• Audycja muzyczna „Co z tym fortepianem?”

     • 6 czerwca uczniowie klas I-IV uczestniczyli w krótkiej, ale bardzo interesującej audycji muzycznej. Dzieci usłyszały kilka utworów Fryderyka Chopina. Miały okazję zobaczyć jak od środka wygląda skromniejszy brat fortepianu, czyli pianino. Chętni mogli także zagrać na tym imponującym instrumencie. Audycję przygotował i poprowadził p. Robert Stranc.

     • Turniej Szachowy w DPS

     • W miniony piątek 10 uczniów naszej szkoły brało udział w Turnieju Szachowym w Domu Pomocy Społecznej w Kowalu. Po długiej             i zaciętej rozgrywce wyłonieni zostali zwycięzcy. Na 20 uczestników  III miejsce zdobył Stanisław Sadowski  a  IV miejsce zajął  Aleksander Daczkowski.  Turniej przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze a poprowadził go absolwent naszej szkoły p. Marcin Matusiak. Bardzo dziękuję p. Dyrektor Magdalenie Rosłonowskiej  za zaproszenie naszych uczniów  do udziału w Turnieju,  za profesjonalne przygotowanie i gościnność. Dziękuję również wszystkim uczniom za wzięcie udziału                w rozgrywkach szachowych i gratuluję zdobytych miejsc.

                                    Janusz Przywitowski.

       

     • XXI Rejonowy Konkurs Ekologiczny Smólnik 2023

     •   30 maja 2023 r. odbył się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku XXI  Rejonowy Konkurs Ekologiczny Smólnik 2023. Konkurs we wszystkich kategoriach wiekowych poświęcony był  Gostynińsko- Włocławskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Celem tegorocznej edycji konkursu było poznanie rezerwatów GWPK.                                                                                                                                      

      Uczniowie starszych klas szkół podstawowych rozpoczęli zmagania, podobnie jak młodsi koledzy, od rozwiązania testu. Po części pisemnej 10 najlepszych uczniów  w każdej kategorii wiekowej uczestniczyło w części ustnej, odpowiadając na pytania jury. Poziom przygotowania wszystkich uczestników konkursu był wyrównany i konieczna była dogrywka, by wyłonić finałową trójkę zwycięzców i  wyróżnionych uczniów.

       

      Laureaci i wyróżnieni z naszej szkoły:

      Kategoria wiekowa - klasy I - III

       

      II miejsce - Aleksandra Gamalczyk klasa III a ( opiekun - p. Ewa Człapińska)

       

      Kategoria wiekowa – klasy IV – VI

       

      III miejsce – Martyna Nowakowska klasa VI a ( opiekun – pani Danuta Zbonikowska)

       

      Wyróżnienia:

       

      Natalia Kacprzyk – klasa IV a ( opiekun – pani Elżbieta Czaplicka)

       

      Patrycja Stanna – klas V b ( opiekun – pani Danuta Zbonikowska)

       

      Kategoria wiekowa – klasy VII – VIII

       

      Wyróżnienie:

       

      Malwina Strzelecka – klasa VII a ( opiekun – pani Danuta Zbonikowska)

       

      Wszyscy laureaci konkursu i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe

       

      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!

       

     • Miasto Sanktuarium - Park Archeologiczny w Dion

     • W dniu dzisiejszym nasi uczniowie spędzili przedpołudnie na targowisku miejskim, gdzie mieli okazję poznać produkty wykorzystywane w kuchni greckiej (owoce, warzywa, owoce morza, przyprawy.

