• Degustacja miodu

     • Dzięki uprzejmości p. Tomasza Narazińskiego uczniowie klas młodszych mogli w tym tygodniu uczestniczyć w degustacji miodu. Dzieci miały okazję spróbować aż ośmiu rodzajów tego przysmaku i ocenić, który im najbardziej smakuje. Każdy mógł również dowiedzieć się, jak powstają miody kremowane oraz smakowe np. truskawkowy i porzeczkowy.

      Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za pyszne i zdrowe słodkości.

      Serdecznie dziękujemy #GospodarstwoPasieczneSzylar za możliwość degustacji różnych gatunków miodów.

     • Bajeczni Adwokaci

     • W poniedziałek, 10 czerwca uczniowie klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w miłym spotkaniu z panią Iwoną Lewandowską, aplikantką adwokacką, która w ramach kontynuacji akcji „Bajeczni Adwokaci” zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Fundację Adwokatury przeczytała dzieciom bajkę  Ewy Ruszkiewicz p.t. „Leśnie sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”.

      Książeczka przybliżyła uczniom tajniki pracy adwokata oraz ukazała problemy, z jakimi się mierzą podczas wykonywania swojego zawodu. Lektorka zaprezentowała również togę, rozmawiała z dziećmi na temat przeczytanego tekstu, odpowiadała na ich pytania.

      Na zakończenie spotkania rozdała dzieciom kolorowanki i zakładki do książek. Uczniowie bardzo chętnie stanęli również do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

     • PIKNIK RODZINNY 2024 – Dziękujemy wspaniałym rodzicom

     • PIKNIK RODZINNY 2023 – Dziękujemy wspaniałym rodzicom

       

      9 czerwca 2024 r. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu podjęła się zorganizowania wspólnej integracyjnej imprezy w plenerze. Na Orliku przy szkole odbył się Piknik Rodzinny. Po raz kolejny przyniósł on efekt, który przerósł oczekiwania organizatorów. Naszą szkołę odwiedziły setki osób: uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli i wielu mieszkańców Kowala i okolic.

      Na Pikniku panowała radosna, serdeczna i rodzinna atmosfera. Była to impreza zorganizowana przed wszystkim dla dzieci. Mogły one spędzić wspaniały czas wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, korzystając z przygotowanych przez Radę Rodziców niezliczonych atrakcji.

       

      Program pikniku był bardzo bogaty i co należy podkreślić, atrakcji dla dzieci było co nie miara. Z ochotą korzystali z nich zarówna dorośli jak i dzieci. Dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Kowal – Eugeniusza Gołembiewskiego, uczestnicy pikniku mogli nieodpłatnie skorzystać z Dmuchanych Zjeżdżalni, Byka Rodeo, a także zrobić sobie zdjęcia  z Misiami – maskotkami.

      W programie znalazły się ponadto: malowanie twarzy, tatuaże, kolorowe warkoczyki, loteria fantowa, malowanie na folii. Dla smakoszy przygotowano mnóstwo pyszności: popcorn, wata cukrowa, stoisko słodkości, kawa, herbata, grillowane kiełbaski, grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, stoisko z lemoniadą.

       

      Celem pikniku było zintegrowanie dzieci i ich rodziców poprzez propozycję wspólnych zabaw i aktywności sportowych. Dla chętnych dzieci i ich rodziców przygotowano rodzinne rozgrywki sportowe na wesoło: przeciąganie liny, wyścigi w worku, tory przeszkód i wiele innych.

      W trakcie pikniku odbywały się także zabawy muzyczne i taneczne, w oprawie muzycznej prowadzonej przez p. Ambrożewicza.

      Chętne dzieci mogły ponadto skorzystać z niezliczonych animacji prowadzonych przez AgiMacje – Agnieszkę Maciejewską, zaś miłośnicy ekstremalnych przeżyć dzięki p. K. Rzadkowolskiej, mieli okazję przejechać się kultowymi motocyklami.

       

      Uczestnicy pikniku mogli ponadto skorzystać ze szkolenia z pierwszej pomocy prowadzonego przez p. Aleksandrę Kosiorowską.

       

      Na koniec imprezy zaplanowany był FESTIWAL PYŁKÓW HOLY. Nasze dzieci zakończyły piknik mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy.

       

      Podziękowania należą się rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz wielu osobom dobrej woli, którzy byli organizatorami imprezy bądź pomogli w różnoraki sposób w jej przygotowaniu.

