• W ramach promocji zdrowia 28 września nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Jabłka.

     • Okolicznościowe spotkania z jabłkiem w roli głównej przygotowali wychowawcy poszczególnych klas.

      W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w odpowiednie kolory. Dominowała czerwień i zieleń, nie zabrakło również strojów w odcieniach żółci. .

      Świętowanie rozpoczęliśmy od bliższego poznania tego smacznego owocu. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych jabłek. Wszyscy ze smakiem degustowali owoce. Dzieci z klas 1-3 rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy i piosenek. Nie zabrakło oczywiście prac plastycznych, które pięknie przyozdobiły klasowe wnętrza.

      Fotorelacja cz. 2 , klasy 1-3

     • Światowy Dzień Jabłka

     • Dziś w naszej szkole królowały jabłka oraz przysmaki i przetwory z tych wspaniałych, pysznych owoców- soki, musy, dżemy. Były również pachnące, świeżutkie jabłeczniki, szarlotki oraz rogaliki francuskie z jabłkiem.

      Zajęcia plastyczne, muzyczne oraz "jabłuszkowe" fotografie sprawiły dzieciom i nauczycielom również ogromną radość.

      Fotorelacja - klasy 4, 5, 6 i 7.

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Święto to ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej. Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. W trakcie przerw uczniowie brali udział w grach i zabawach językowych, próbowali ułożyć Europę z puzzli oraz kolorowli flagi. Dzieci zdobiły flagi namalowane na twarzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     • Wyjazd na Litwę 2022

     • Na stronie szkoły w zakladce Erasmus/Dokumenty do pobrania - Litwa 2022/2023 pojawiła się prezentacja z informacjami jak przygotować się do wyjazdu oraz lista uczestników zakwalifikowanych i rezerwowych.

       

     • AKCJA ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA'' W NASZEJ SZKOLE.

     • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?

      Można!

      W piątek 23 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszych lasach. Klasy II – VIII wybrały się nad Jezioro Dzilno.

      Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów, a wszystkie leśne ścieżki zostały wysprzątane.

      Na koniec zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć ogniska z kiełbaskami.

      Fotorelacja cz. I

     • Podsumowanie "Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych"

     • Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co robić by zapobiegać chorobom zakaźnym? – na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas IV – VIII  podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja, która miała na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych trwała od 12 do 16 września 2022 roku.  W czasie szkolnej kampanii  uczniowie  zapoznali się z materiałami  informacyjnymi przygotowanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny, obejrzeli film edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób zakaźnych, wykonali gazetkę ścienną z ulotkami,  które  w bardzo  przystępny przybliżyły  rolę szczepień ochronnych w zapobieganiu błonicy, krztuścowi, odrze, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Odbyło się również spotkanie z higienistką szkolną     p. Anną Stachniuk. Przeprowadzona w szkole akcja na pewno przyczyni się do szerzenia  przez młodych ludzi wiedzy na temat chorób zakaźnych w tym szczepień czy higieny osobistej.

     • „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala” - Wyjazd do Wilna - rozpoczynamy rekrutację !!!

     • Projekt „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala”
      nr 2021-1-PMU-4137


      W roku szkolnym 2022/2023 rozpoczynamy realizację projektu „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala” nr 2021-1-PMU-4137, w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

      W ramach projektu uczniowie wezmą udział w 14 dniowym wyjeździe do Wilna.

      Opis działań:

      1. Przed wyjazdem realizowany będzie program zajęć przygotowawczych oraz spotkania organizacyjne.
      2. W ramach projektu uczestnicy wyjadą na 14 dniowy wyjazd.
      3. Uczestnicy będą zakwaterowani w hotelu w Wilnie. W ramach projektu uczestnicy będą mieli zapewnione pełne wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja.
      4. W ramach wyjazdu edukacyjnego będą zorganizowane wycieczki po najważniejszych atrakcjach turystycznych regionu.
      5. Młodzież wyjeżdżająca będzie pod opieką czterech opiekunów - nauczycieli naszej szkoły.
      6. Wyjazd edukacyjny jest bezpłatny dla młodzieży.
      7. Po powrocie młodzież zaangażowana w projekt weźmie udział w procesie upowszechniania rezultatów i ewaluacji działań.


      Projekt skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu klas szóstych, siódmych i ósmych. W projekcie nie mogą brać udziału uczniowie, którzy w roku 2022 uczestniczyli w projekcje „Trochę kultury! - międzynarodowa mobilność uczniów” - nr projektu: 2020-1-PMU-3151.

      Każdy uczeń, który będzie chciał wziąć udział w rekrutacji jest zobowiązany do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, złożenia go w sekretariacie, a także zapoznania się i podpisania regulaminu rekrutacji (w przypadku uczniów niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych).

      Zgłoszenia chętnych uczniów należy składać osobiście w sekretariacie szkoły do dnia 23 września 2022 r.


     • Wizyta policjantów w szkole

     • 16 września 2022 roku uczniów klas I-III odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji w Kowalu.

