• Kolejna LEKCJA PRZYJAŹNI I EKOLOGII w kinie

     • Tym razem w klasie 4a.

      Dzieci obejrzały inspirowaną legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. „Ainbo - strażniczka Amazonii”

     • OSTATNI SPACER PO WILNIE....

     • Starówka wileńska o tej porze roku jest niezwykle urokliwa. Przygotowania do świąt idą pełną parą i niemal w każdej witrynie przygotowane są już piękne dekoracje świąteczne. Wieczorny spacer uliczkami Wilna to przemiła aktywność, której po raz kolejny doświadczyli nasi uczniowie z projektu "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137.

      W tym dniu udało nam się także odwiedzić halę targową z regionalnymi produktami, zwiedzić Muzeum Narodowe w Pałacu Wielkiego Księcia Litewskiego oraz spróbować, czy pizza w Wilnie smakuje lepiej od tej w Polsce.

     • NADSZEDŁ CZAS POŻEGNANIA

     • Na zajęciach podsumowujących projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 wraz z naszą partnerską szkołą w Turgielach przeprowadziliśmy integrację kończące współpracę. Młodzież wykonała plakaty na temat państwa litewskiego, okręgu solecznickiego, szkoły w Turgielach oraz miasta Kowal. Wszyscy mieli okazję obejrzeć filmy promujące naszą małą ojczyznę. Na koniec konkurs wiedzy - quiz o Litwie. Zwycięzcą okazał się Tymoteusz Wdzięczny.

      Pożegnanie było bardzo wzruszające. Wymieniliśmy się uściskami i podarunkami. Był to czas pełen wzruszeń. Uczniowie naszej szkoły zżyli się ze swoimi kolegami z Litwy. W niejednym oku zakręciła się łezka

     • LEKCJA PRZYJAŹNI I EKOLOGII w kinie w klasie 5b

     • Dzieci obejrzały inspirowaną legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. „Ainbo - strażniczka Amazonii”.

     • GÓRA TRZECH KRZYŻY ZDOBYTA

     • W dniu dzisiejszym udało nam się odwiedzić obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Wilna - Górę Trzech Krzyży. Widok na całą panoramę miasta bezcenny. Wspomnienia z wyprawy w zimowej atmosferze także bezcenne.

      "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137

     • KOLEJNY DZIEŃ INTEGRACJI

     • Dziś minął kolejny dzień zajęć uczniów biorących udział w projekcie "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137. Była to sposobność poznania obu państw i kultur, wymiany doświadczeń i poglądów. Uczniowie wzięli udział w grach i rozgrywkach sportowych prowadzonych przez nauczyciela z litewskiej szkoły.

      Podsumowaniem dnia był Quiz wiedzy o Litwie, jej historii i kulturze.

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie.

      Święto zostało ustanowione w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy amerykańskich studentów – braci Briana i Michaela McCormacków. Postanowili oni zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, do którego doszło w tym samym roku. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, a nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

      Bądźmy więc dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie, bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych.

      W poniedziałek, 21 listopada nasza szkoła była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” a uczniowie ubrani na żólto tak jak kolor słynnych na całym świecie emotek.

      Dzieci pisaly do siebie listy, robiły laurki kolegom i nauczycielom. Wzajemnie pozdrawiały się.

      Jesteśmy przekonani, że okazywanie życzliwości będzie obowiązywało przez okres kolejnych dni, tygodni i miesięcy, ponieważ wiemy, jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

     • Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli andrzejki w naszej szkole.

     • Czwartek w Kowalu przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana świetlica szkolna zamieniła się w miejsce czarów i magii. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla całej społeczności szkolnej wróżby.

      Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw 
z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Piękne cyganki i cyganie z niezwykłym zapałem, pasją i kreatywnością wywiązywali się z przydzielonych zadań. Zwieńczeniem tego magicznego dnia był popcorn dla wszystkich uczniów i zabawa taneczna dla

      klas 4-8.

       

     • ZAJĘCIA TANECZNE

     • Dziś kolejny dzień zajęć w partnerskiej szkole w Turgielach. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili muzeum patrona szkoły Pawła Ksawerego Brzostowskiego, poznając historię jego życia.

      W kolejnej części zajęć uczniowie poznali tradycyjne tańce litewskie. Mieli okazje razem ze swoimi litewskimi kolegami nauczyć się wspólnych układów tanecznych.