       

      Największe podziękowania składamy na ręce Prezydium Rady Rodziców: p. Katarzynie Rzadkowolskiej, p. Annie Jasińskiej, p. Sylwi Sudomir i p. Marcinowi Skibińskiemu.

       

      Podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy przygotowali stoiska oraz wsparli organizatorów w przygotowaniu oprawy technicznej imprezy. W tym roku, była to tak liczna grupa rodziców, iż trudno wszystkich wymienić z imienia i nazwiska.

       

      Dziękujemy nauczycielom, którzy swoją bezinteresowną pracą wsparli Piknik zwłaszcza przygotowanie loterii fantowej i zabaw sportowo-tanecznych: B. Zielińskiej-Tomickiej, M. Rynieckiej, L. Guziejewskiej, K. Janickiej. M. Rudzińskiej. P. Ostrowskiej, K. Czerwińskiej, E. Człapińskiej, M. Ziółkowskiej, A. Grześ, K. Borzęckiej.

       

      Dziękujemy pracowniom Urzędu Miasta – Referat Gospodarki Komunalnej, za wsparcie techniczne imprezy w tym Sekretarzowi UM – p.  S. Strucińskiemu oraz p. P. Han za fotorelację.

       

      Serdecznie dziękujemy darczyńcom:

      Przekazanie VOUCHERU – p. Staroście Włocławskiemu – Romanowi Gołębiewskiemu oraz p. Anecie Kawrcińskiej – członkowi Zarządu Powiatu Włocławskiego

      Bezpłatne wsparcie Pikniku – AgiMacje –Agnieszka Maciejewska, DJ Ambrożewicz, Motocykliści, Ratownik medyczny - Aleksandra Kosiorowska

       

      Wpłaty na konto: Przedsiębiorstwo inżynieryjno-budowlane 'JUL-JAN' Bartosz Zielski; Firma Handlowo Usługowa OIL-CHEM Wiesław Adriańczyk; Smartsol Kacper Dybowski; Bińkowski Kancelaria Podatkowa – Mirosław Bińkowski; AUTO - SERWIS Stefan Kozłowski; LinguaMasters Małgorzata Grzywacz; Wojciech Dobrodziej; DEXEL Łukasz Sadowski; Kancelaria Adwokacka Dawid Bińkowski; Sklep Wielobranżowy Beata Morawska; Zygmunt Skibiński; DH wózki widłowe Dariusz Holc; ELT-MED Janusz Rzadkowolski;

      Zakup cegiełek: klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 3b, 4b, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a; Warzywniak p. A. i J. Trzeccy, Salon Fryzjerski i Solarium „U Magdy” p. M. Bazela; R.G. Partners Sp. z o.o. Biuro Rachunkowe; Czasowe Auto – Ewelina Jabłońska; A. Szatkowska: A. Prokopiak-Lewandowska i R. Lewandowski, G. K. Grzegorz Seklecki

      Darowizny:  DUBIMEX Zakład Przetwórstwa Mięsa Sp.j. Zygmunt Dubielak; Piekarnia Dubielak Kamil Dubielak, Wędzarnia Łukasz Dubielak; Daniel i Agnieszka Kaźmierscy, Salon Fryzjerski Magdalena Bazela; Zwariowane Białe Misie Mateusz Góralski; Agnieszka Trzecka (Warzywniak); Alfa-Lupi Jarosław i Sylwia Sudomir;  Przemysław Grześ; Redis S.C. Księgarnia w Kowalu; LinguaMasters Małgorzata Grzywacz; Justyna Wasielewska; R.G. Biuro Rachunkowe Rojewscy;

       

      Dziękujemy Panu Burmistrzowi  Eugeniuszowi Gołembiewskiemu oraz MOPS – Gmina Miasto Kowal za wsparcie finansowe imprezy ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

       

      Zbiórka finansowa już na chwilę obecną wynosi niemal 17 tyś złoty.

      Ponieważ wiele osób nadal chce wesprzeć naszą inicjatywę dokonując wpłat na konto Rady Rodziców, ostateczne podsumowanie zbiórki i podziękowania dla wszystkich darczyńców zamieścimy w kolejnym poście.

       

      Cały dochód z Pikniku Rodzinnego zasili konto Rady Rodziców i zostanie przeznaczony na wsparcie wycieczek i inicjatyw organizowanych dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kowalu.