      Po południu odbyliśmy wycieczkę do Parku Archeologicznego w Dion. Park ten jest najważniejszym stanowiskiem archeologicznym na górze Olimp w Grecji. Na obszarze objętym Parkiem znaleziono sanktuaria z okresu hellenistycznego i rzymskiego. Według mitu Dion założyli Deukalion i Pyrra (ludzie którzy ocaleli z potopu). W tym miejscu mieli oni zbudować świątynię Zeusa Olimpijskiego. W każdej legendzie jest ziarno prawdy i podobnie ma się sprawa z Dionem. Jego początek również związany jest ze świątynią, ale nie Zeusa a Demeter. Do niej dołączyły przybytki innych bogów, a wkrótce wokół nich wyrosło duże miasto. W czasach rzymskich powstała tu bazylika chrześcijańska, która funkcjonowała obok pogańskich świątyń, aż do trzęsienia ziemi, które położyło kres świetności Dionu. Miasto przetrwało jeszcze kilkaset lat, aż w końcu powódź i najazdy barbarzyńców sprawiły, że mieszkańcy porzucili swoje domostwa. Starożytne ruiny odkryto w XIX wieku.

      Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608

      pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+

     • Niekończąca się grecka przygoda – wyspa Skiathos

     • Grupa 30 uczniów naszej szkoły przebywa już od tygodnia w pięknej Grecji w ramach programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

      Kolejne dni to coraz bardziej niesamowite przygody i niezapomniane wrażenia. W ramach realizacji programu kulturowego uczniowie odbywają wycieczki po najbardziej urokliwych rejonach Grecji. Oczywiście, poza walorami kulturowymi i estetycznymi wyjazdów, mają okazję wykorzystywać znajomość języka angielskiego w praktyce.

      W dniu wczorajszym odbyła się wycieczka – rejs statkiem na przepiękna wyspę Skiathos, na której kręcono film „Mamma Mia”. Skiathos to jedna z najładniejszych wysp w Grecji, chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Ma tak przepiękną przyrodę, że porównywana jest do Karaibów. Bogactwo ponad 60 piaszczystych plaż z lazurową wodą zachęca do plażowania oraz morskich kąpieli, z których skorzystali także nasi uczniowie. Odwiedziliśmy znaną z pocztówek plażę Koukounaries, z mieniącym się złotem piasek.

      Widoki przepięknego miasteczka na wyspie były niepowtarzalne.

      Pełen atrakcji był także rejs statkiem. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w zabawie tanecznej, w tym w nauce tańca greckiego, ci zaś którzy woleli spokojnie spędzić dwugodzinny rejs, mogli podziwiać z pokładu statku widoki zatoki. Udało się nam także wypatrzeć towarzyszące nam w wodach Morza Egejskiego delfiny…

      Zdjęcia w wykonaniu naszych uczniów.

      Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608

      pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”

     • Greckie Meteory - najbardziej malownicza formacja skalna na świecie

     • Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”.

      Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy.

      Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne. Każdy z klasztorów znajdował się na trudno dostępnej skale. Jedyną możliwością wejścia lub wniesienia czegoś na górę było skorzystanie ze spuszczanej drabiny lub liny. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku, gdy nowa trasa została wydrążona w skale.

      Nasi uczniowie spędzili piękny dzień z tym malowniczym zakątku Grecji.

      Oczywiście skorzystali ze schodów.... aby z góry móc podziwiać przepiękne widoki...

      Zdjęcia w wykonaniu naszych uczniów.

      Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608

      pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”

      realizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

      Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

     • Greckiej przygody ciąg dalszy…

     • Dziś uczniowie naszej szkoły zrealizowali zajęcia w szkole partnerskiej. Lekcja matematyki z logicznymi łamigłówkami, zajęcia z robotyki, a na koniec poznawanie greckiej kuchni. Oczywiście wszystko w języku angielskim…

      Odwiedziliśmy także miejscowość Nei Pori położoną u stóp Olimpu na Riwierze Olimpijskiej. Tam na pięknej, piaszczystej plaży młodzież spędziła popołudnie. Kąpiel w morzu, odpoczynek na piasku czy gra w siatkówkę …

      Na koniec najbardziej wytrwali odbyli spacer brzegiem morza, podziwiając piękne widoki i krajobraz Riwiery Olimpisjkiej.

      Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608

      pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+

     • Dzień Dziecka w naszej szkole- czas zabawy i beztroski

     • „My jesteśmy dzieci jak dzieci,

      Czasem krnąbrne, czasem czupurne,

      Ale chcemy, by księżyc świecił,

      A noce nie były pochmurne...

      Chcemy, by nie było dnia bez słońca,

      Pracy bez pięknej radości.

      Chcemy, by ziemia śpiewająca

      Pełna była dobrej miłości."

      (T. Kubiak)

      1 czerwca to obok urodzin i świąt, najbardziej wyczekiwana data w roku przez wszystkie dzieci.

      Inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze szkolne dzieci wspólnie uczestniczyły w czwartkowe, słoneczne przedpołudnie w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską.

      Tego dnia w Szkole Podstawowej w Kowalu nie zabrakło arcyciekawych propozycji dla najmłodszych

      Na dzieci czekało wiele atrakcji w tym :

      - dmuchana strefa zabaw na trawie

      -pokazy magika

      -stoisko, przy którym można było pomalować sobie twarze, wykonać tatuaż

      - grill z pysznymi pieczonymi kiełbaskami, pieczywo i ulubione przez dzieci sosy

      -stoisko z maszyną produkującą świeży, pachnący popcorn

      -na deser smaczne waniliowo-czekoladowe lody w kubeczkach

      -klasowe i indywidualne rozgrywki sportowe- przeciąganie liny, pchnięcie kulą, skok z miejsca w dal, bieg wahadłowy na czas- przyznano złote, srebrne i brązowe medale dla najlepszych uczestników oraz wręczono dyplomy i nagrody- plecaki, czapeczki.

      -animacje taneczne i ruchowe

      Dzień pełen emocji, radości i uśmiechu, nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Burmistrza Miasta Kowal p. Eugeniusza Gołembiewskiego oraz Rady Rodziców.

       

      Dziękujemy wszystkim wychowawcom, nauczycielom , pani pedagog, pani psycholog, obsłudze szkoły na czele z panią kierownik Małgorzatą Kaźmirską za wsparcie przy grillu, mamom –p. Milenie Snopkowskiej i p. Monice Ostrowskiej za kilkugodzinną obsługę maszyny z popcornem.

      Pozdrawiamy i do zobaczenia za rok na kolejnych obchodach Dnia Dziecka.

     • Litochoro – greckie Zakopane – Wąwóz Enipeas – Wodospad Zeusa

     • Uczniowie naszej szkoły przebywający w Grecji mają już za sobą kolejny dzień realizacji projektu.

      W Dniu Dziecka odbyły się na plaży Igrzyska Olimpijskie. Młodzież rywalizowała w różnych konkurencjach takich jak:

      skok w dal, rzut kamieniem do celu, sztafeta z piłaczką, sztafeta wąż, budowanie wieży z nadmorskich kamieni, rzut frisbee. Emocji i rywalizacji było co nie miara.

      Nie zabrakło dziś także programu kulturowego i zwiedzania urokliwych zakątków Grecji.

      Młodzież odwiedziła miejscowość Litochoro, zwane greckim Zakopanem. Przemierzając szlak Olimpijskiego Parku Narodowego, przeszli wąwozem Enipeas do Łazienek Zeusa. Widok przepięknego Wodospadu Zeusa zrobił na wszystkich wrażenie…

      Jak na Dzień Dziecka przystało, nie zabrakło także lodów od Rady Rodziców i opiekunów.

      Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608

      pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+

     • Platamonas - Zamek na górze wyłaniającej się z morza…

     • Dziś uczniowie naszej szkoły spędzili kolejny wspaniały dzień w słonecznej Grecji.