      Na koniec dnia udało nam się zdobyć koronę Litwy - czyli najwyższe wzgórze Aukstojas.

      Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

     • CMENTARZ NA ROSSIE - PONARY - TROKI

     • W kolejnym dniu zwiedzania Wileńszczyzny uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić ważne punkty na mapie turystycznej Litwy - miejsca mocno związane z historią polskości.

      Rozpoczęliśmy od odwiedzenia Cmentarza na Rossie, wspaniałego miejsce dla miłośników historii i romantyków. Cmentarz na Rossie jest jednym z obowiązkowych punktów podczas odwiedzin Wilna. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, czyli miejsc, w których pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków oraz żołnierzy walczących w latach 1919-1920 i 1939-1944. Nie zabrakło wspólnej fotografii przy mauzoleum "Matki i Serce Syna", w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii. Sam Piłsudski miał takie życzenie - aby po śmierci jego serce znalazło się blisko jego żołnierzy w Wilnie.

      W następnej kolejności odwiedziliśmy Ponary - miejsce kaźni, symbol holokaustu na Wileńszczyźnie. W latach 1941–1944 Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali w Ponarach około 100 tys. osób. Większość ofiar stanowili Żydzi z terenów Wileńszczyzny, ale też Polacy, Białorusini, Romowie, Tatarzy i Litwini oskarżani o działalność antyniemiecką oraz jeńcy Armii Czerwonej.

      Punktem kulminacyjnym dzisiejszej wycieczki był bajkowy zamek na wyspie - zamek w Trokach. Zamek położony na jeziorze Galwe.

      Został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Począwszy od XVII w. zamek popadał w ruinę. Przed II wojną światową polscy historycy sztuki rozpoczęli zabezpieczanie obiektu, a w latach 1951–1961 zostały w nim podjęte prace rekonstrukcyjne, które nadały mu obecny kształt. Zamek jest dziś ważną atrakcją turystyczną Litwy.

      Na koniec pyszne kibiny w karaimskiej restauracji.

      Było mroźno ale warto...

      Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

     • WILNO Z PRZEWODNIKIEM

     • W dniu dzisiejszym grupa uczniów biorąca udział w projekcie „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala”

      nr 2021-1-PMU-4137 miała okazję zwiedzić Wilno z przewodnikiem. Choć pogoda nam nie sprzyjała (w stolicy Litwy wszystko pokryło się białym puchem) udało się nam obejrzeć najważniejsze punkty na mapie turystycznej Wilna.

      - Ostra Brama

      - Muzeum Bursztynu

      - Cerkiew Świętego Ducha (Holy Spirit Orthodox Church)

      - Plac Katedralny w Wilnie

      - Kościół św. Anny w Wilnie

      - Ratusz Miejski

      - Pałac prezydencki

      - Litewska Filharmonia Narodowa

      Poznaliśmy także miejsca związane z Adamem Mickiewiczem i okresem jego życia w Wilnie

     • ZWIEDZALIŚMY OKRĘG SOLECZNICKI

     • Dziś był dzień zwiedzania. Mieliśmy okazję poznać historię rejonu solecznickiego. Na początek muzeum malarki ludowej Anny Krepsztul. Historia jej życia i dorobek malarski kilku tysięcy obrazów zrobił wrażenie na wszystkich. Następnie zwiedzieliśmy Pałac Balińskich w Jaszunach, ruiny Pałacu Rzeczpospolitej Pawłowskiej, której założycielem był Paweł Ksawery Brzostowski oraz Dworek w Wilkiszkach, odrestaurowany i zaadaptowany na Centrum Turystyki i Młodzieży rejony solecznickiego.

      Na koniec wspólne zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, naszego wieszcza narodowego, który był częstym gościem w Solecznikach.

      Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

     • English Tea Party

     • English Tea Party, czyli przyjęcie przy herbatce w stylu angielskim to kolejne niecodzienne wydarzenie, które odbyło się w naszej szkole.