       

       

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu

      Anna Prokopiak-Lewandowska

     • Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim

     • 7 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja dla nauczycieli historii i uczniów zainteresowanych historią "Z bezkresów syberyjskich do Ojczyzny - losy polskich uchodźców i żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie". Podczas konferencji miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród za udział w konkursie wiedzy i konkursie literackim "Na kratach dziejów Polski i regionu".

      W konkursie wyróżniony został nasz uczeń, Wiktor Pawłowski z klasy 7a, który napisał pracę pt. "Losy dzieci i młodzieży ewakuowanych z ZSRR z Armią Andersa". Napisanie pracy w oparciu o różnorodne źródła historyczne nie należało do najłatwiejszych, ale Wiktor poradził sobie z tym znakomicie. W swojej pracy Wiktor wykazał się dociekliwością i ciekawością historyczną, która pozwoliła mu w niewielkim stopniu poznać przeżycia dzieci i młodych ludzi przymusowo deportowanych do ZSRR w czasie II wojny światowej.

      Opiekunem merytorycznym pracy była pani Paula Krawiecka, która towarzyszyła Wiktorowi w gali wręczenia nagród. Gratulujemy uczniowi i życzymy kolejnych sukcesów.

       

       

     • Podróż do przeszłości

     •  

      6 czerwca uczniowie klas trzecich wyruszyli na wycieczkę w celu odkrycia kolejnych ciekawych i urokliwych zakątków naszego kraju. Tym razem była to podróż w przeszłość. W pierwszym etapie wyprawy odwiedzili krzyżacki zamek w Golubiu –Dobrzyniu. Młodzi turyści  przespacerowali się po robiącym spore wrażenie dziedzińcu zamku,  odwiedzili zamkowe piwnice, izbę tortur, podziwiali eksponaty muzeum etnograficznego, palenisko hypokastum, końskie schody ( po których prawdopodobnie rycerze wjeżdżali konno), loch głodowy, celę pokutniczą i wiele innych miejsc. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zielarskie Anny Wazówny, po których dzieci dostały certyfikaty i zapachowe woreczki własnoręcznie wykonane oraz zawody zręcznościowe Bractwa Kurkowego. Dzieci z pewnością po raz pierwszy miały okazję rzucać toporem, dzidą czy strzelać z łuku. Po kupieniu pamiątek i smacznym posiłku przejechały do Grębocina. Tam w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa odbyły  ciekawą lekcję historii papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii na wesoło. Siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium cofnęły się w dawne czasy, aby odkryć tajniki warsztatu skryby oraz iluminatora. Same spróbowały się w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu, a materiały takie jak papirus, czy pergamin nie będą już dla nich tajemnicą. Następnie odwiedziły zakład zecerski Jana Gutenberga i poznały jego rewolucyjne wynalazki, a także usłyszały, że w Polsce znajduje się jedna z najcenniejszych książek świata. Po zapoznaniu się z kolekcją XIX-wiecznych pras drukarskich wcieliły się w rolę drukarza i stworzyły własny certyfikat drukarski.  W końcu same  miały okazję zanurzyć sito w XVII-wiecznej kadzi, czerpiąc własny papier, który po wysuszeniu z pewnością będzie jedną z bardziej interesujących pamiątek tej niesamowitej wyprawy.

     • XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod patronatem Burmistrza Miasta Kowal

     •  

      W środę,  5 czerwca  2024 r. , w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu odbył się kolejny finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Miasta Kowal Eugeniusza Gołembiewskiego. Po raz kolejny przyświecało mu hasło: ,,Ortografia – nic prostszego - dla każdego myślącego”. Dyktando tradycyjnie przygotowali konsultanci  z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. W  konkursie  wzięło  udział 50 uczniów z 18 szkół podstawowych. Komisja wyłoniła po trzech laureatów w kategorii klas III – IV, V- VI, VII-VIII. Dodatkowo jury przyznało  sześć  wyróżnień.