      Na początek zwiedzili runiny średniowiecznego zamku Platamonas. Zamek stoi na szczycie wzgórza wyłaniającego się z morza. To średniowieczne dzieło krzyżowców z 1204 roku. Z zamku rozpościerają się wspaniałe widoki na Morze Egejskie.

      Uczestnicy projektu wzięli także udział w zajęciach, na których uczyli się sztuki fotografii.

      W wolnej chwili mogli zrelaksować się w basenie oraz na pobliskiej plaży.

      Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608 pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”

     • Kolejna grecka przygoda naszych uczniów

     • Uczniowie Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu po raz kolejny wyjechali do Grecji w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000069608 pt. „Poznawaj kulturę i chroń naturę”.

      Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

      Na początek odwiedziliśmy szkołę partnerską, gdzie nasza młodzież miała okazję podszlifować język angielski a także pouczyć się podstaw języka greckiego. Podczas przerw nie zabrakło gry w piłkę.

      Dziś odwiedziliśmy także piękne, urokliwe greckie miasteczko San Panteleimon.

      Na koniec dnia kąpiel w przyhotelowym basenie...

     • XXXVI edycja konkursu ,,Mój las’’- rozstrzygnięta

     • 02.06.2023 r. w CEE we Włocławku odbyło się rozdanie nagród laureatom XXXVI edycji konkursu „Mój las”. Komisja konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac pod  kątem zgodności z przyjętym regulaminem, oryginalności i pomysłowości interpretacji tematu, walorów edukacyjnych i promocyjnych oraz zaangażowania w wykonanie pracy. Miło mi donieść, że wśród nagrodzonych znalazł się uczeń z naszej szkoły. W kategorii klas

      I-III, uczeń klasy III b Szymon Czapski zdobył III miejsce – wychowawca p. Anna Mularska.

      Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu pozwoliło nagrodzić laureatów i uczestników konkursu pięknymi upominkami.

      Szymonowi gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych konkursach.

     • Klasy trzecie w Łodzi

     •  

      Dnia 29 maja 2023r. klasy IIIa i IIIb pojechały na wycieczkę szkolną do Łodzi. Wyruszyliśmy o godzinie 7.30, gdyż na godzinę 10.00 zaplanowane było zwiedzanie Experymentarium. Naszą wyprawę zaczęliśmy od obejrzenia wystaw połączonych z quizem p.t.”Odkryj tajemnice Einsteina!”. Każda z grup 4-5 osobowych otrzymała zestaw zadań i czas na ich wykonanie. Zadania bazowały na informacjach przekazywanych zwiedzającym przez animatora i opisach na eksperymentach.

      O godzinie 12.00 pojechaliśmy do Orientarium. Jest to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które mogliśmy podziwiać w obiekcie. Następnie udaliśmy się na obiad, który dzieci zjadły ze smakiem, gdyż nugettsy, frytki i surówka to ich ulubiony przysmak. Również pomidorowa też szybko zniknęła z talerzy. Po obiedzie jeszcze lody na deser i czas na drobne zakupy. Około godziny 16.00 wycieczka nasza dobiegła końca i ruszyliśmy w drogę powrotną do Kowala. Wrażenia z wycieczki na długo zostaną w naszej pamięci.

      Wychowawczynie klas trzecich dziękują Paniom Anecie Grześ i Justynie Sztypka za pomoc w opiece nad dziećmi.

       

     • Mali ratownicy

     • 26 maja gościem uczniów klas drugich była pani Aleksandra Kosiorowicz -ratowniczka medyczna i pielęgniarka, która w dostępny sposób przybliżyła dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy. Rozmawiała o tym jak reagować, gdy jesteśmy świadkami wypadku, zasłabnięcia. Omówiła sposób wzywania pomocy. Dzieci trenowały na fantomach masaż serca, układały się nawzajem w pozycji bocznej. Największą atrakcją było wzajemne bandażowanie, opatrywanie ewentualnych ran. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza nie będzie nam potrzebna, ale czujemy się bezpieczniej, gdy ją mamy.

     • ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE "PUDEŁKO HISTORYCZNE"

     • 29 maja 2023 r. nastąpiło rozdanie nagród w konkursie zorganizowanym na Dzień Patrona przez nauczycielkę historii, p. Paulę Krawiecką. Zadaniem uczniów było przygotowanie pudełka historycznego na temat "Kazimierz Wielki i jego czasy". Liczba wykonanych prac przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wykonanie prac stało na wysokim poziomie i ciężko było wybrać zwycięzców, stąd duża liczba osób wyróżnionych.

      Dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Kowalu za sfinansowanie nagród, którymi były: dla miejsc I-III książki "Ale historia... Kazimierzu, skąd ta forsa?" autorstwa Grażyny Bąkiewicz oraz dla zwycięzców i wyróżnionych osób bawełniane torby z nadrukiem dla miłośników historii :)

      Nagrodzeni:

      I miejsce - Agata Lewandowska kl. 5a

      II miejsce - Julia Terpińska kl. 4a

      III miejsce - Dawid Jasiński kl. 4a

      Wyróżnienia:

      Stanisław Sadowski kl. 4a

      Adam Jankowski kl. 4a

      Laura Kopacka kl. 4a

      Maciej Dorsz kl. 5a

      Karolina Kwarcińska kl. 5a

      Wiktor Chrobociński kl. 5b

      Oskar Dybowski kl. 5b

      Gabriela Czerwińska kl. 6a

      Bartosz Żakowski kl. 7a

      Julita Żółtowska kl. 8c

      Agata Sadowska kl. 8c

      Daria Górczyńska kl. 8c

      Gratulujemy! :)

     • Grałeś?? Bądź grasz?? A może chcesz grać??

     • Zapraszamy w nasze szeregi wszystkie dzieci i młodzież od kl 3 do 6, które chciałyby przeżyć przygodę w Orkiestrze Dętej Królewskiego Miasta Kowal

      Zapraszamy tych co już grają, tych co chcieliby grać a nie mają instrumentu i tych co chcieliby się nauczyć grać.

      Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich chętnych

      Zapewniamy możliwość bezpłatnej nauki gry na instrumentach jak i podnoszenie poziomu gry.

      Przyjdź na próbę – zobacz, jak to wygląda..

      Wszelkich informacji udziela kapelmistrz Robert Stranc.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszej audycji muzycznej dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalu.

      W szeregach kowalskiej orkiestry jest wielu obecnych uczniów naszej szkoły i jej absolwentów.

      Dziś młodzi muzycy wspominali, iż w członkami orkiestry byli ich dziadkowie, ojcowie, kuzyni.

      Muzyka łączy wszystkie pokolenia.

     • Rozdanie nagród w grze historycznej

     • 19 maja 2023 r. nastąpiło rozdanie nagród za udział w grze historycznej z kodami QR "Śladami dziedzictwa króla Kazimierza Wielkiego":

      I miejsce - Daniel Mielczarek kl. 4 a

      II miejsce - Wiktor Kozakiewicz kl. 8 c

      III miejsce - Kornel Pawlak kl. 8 c

      To już kolejna edycja gry z kodami QR, którą nasi uczniowie bardzo lubią. W tym roku wzięło w niej udział ponad 70 osób, co bardzo nas cieszy :)

     • Muffinkowy zawrót głowy na języku angielskim w klasie 1a

     • Temat o angielskich słodyczach był świetną okazją do świętowania muffinkowej lekcji języka angielskiego.

      Dzieci nauczyły się śpiewać znaną wszystkim małym mieszkańcom Wysp Brytyjskich piosnkę "Do you know the Muffin Man?", wzięły udział w klasowym konkursie plastycznym na najpiękniejszą muffinkę oraz zajadały się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców.

      To była pyszna i pełna pozytywnych emocji lekcja.

      M.Z