      Nasi goście przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze i chętnie odpowiadali na wszystkie pytania dzieci. Dodatkowo pierwszaki uczyły się prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowych selfie w policyjnym aucie. Uczniowie, by odwdzięczyć się za wszelką przekazaną wiedzę, zaprezentowali wierszyk o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię, którego uczyli się na lekcjach w ostatnich dniach. Pan policjant pochwalił nasze małe pociechy i powiedział, że dotychczas nikt nie sprawił mu tak pięknej niespodzianki. Mamy nadzieję, że uczniowie zapamiętali wszystkie zasady i od tej pory będą już każdego dnia bezpiecznie maszerowali do szkoły.

     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • Od 12 do 16 września 2022 roku w naszej szkole trwał rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole”.

      Ważnym celem edukacyjnym przeprowadzanej akcji było uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony.

      Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno – sanitarnych.

      Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych stał się dla naszej szkoły okazją, aby w przyjaznej atmosferze i ciekawej formie przeprowadzić lokalną kampanię propagującą korzyści dotyczące zdrowia i wczesnej profilaktyki, a także przypomnieć właściwe zachowania zdrowotne. W klasach I-III zostały przeprowadzone spotkania z higienistką szkolną p. Anną Stachniuk. Dzieci oglądały tematyczne filmy edukacyjne i rozwiązywały łamigłówki dotyczące wspomnianej kampanii.

     • Podróż w przeszłość

     • 14.09.2022 r. uczniowie klasy drugich odwiedzili Kujawsko – Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Dzieci zwiedziły część wiejską z różnego rodzaju zabudową i wyposażeniem wykorzystywanym w dawnych czasach oraz część dworsko-parkową, gdzie znajduje się Dwór Rodziny Orpiszewskich. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia tłoczenia oleju z lnu oraz wyrobu masła, uczniowie chętnie brali w nich czynny udział. Szczególnie smaczny okazał się chleb z własnoręcznie wyrobionym masłem. Za pomoc w organizacji wycieczki dziękujemy pani Karolinie Wasielewskiej.

       

     • Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych

     • W poniedziałek 12.09.2022 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego we Włocławku w ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy VI a, VI b i VII a . Panie przypomniały uczniom w jaki sposób można ustrzec się przez chorobami zakaźnymi. W ramach dodatkowej atrakcji uczniowie mogli doświadczyć przejścia w „ alkogoglach ”. Dziękujemy za rady i przypomnienie ważnych informacji.

     • Dojazdy BUS-em szkolnym od 02 września 2022 r.

     •  

      Dębniaki

      Na przystanku: poniedziałek – piątek  7.15

      Wyjazd spod szkoły: poniedziałek – piątek  12.45; 15.25

      Rakutowo

      Na przystanku: poniedziałek – piątek  7.35

      Wyjazd spod szkoły: poniedziałek – piątek  13.30; 15.10

     • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

     • W roku szkolnym 2022/2023 naukę w Szkole Podstawowej w Kowalu będzie pobierać 331 uczniów, w tym 46 pierwszoklasistów w 16 oddziałach. Opiekę nad dziećmi będzie sprawować 34 pedagogów. Natomiast do przedszkola miejskiego uczęszczać będzie 106 dzieci w wieku od 2,5 do 7 lat, a zajmować się nimi będzie 9 nauczycieli i 5 pracowników obsługi. Ponadto Miasto zatrudnia 1 logopedę, który zajmuje się dziećmi z przedszkola i uczniami ze szkoły podstawowej. Nasze dzieci mają także zabezpieczoną pomoc psychologiczną, a środki na ten cel pochodzą z budżetu unijnego.

      Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023 odbyła się 1 września br. Oprócz uczniów, wielu rodziców i nauczycieli udział w niej wzięli także: burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Pasiecki, proboszcz parafii Kowal ks. dr Piotr Głowacki, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Kowalu Barbara Zakrzewska oraz przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Seklecka.

      W swoim wystąpieniu dyrektor dr Anna Prokopiak – Lewandowska powitała serdecznie całą społeczność szkolną po przerwie wakacyjnej. Wyraziła nadzieję, iż nowy rok szkolny będzie spokojniejszy niż poprzednie, wolny od pandemii COVID 19. Przekazała też gratulacje dla całej społeczności szkolnej, w tym zwłaszcza gronu pedagogicznemu - za tegoroczne wyniki egzaminów ósmoklasisty: „Drodzy ósmoklasiści wasi starsi koledzy zawiesili wam wysoko poprzeczkę. Na spotkaniu z Kujawsko-Pomorskim kuratorem Oświaty, Markiem Gralikiem, nasza szkoła po raz kolejny już została wymieniona wśród najlepszych szkół rejonu włocławskiego. Było mi niezmiernie miło odbierać gratulacje w imieniu całej społeczności szkolnej, dlatego też w obecności wszystkich Państwa przekazuję podziękowania i gratulacje dla nauczycieli naszej szkoły, którzy swoją ciężką pracą przyczyniają się do tak wysokich wyników na egzaminach zewnętrznych”.