      Uczestnicy Powiatowego Konkursu Ortograficznego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele władz samorządowych i instytucji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się  do finansowego lub rzeczowego wsparcia  tego przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem:  Burmistrza Miasta  Kowal –  p. Eugeniusza Gołembiewskiego, Wójta Gminy Kowal – p. Stanisława Adamczyka, Prezes  Zarządu Banku Spółdzielczego  w Kowalu - p. Beaty Jabłońskiej, Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu –   p. Katarzyny Rzadkowolskiej.  Specjalne podziękowania składamy również Dyrektor KPCEN we Włocławku – p. Grażynie Troszyńskiej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej   w Kowalu:  p. Annie Prokopiak – Lewandowskiej, p. Annie Szatkowskiej oraz p. Barbarze Zielińskiej – Tomickiej i nauczycielom ze wszystkich szkół biorących udział  w międzyszkolnej rywalizacji.

      Wyniki prezentują się następująco:

      I kategoria – kl. III – IV

      I miejsce – Oliwia Radoszewska   – SP  w Kaliskach

      II miejsce –  Józef Szymczak – SP w Kanibrodzie

      III miejsce – Lena Paliwoda – SP w Wieńcu

      Wyróżnienia :

      - Lena Dubielak  – SP w Boniewie

      - Adam Ostrowski – SP w Smólniku

      II kategoria – kl. V – VI

      I miejsce – Szymon Laskowski  – SP w Wieńcu

      II miejsce –  Amelia Feter  – SP w Lubieniu Kujawskim

      III miejsce – Szymon Żelski  – SP w  Chodczu

      Wyróżnienia :

      - Piotr Andrzejewski  – SP w Izbicy Kujawskiej 

      - Krzysztof Baranowski – SP w Grabkowie

      III kategoria – kl. VII – VIII

      I miejsce – Witold Leśnik  -   SP nr 1 w Brześciu Kujawskim

      II miejsce – Milena Matczak -    SP w Chodczu

      III miejsce – Maja Barańska -   ZS nr 2 w Brześciu Kujawskim 

      Wyróżnienia:

      - Maria Stachowiak  – SP w  Więsławicach

      - Filip Zima – SP w Choceniu.

      Uczestnikom powiatowych zmagań o tytuły ,,Mistrzów Ortografii” serdecznie gratulujemy wspaniałej znajomości zasad polskiej pisowni.

       

                                                                               K. Narazińska, L. Guziejewska

     • Wizyta w Komendzie PSP we Włocławku

     • 3 czerwca uczniowie klas 2a i 2b odwiedzili Miejską Komendę Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. Celem wycieczki było zwrócenie uwagi na niebezpieczną i trudną pracę straży pożarnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania podczas pożaru, wypadku i innych zagrożeń.

      W siedzibie PSP dzieci przywitał pan Dawid Kwiatkowski, prywatnie tatuś naszej uczennicy Julki. Już samo wejście do budynku straży wzbudziło u wszystkich zafascynowanie oraz wielki podziw. Uczniowie zwiedzili wszystkie pomieszczenia. Największą radość sprawiły im garaże. Tam podziwiali specjalistyczne wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, łódź ratowniczą oraz sprzęt gaśniczy i ratunkowy. Wielką atrakcją była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów używanych w akcjach. Strażacy zademonstrowali dzieciom zjazd specjalną rurą, której używają podczas alarmu. Prawdziwą niespodzianką był konkurs na przewrócenie pachołka strumieniem wody z węża strażackiego. Zadanie okazało się bardzo trudne. Zwyciężczynią konkursu została Wiktoria Ambrożewicz, której udało się poprawnie wykonać zadanie.

      Dziękujemy p. Dawidowi Kwiatkowskiemu oraz jego druhom strażakom za miłe i pouczające spotkanie. Życzymy wszystkim dalszej efektywnej służby i skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań.

     • Od pisarza do czytelnika - wizyta w bibliotece

     • W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek– programu promującego czytelnictwo, klasy II a i II b wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalu na lekcję biblioteczną. Pan Robert Stranc, bibliotekarz szkolny poprowadził zajęcia dotyczące procesu powstania książki. W trakcie lekcji uczniowie poznali etapy pracy nad książką, wzbogacili swoje słownictwo oraz zrozumieli, że dzięki pracy wielu osób i instytucji książka dociera do rąk czytelnika. Nauczyciel podkreślił także znaczącą rolę bibliotekarza, który przygotowuje zakupione książki do wypożyczenia.

      Uczniowie klas drugich bardzo dziękują za ciekawą lekcję.