      Uczniowie klas IVa i IVb wraz z wychowawczyniami p. Martą Ziółkowską i p. Paulą Krawiecką zasiedli na godzinie wychowawczej do stolu, aby delektować się gorącą herbatą i skosztować typowych angielskich ciasteczek oraz innych łakoci.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom English Tea Party za wspólną zabawę

      Organizatorzy

      P. K i M. Z

     • WARSZTATY KUCHNI LITEWSKIEJ

     • W kolejnym dniu projektu "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, uczniowie naszej szkoły poznawali tradycje i zwyczaje litewskie.

      Poznaliśmy kuchnię litewską, opowiedzieliśmy o tradycyjnych daniach polskich oraz wykonaliśmy wspólnie tematyczne plakaty.

      Dzieci wzięły też udział w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowały pyszne litewskie kibiny oraz sałatkę warzywną.

      Na koniec dnia ćwiczyli naukę języka angielskiego i litewskiego a nasz wspaniały uczeń Wiktor Pawłowski umilił nam czas grą na pianinie.

     • Warsztaty w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji

     • "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

      Dzień wspólnych zajęć z litewskimi rówieśnikami w Szkole w Turgielach. Kolejny dzień integracji, poznawania obu kultur, tradycji oraz wspólne zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

      Cieszymy się, że nasza młodzież może w ramach takich programów uczyć się tolerancji wobec osób innych narodowości.

     • Wilno

     • Kolejny dzień naszej wileńskiej przygody był bardzo intensywny. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zintegrować się z uczniami partnerskiej szkoły z Litwy. Poznaliśmy tradycje litewskie oraz starosłowiańskie wierzenia.

      A wieczorem kolejny spacer po niezwykle urokliwej starówce....

      Projekt pt. "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach j Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

     • Wyniki XX edycji  akcji „Drzewko za butelkę”

     • Miło nam poinformować, iż Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu zajęła III miejsce w XX edycji akcji „Drzewko za butelkę” organizowanej przez ANWIL S. A. W bieżącym roku do konkursu przystąpiło 25 szkół z powiatu włocławskiego, zebrano łącznie 380 000 sztuk butelek PET.  Wynik zbiórki w naszej szkole, podobnie jak w latach ubiegłych, przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów z szesnastu oddziałów  udało się  zebrać 34 421 butelek. Otrzymaliśmy nagrodę pieniężną w  wysokości 1000 zł, którą zgodnie z regulaminem przeznaczymy na edukację ekologiczną.

      W grudniu organizator akcji przekaże także choinki w doniczkach, które po okresie świątecznym posadzimy w przyszkolnym ogródku.

      Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom zbiórki.  

     • WIELKA PRZYGODA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOWALU

     • 30 uczniów naszej szkoły rozpoczęło dziś kolejny projekt „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala”, w ramach którego wyjechali na dwutygodniowy wyjazd do Wilna.

      Dziś pierwszy dzień, przyjazd do hotelu, odpoczynek... a wieczorową porą spacer po przepięknej wileńskiej starówce...

     • SZKOŁA DO HYMNU

     • W dniu 10 listopada b.r. Szkoła Podstawowa w Kowalu włączyła się w obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się po raz kolejny do akcji "Szkoła do Hymnu". Wraz z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego w Kowalu, nauczycielami oraz Burmistrzem p. Eugeniuszem Gołembiewskim, o godzinie 11.11 odśpiewali hymn Polski. Na znak swojej miłości i przywiązania do ojczyzny wszyscy uczestnicy podczas śpiewu trzymali prawą rękę na sercu. Mazurek Dąbrowskiego ośpiewany przez niemal 500 uczestników zabrzmiał wspaniale.

      Dumą napawa fakt, iż wszyscy uczniowie uczcili Święto Niepodległości zakładając odświętne galowe stroje. Na białych bluzkach pięknie prezentowały się kotyliony w barwach narodowych a w rękach najmłodszych uczniów powiewały biało-czerwone flagi.

      Barwami narodowymi zostały udekorowane także szkolne klasopracownie, korytarze, gazetki ścienne i okna sal lekcyjnych.

      Dziękujemy wszystkim uczniom za piękne obchody Dnia Niepodległości i zachęcamy do udziału w jutrzejszych obchodach. #SzkołaDoHymnu.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17 Numery wewnętrzne: -10-Sekretariat -11-Dyrektor Szkoły -12-Z-ca Dyrektora Szkoły -13-Administracja -14-Księgowość -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20 87-820 Kowal 87-820 Kowal Poland
  • Logowanie