      Życzenia na nowy rok szkolny złożył także całej społeczności szkolnej burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, który wyraził nadzieję, że rok szkolny 2022/2023 będzie czasem spokojnej nauki. Nauczycielom i uczniom klas ósmych przekazał życzenia, aby w rozpoczynającym się roku szkolnym wyniki nauczania były równie dobre jak roku poprzednim i latach. Przypomniał, że w ostatnim roku – na 144 samorządy gminne województwa – dzięki naszej szkole podstawowej Kowal zajął 4 miejsce z j. angielskiego, 5 miejsce z matematyki i 22 z j. polskiego. Powiedział też, że nasza szkoła pod względem wyników z egzaminu ósmoklasisty oraz zapewnienia miejsc w przedszkolu została sklasyfikowana na 7 miejscu w ogólnopolskim rankingu „Miejsce edukacyjnych szans” w kategorii małych miast. Burmistrz wyraził nadzieję, że w nadchodzącym roku nie będzie trzeba prowadzić nauczania zdalnego, nie tylko z powodu pandemii, ale także z powodu trudności w ogrzewaniu obiektów, o czym mówi Ministerstwo Edukacji Narodowej.

      Szkoła Podstawowa w Kowalu - celem unowocześniania procesu dydaktycznego oraz stwarzania młodym ludziom jak najlepszych szans do rozwoju - angażuje się w różne projekty proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz instytucje pozarządowe. Dyrektor Anna Prokopiak – Lewandowska przedstawiła inicjatywy, jakie zostaną wdrożone w szkole w nowym roku szkolnym w tym:

      - „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” – akcja, której celem jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych;

      - program „Poznaj Polskę” – dofinansowanie do wycieczek szkolnych;

      - międzynarodowa mobilność uczniów w ramach projektu POWER i ERASMUS.

      Od tego roku nasi uczniowie będą także korzystać z nowoczesnej pracowni technicznej „Laboratoria przyszłości”. Pracowania ta została wyposażona w szereg pomocy dydaktycznych, które będą mogły być wykorzystywane zarówno na lekcjach techniki, jak i w trakcie innych zajęć: w tym chociażby drukarkę 3D, aparat fotograficzny do videoblogów, wraz z akcesoriami, roboty Photon, konstrukcyjne klocki lego, pracownię robótek ręcznych, narzędzia do obróbki drewna i metalu i wiele innych.

      Dyrektor powiedziała też, że od 1 września b.r. realizowany będzie również kolejny program w ramach środków unijnych: „Rozwijamy kompetencje w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu – II edycja”. Całkowita wartość projektu wynosi: 464 219,69,00 zł. Dzięki unijnemu dofinansowaniu uczniowie będą mogli korzystać z dodatkowych zajęć: dydaktyczno – wyrównawczych, zajęć rozwijających zainteresowania, doradztwa zawodowego, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz - co najważniejsze - indywidualnego poradnictwa psychologicznego. Ponadto w ramach tego programu doposażona zostanie baza dydaktyczna naszej szkoły.

      W budynku szkoły, jak zawsze w okresie wakacyjnym, udało się przeprowadzić liczne remonty. Dzięki środkom z budżetu miasta udało się przeprowadzić wymianę pionów wodno-kanalizacyjnych w łazienkach oraz wyremontować dwa kolejne sanitariaty, znajdujące się na parterze budynku. Odwonione zostały także trzy klasopracownie, do których zakupiono nowe umeblowanie. Dzięki wsparciu Rady Rodziców - ze środków pozyskanych w trakcie czerwcowego „Pikniku Rodzinnego”- kolejna sala lekcyjna została wyposażona w nowe ławki i krzesła, za co bardzo dziękujemy zaangażowanym w to przedsięwzięcie osobom. Dziękujemy też wszystkim pracownikom Inspektoratu Edukacji i Sportu za wielkie zaangażowanie w przygotowanie szkoły do nowego roku szkolnego.

     • Kondolencje

     • Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wieloletniego nauczyciela i wicedyrektora Szkoły Podstawowej w Kowalu p. Lubomira Kołoszuka.

      Pracę nauczyciela p. L Kołoszuk rozpoczął w roku 1971 r. Był pracownikiem Szkoły Podstawowej w Ryszewku i Szkoły Podstawowej w Chalinie. 1 września 1973 r. rozpoczął pracę w szkole w Kowalu, z którą związał się do końca swojej pracy zawodowej. W Szkole Podstawowej w Kowalu pracował w charakterze nauczyciela fizyki i matematyki. W okresie od 1986 r. do 1996 r. pełnił funkcję wicedyrektora Szkoły  Podstawowej w Kowalu. W latach 1999 -2016 do czasu przejścia na emeryturę był nauczycielem Publicznego Gimnazjum w Kowalu.

      Msza pogrzebowa odbędą się w Parafii rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia NMP i Św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku w środę 7 września 2022 r. o godz. 13.30. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 14.30 na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.

      Kondolencje rodzinie zmarłego przekazują dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
    • tel. (054) 284-23-17

     Numery wewnętrzne:

     -10-Sekretariat
     -11-Dyrektor Szkoły
     -12-Z-ca Dyrektora Szkoły
     -13-Administracja
     -14-Księgowość
     -15-Inspektorat Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal
    • ul. Piwna 20
     87-820 Kowal
     87-820 Kowal
     Poland
   • Logowanie