     • Wizyta myśliwego

     • Niezapowiedzianą wizytę uczniom klas drugich złożył pan Maciej Ignaczak, myśliwy Koła Łowieckiego nr 159 „Bór”. Nasz gość bardzo ciekawie opowiedział o zadaniach myśliwego, o zmianach zachodzących wiosną w lesie, o tym jak postępować w przypadku spotkania małego lub chorego zwierzęcia oraz o bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowaniach w lesie podczas wakacyjnego wypoczynku. Spotkanie zakończył życzeniami na wakacje oraz zaprosił do owocnej współpracy w przyszłym roku szkolnym.

       

     • Spotkanie trzecioklasistów z ratowniczką medyczną

     • 28.05.2024r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła pani Aleksandra Kosiorowska - ratowniczka medyczna, a prywatnie mama naszych uczniów Jasia i Zosi. Na spotkaniu ratowniczka udzielała instruktażu oraz zademonstrowała sposób postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Przypomniała ważne numery telefonów alarmowych. Ratowniczka poinstruowała nas jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Opowiedziała jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność i pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pani Aleksandra wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Uświadomiła uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie ćwiczyli podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem. Największą furorę zrobiły ćwiczenia w opatrywaniu ran (spokojnie Kochani Rodzice, te bandaże to tylko ćwiczenia).Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia, choć mamy nadzieję nie wykorzystywać tej cennej lekcji w praktyce.

     • "Każdy inny- wszyscy równi" - podsumowanie

     • Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat uznania za udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Społecznego ,,Każdy inny- wszyscy równi ". Celem projektu było uwrażliwienie społeczności szkolnej i lokalnej na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz kształtowanie tolerancji i empatii wobec tych osób. W ramach akcji uczniowie realizowali różne inicjatywy i akcje.

       

      Podsumowanie działań - w ramach realizacji zadań uwzględniliśmy następujące dni:

      • Polski Tydzień Świadomości ADHD;

      • Międzynarodowy Dzień Białej Laski;

      • Miesiąc świadomości Mutyzmu Wybiórczego;

      • Międzynarodowy Dzień Niewidomych;

      • Dzień chorych na Padaczkę;

      • Światowy Dzień Zespołu Downa;

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu;

      • Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną;

      • Światowy dzień Braillle'a;

      Zadania realizowane w ramach Projektu:

      1. Własnoręczne przygotowanie „wypukłych kartek pocztowych” i przekazanie ich do Domu Pomocy Społecznej w Kowalu.

      2. Zorganizowanie akcji „Biegnij dla Autyzmu”.

      3. Stworzenie prezentacji multimedialnej poświęconej sławnym osobom z ADHD.

      1. Stworzenie broszur/ulotek na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu.

      2. Własnoręczne przygotowanie pacynek „Chromosomniaków” w związku z obchodami Dnia Osób z Zespołem Downa i przekazanie ich do przedszkola.

      3. Tworzenie świątecznych bombek i przekazanie ich do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu.

      4. Udział w Olimpiadzie sportowej osób ze SPE (Zimowe Igrzyska Klas Młodszych).

      5. Przeprowadziliśmy w klasach pierwszych wyjątkowe zajęcia pod hasłem ,,Dzień z białą laską i alfabetem Braille'a”.

      6. W bieżącym roku szkolnym przygotowano także gazetki szkolne na temat: funkcjonowania osób z ADHD, Epilepsji, Dysleksji, Mutyzmu Wybiórczego, funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz Osób Niewidomych i alfabetu Braillle'a.

      Raz jeszcze dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom zaangażowanym w realizację całej akcji. Koordynatorki – Katarzyna Czerwińska i Aneta Grześ.

     • „Dzień Dziecka i Dzień Sportu” w naszej szkole – „…żeby świat szczęśliwy był.”

     • ”Czy wy wiecie” - Jan Brzechwa

      Czy wy wiecie, czy wy wiecie,

      Ile dzieci jest na świecie?

      Kto by to policzyć mógł

      Tyle serc, i rąk, i nóg?

      A choć dzieci jest tak dużo,

      Wszystkie wspólnej sprawie służą,

      Wszystkie pragną, pragną z całych sił,

      Żeby świat szczęśliwy był.

