, że było warto...

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy 1 kwietnia w piątek. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się właśnie w takie barwy. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. A na koniec cała społeczność szkolna wzięła udział w marszu ulicami Kowala, rozdając ulotki. Emocje towarzyszące naszym uczniom zostały uwiecznione na fotografiach.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
   • Logowanie