      Dzień Dziecka to nie tylko jedno z ulubionych świąt dzieci, to też niepowtarzalna okazja, aby celebrować dziecięce talenty i kreatywność w szkole. W dniu 29 czerwca z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w naszej szkole czekały na naszych uczniów liczne atrakcje. Wszystkie nasze szkolne dzieci wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Dla dzieci przygotowano:

      - dmuchaną strefę zabaw na trawie

      - AgiMacje (zabawy taneczne, czarowanie baniek mydlanych, baniek dymnych, zamykanie w bańce)

      - stoisko, przy którym można było pomalować sobie twarze, wykonać tatuaż

      - grill z pysznymi pieczonymi kiełbaskami

      - stoisko z maszyną produkującą świeży, pachnący popcorn

      - na deser smaczne lody

       

      Dzieci wzięły także udział w grach kocykowych i zabawach sportowych. Każdy uczeń miał do przejścia tor przeszkód, na końcu którego czekała na niego nagroda.

      Dzień pełen emocji, radości i uśmiechu, nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Burmistrza Miasta Kowal p. Eugeniusza Gołembiewskiego oraz Rady Rodziców naszej szkoły.

      Dziękujemy wszystkim wychowawcom, nauczycielom, obsłudze szkoły za pomoc w zorganizowaniu kolejnego wspaniałego Dnia Dziecka.

       

     • Nagrody w konkursie „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”

     • Nagrody w konkursie „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”

      W dniu 28 maja 2024 r. troje uczniów klas czwartych naszej szkoły wzięło udział w gali finałowej konkursu „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”. Konkurs został zorganizowany przez IV LO w Bydgoszczy w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.

      Laureatami konkursu zostali:

      Kategoria historyczna – „Życie codzienne w średniowiecznym mieście" (lapbook)

      II miejsce

      Lewandowski Mikołaj – klasa 4b

      Kategoria plastyczna - „Wielkie czyny Kazimierza Wielkiego" (komiks)

      III miejsce

      Pasternak Mateusz – klasa 4a

      Kategoria multimedialna – „Śladami Kazimierza Wielkiego" (wirtualny spacer po swojej miejscowości)

      Wyróżnienie

      Poliński Mateusz – klasa 4b

      Oprócz odebrania nagród laureaci konkursu mogli wysłuchać wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki adiunkta Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy pt. „Śladami Kazimierza Wielkiego - historia i pamięć". Na koniec uroczyści wszyscy uczestnicy gali wzięli udział w Quizie wiedzy o Kazimierzu Wielkim.

     • Pasowanie na Czytelnika

     • Jak co roku pod koniec maja, bibliotekarz szkolny, pan Robert Stranc organizuje dla uczniów klas pierwszych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kowalu „Pasowanie na Czytelnika”. Uroczystość ta odbyła się dzisiaj,tj.23 maja i była ogromnym przeżyciem dla dzieci. Na początku uroczystości uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek oraz zasad zachowania się w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Później uczniowie, na ręce Pani dyrektor Anny Prokopiak Lewandowskiej złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz każdy z uczniów może już wypożyczyć swoją pierwszą książkę!

      Na zakończenie uroczystości pani Lila Borkowska, kierownik biblioteki, życzyła pierwszakom, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja do czytania a pan Robert Stranc wręczył dzieciom słodki upominek.

      Pierwszaki dziękują za przyjęcie ich w poczet czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalu.

     • Pogadanka na temat higieny cyfrowej na spotkaniu z rodzicami

     •  W dniu 23.05.2024 r. dla rodziców naszej szkoły została przeprowadzana pogadanka na temat higieny cyfrowej, tj. chroniących zdrowie zachowań związanych z używaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych, zwłaszcza Internetu i urządzeń ekranowych. Pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska przybliżyła rodzicom informacje z konferencji: „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!”, zorganizowanej w dniu 20 maja 2024 r. przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu. https://sosw.torun.pl/aktualnosci-sosw-2/ogromny-sukces-osrodka-korczaka-w-toruniu

      Rodzice mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat skutków uzależnień od smartfonów i innych urządzeń multimedialnych, konsekwencji używania smartfonów przez małe dzieci ale także osoby dorosłe oraz o działaniach globalnych korporacji, które tak projektują swoje aplikacje, aby stawały się one uzależniające.

      Zachęcamy Państwa do zainteresowania się tematem higieny cyfrowej. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/

      Problem uzależniania od multimediów dotyczy nie tylko dzieci ale w przede wszystkim osób dorosłych. Na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mogą Państwo wypełnić anonimowy Test Higieny Cyfrowej https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/

      Zachęcamy także to obejrzenia nagrania z konferencji „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo

      Skutki uzależnienia od multimediów:-

      badania pokazały ubytek istoty szarej mózgu u osób uzależnionych od telefonów komórkowych. Zachodzące u tych ludzi fizjologiczne zmiany były zbieżne z zaobserwowanymi wcześniej u narkomanów.Istota szara, jest odpowiedzialna za pamięć, inteligencję, używanie języka, czytanie, pisanie

      - depresja, lęk i niskie poczucie własnej wartości (zwłaszcza u nastolatek)

      - konflikty z najbliższymi, rodziną, zerwanie kontaktów społecznych

      - problemy ze wzrokiem, bóle mięśni, zaburzenia snu- pojawianie się złości, ataków paniki, lęków, rozdrażnienia, agresja

      - problemy z koncentracją, rezygnacja z wszelkich form innego spędzania czasu, zaniedbywanie obowiązków- odczuwanie poczucia bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy telefon jest naładowany i ma dostęp do Internetu.

      Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/

      Problem uzależniania od multimediów dotyczy nie tylko dzieci ale w przede wszystkim osób dorosłych. Na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mogą Państwo wypełnić anonimowy Test Higieny Cyfrowej https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/Zachęcamy także to obejrzenia nagrania z konferencji „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo

     • Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży

     • Akademia Prawa dla Dzieci i MłodzieżyW dniu 21 maja 2024 r. odwiedził naszą szkołę p. Jacek Cudny - radca prawny, pisarz, wykładowca. Od lat łączy on wykonywanie zawodu radcy prawnego z pisaniem książek i działalnością dydaktyczną.Dziś poprowadził dla uczniów naszej szkoły warsztaty z programu Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci. Dowiedzieli się także o odpowiedzialności prawnej za niewłaściwe zachowania w mediach społecznościowych.

     • Audycja muzyczna

     • W poniedziałek 20.05 odbyła się kolejna audycja muzyczna. Tym razem uczniom przybliżono budowę instrumentów dętych oraz działalność orkiestry dętej. Podczas prezentacji uczniowie mogli usłyszeć prawdziwy saksofon, klarnet czy trąbkę. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. Audycję przygotował Robert Stranc

     • Komunia Rocznicowa

     • Podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja uczniowie klas czwartych świętowali pamiątkę swojego pierwszego spotkania z Panem Jezusem w sakramencie Eucharystii.

      Przyjmując Jezusa w Komunii Świętej pogłębiają nie tylko relację z Nim, ale także zdobywają umiejętność rozróżniania dobra i zła. Niech to doświadczenie wzbogaca ich codzienność.

     • Dzień Pszczoły

     • Z okazji przypadającego 20 maja Dnia Pszczoły, dzieci z klas I a i I b uczestniczyły w spotkaniu  z panem Tomaszem Narazińskim - nauczycielem z zawodu, a pszczelarzem z zamiłowania. Podczas spotkania dzieci  dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat życia i zwyczajów tych pracowitych owadów oraz  jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pan Tomasz  opowiedział nam jak i z czego powstaje miód, skąd biorą się jego nazwy oraz jakie ma wartości odżywcze. Teraz już wiemy jak pszczoły zbierają pyłek, ile muszą odwiedzić kwiatów, aby powstała kropla miodu, jak długo żyją, co robią w nocy,  jak się porozumiewają i rozmnażają, jaką rolę pełni pszczela matka, robotnice i trutnie. Dużą atrakcją było przymierzenie stroju pszczelarza oraz obejrzenie sprzętów, których używa pszczelarz w swojej pracy. Delektowaliśmy się też  pysznym miodkiem.

      Dziękujemy panu Tomaszowi za bardzo ciekawe spotkanie.

     • Pierwsza Komunia Święta

     • W niedzielę 12 maja 2024 roku uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej. Przyjęcie do serca Pana Jezusa w sakramencie Eucharystii to ogromne przeżycie dla wszystkich dzieci, ale także dla ich bliskich. Ogromne podziękowania za wszelką życzliwość i pomoc w przygotowaniu tej pięknej uroczystości. Niech radość wynikająca z bliskości Pana Jezusa motywuje uczniów do czynnego udziału w liturgii i religijnym życiu w rodzinie i parafii.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
   • tel. (054) 284-23-17

    Numery wewnętrzne:

    -10-Sekretariat
    -11-Dyrektor Szkoły
    -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
    -13-Administracja
    -14-Księgowość
    -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
   • ul. Piwna 20
    87-820 Kowal
    87-820 Kowal
    Poland
  • Logowanie